Pasitikrinkite, ar priklausote viduriniajai klasei: įvardijo, kiek jie uždirba

Automobilis ir šeimos atostogos užsienyje – ne vieninteliai atributai, kuriuos reikėtų turėti tie, kurie nori laikyti save viduriniosios klasės atstovais. Naujausio tyrimo apie viduriniąją klasę pristatė „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė, ir vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Paplūdimyje (nuotr. SCANPIX)

„Augančios pajamos ir gerėjantys finansiniai lūkesčiai turi įtakos tam, kad vis didesnė dalis šalies gyventojų priskiria save viduriniajai visuomenės klasei. Mūsų apklausos rezultatai rodo, kad daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų save laiko šios klasės atstovais, ketvirtadalis save priskiria žemesniajai vidurinei, o 8 proc. – aukštesnei viduriniajai klasėms.

Galima pastebėti, kad vidurinei klasei save dažniau priskiria 25-46 metų respondentai“, – sako „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.

Pasak J. Cvilikienės, nors vidurinioji klasė apibrėžiama nevienodai, bene labiausiai paplitęs supratimas, kad tai yra ta gyventojų dalis, kuri be didelių sunkumų gali patenkinti savo būtinąsias reikmes. Be to, šie gyventojai kas mėnesį gali atsidėti pinigų taupymui, investavimui ar dalį jų skirti vartojimui. „Beveik 90 proc. viduriniajai klasei save priskiriančių respondentų teigia, kad jiems visiškai pakanka pinigų svarbiausiems poreikiams. Tačiau norėdami įsigyti brangesnį pirkinį du trečdaliai viduriniosios klasės atstovų teigia turintys taupyti“, − tyrimo rezultatus komentuoja banko atstovė. Paklausti, kam skirtų gavę 10 tūkst. eurų netikėtų pajamų, pavyzdžiui, palikimą, didesnioji dalis (25 proc.) juos išleistų būsto atnaujinimui. Investavimui ar kelionėms netikėtai gautas pajamas panaudotų po 15 proc. apklaustųjų, kiti jas skirtų taupymui ar automobilio įsigijimui. „Net ir laikydami save viduriniosios klasės atstovais, šalies gyventojai nėra patenkinti savo pajamomis ir tikėtųsi, kad jos ateityje didės bent 60 proc. Tuo tarpu mažesnes pajamas gaunantys gyventojai norėtų daugiau nei 90 proc. didesnių pajamų. Įdomu tai, kad ir daugiausiai uždirbantys šalies gyventojai tikisi didesnio nei 50 proc. pajamų didėjimo“, − sako ekspertė.

REKLAMA

J. Cvilikienė pastebi, kad viduriniosios klasės atstovai yra linkę galvoti ne tik apie savo dabartinę finansinę situaciją, tačiau ir apie ateities iššūkius, todėl kaupia senatvei ar papildomoms reikmėms. Remiantis tyrimo rezultatais, daugiau nei pusė (57 proc.) viduriniajai klasei save priskiriančių gyventojų nurodo ėmęsi priemonių kaupti finansines atsargas senatvei. „Populiariausias kaupimo senatvei būdas yra tokios specializuotos taupymo priemonės, kaip II ar III pakopos pensijų fondai ir investicinis gyvybės draudimas. Jas renkasi 48 proc. senatvei kaupiančiųjų gyventojų. Kiti viduriniosios klasės kaupimo ir investavimo pasirinkimai − taupyti grynaisiais ar banke, investuoti į nekilnojamąjį turtą ir vertybinius popierius“, − komentuoja J. Cvilikienė.

Kiek uždirba Lietuvos vidurinioji klasė?

Pagal Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) apibrėžimą, viduriniajai klasei priskiriami gyventojai, gaunantys nuo 75 proc. iki 200 proc. vidutinių (medianos) šalies pajamų.


Rašyti komentarą...
S
Saule
2019-05-09 11:06:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Taip jie save laiko vidutines klases,nes geda prisipazinti ,kad esi vargsas . Vidutines klases zmonems turi uztekti pajamu patenkinti savo poreikius ir kad nereiketu sukti galva jai nori isigyti nauja bangesni daikta toki ,kaip automobilis
Atsakyti
0

M
Mėnulis
2019-05-09 11:45:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jeigu daugiau nei pusė lietuvių save priskiria viduriniajai klasei, tai skirtingai nei ekonomistas, manyčiau, kad lietuviai savo pajamas ir galimybes vertina visiškai neobjektyviai ir atotrūkis tarp įsivaizdavimo ir realaus gyvenimo yra reikšmingas...
Sakot vidurinioji klasė Lietuvoje nesportuoja? Sutinku. Skirtingai nei kitose pasaulio valstybėse, Lietuvoje sporto klubo abonementas dažnai yra prabangos dalykas! Ir ne tik pinigine, bet ir laiko prasme.. Kiek produktyviau dirba viduriniosios klasės švedas specialistas, už tokį patį lietuvį? Įdomu būtų palyginti kiek yra skiriama laiko skirtingose šalyse darbui, sportui, laisvalaikiui.. Ar vienodas laikas skiriamas darbui, kad gauti panašios pirkimo galios atlyginimą?
Atsakyti
-1

K
Kosmosas
2019-05-09 12:25:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nu jo...500 į rankas gaunantis- vidurinioji klasė? Paskaičiuokim. Aš dabar dirbu viena, vyras mirė. 500€ į rankas: mokesčiai pas mus 200 eurų (turiu 2 vaikus), renovacija- 50 eurų. Lieka viskam (!) 250 eurų. Vidurinioji klasė???!??? :o
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (15)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų