Vilniečiai neapsikentė kaimynystės: nėra net kuo kvėpuoti

Mums visiems įprastas namų vėdinimas, atidarius langus arba ramus pasivaikščiojimas kieme vieno Vilniaus daugiabučio gyventojams tapo neįmanomas. 

Anglys prie Panerių g. daugiabučio (Vilnius21.lt nuotr.)

Į portalą tv3.lt kreipėsi namo, esančio adresu Panerių g. 54, gyventojas, kuris skundžiasi šalia namo esančios geležinkelio anglių krovimo aikštelės skleidžiamu triukšmu ir dulkėmis.

„Jau ne vieną dešimtmetį viso namo gyventojai kenčia nuo kraunamų anglių dulkių, daugybę kartų jau buvo kreiptasi tiek į Visuomenės sveikatos centrą, tiek į Vilniaus savivaldybę. Buvo nustatyta, kad visos sveikatos normos viršytos, tačiau niekas nieko nedaro”,– aiškina vyras.

Anot gyventojo, visa aplinkui esanti aplinka jau yra juoda nuo dulkių.

„Neįmanoma nei lango bute atsidaryti, nei vaiką į kiemą išvesti, o kai jie pradeda tas anglis sijoti, tai nėra net kuo kvėpuoti”, – piktinasi vilnietis.

Pirmą kartą kreipėsi pagalbos 2004 m.

Susisiekus su namo pirmininku paaiškėjo, kad krovimo darbų keliamas triukšmas, kylančios dulkės ir skiedros gyventojus vargina jau labai seniai. Pirmą kartą į Visuomenės sveikatos centrą vyras kreipėsi 2004 metais.

REKLAMA

„Buvo atlikti visi tyrimai ir matavimai ir tikrai ne po vieną kartą. Tačiau ne visada dulkės ar triukšmas viršydavo įprastas normas. Pavyzdžiui, šiuo metu skleidžiamos dulkės normos neviršija. Tačiau aš tokius tikrinimus laikau niekiniais.

Kai atvažiuoja tikrintojai krovimo darbai tampa tylesni, skleidžiantys mažiau dulkių. Netgi išvykus tikrintojams, dar kurį laiką darbai vykdomi tyliau ir atsargiau. Tačiau praėjus tam tikram laikui, vėl viskas prasideda iš naujo. Aš jau nebežinau nei ko imtis ar kur kreiptis”, – aiškina vyras.

Problemą įmanoma išspręsti

Visuomenės sveikatos saugos kontrolės specialistė Asta Razmienė, sako, kad minėto namo gyventojai skundus rašo jau seniai.

Ir nustačius padidėjusį dulkių kiekį, anglių krovimo aikštelė buvo perkelta į kitą vietą. Taip pat buvo pakeisti krovimo įrenginiai Tačiau dėl pasikeitusių aplinkybių aikštelė vėl buvo grąžinta į tą pačią vietą, šalia namo. Taip pat atsirado naujų triukšmo šaltinių.

„Pastarąjį skundą gavome spalį. Tačiau jame skundžiamasi ne triukšmu sklindančiu iš krovimo aikštelės, bet apskritai iš geležinkelio teritorijos”, – teigia specialistė.

Anot A. Razmienės, išeitį iš susidariusios situacijos tikrai galima surasti.

„Jeigu patikrinę nustatytume, kad dulkių kiekis viršija higienos normas iš karto nurodytume krovimo aikštelę perkelti į kitą vietą. Tačiau šiuo metu skundo dėl dulkių gyventojai nepateikė. Tiesa, jis buvo pateiktas pernai gruodį, tačiau gyventojai jį atsiėmė, nes krovos darbai buvo sustoję. O tikrinimą būtina atlikti tuo metu kai yra vykdomi krovimo darbai”, – situaciją tikslina specialistė.

Anot jos, šiuo metu atlikti tikrinimą netgi vykstant krovos darbams būtų netikslinga, nes esant drėgnam orui dulkės nekyla, tad geriausia būtų laukti pavasario. Tačiau gyventojams nesutikus laukti, tyrimą galima atlikti šiuo metu ir pakartoti pavasarį.

Specialistė pataria gyventojams dar kartą rašyti skundą ir prašyti patikrinimo. Nes be pranešimo Visuomenės sveikatos centras negali nieko tikrinti.

Aikštelės savininkai teigia skundų negavę

Susisiekus su „Lietuvos geležinkeliais” paaiškėjo, kad jie skundų dėl taršos ar triukšmo iš minėto daugiabučio nėra gavę.

„Gyventojai dėl triukšmo ir taršos nesikreipė. Be to, patys veiklos aikštelėje nevykdome. Šiuo metu „Lietuvos geležinkelių“ valdomą teritoriją nuomojasi išorės įmonė, kuri užsiima anglies prekyba”, – teigia „Lietuvos geležinkelių“ atstovas Martynas Burba.

Tačiau specialistas tikina suprantantis gyventojų nepasitenkinimą. Jis žada peržiūrėti nuomininkų vykdomas veiklas ir tokio pobūdžio darbams ieškoti tinkamesnės pramoninės teritorijos, kuri būtų atokiau nuo gyvenamųjų rajonų.

Savivaldybė iškeldinti negali

Panašu, kad šalia geležinkelio krovos aikštelės gyvenantys vilniečiai pateko į užburtą ratą. Dulkių ir triukšmo kiekis tai sumažėja, tai vėl padidėja ir nors „Lietuvos geležinkeliai“ žada anglių krovimo aikštelei ieškoti kitos vietos galbūt būtų paprasčiau gyventojus iškeldinti?

Vilniaus savivaldybės atstovė Neringa Kolkaitė sako, kad gyventojai gali būti iškeldinti esant tik ekstremalioms situacijoms, pavyzdžiui, name kilus gaisrui. 

Šiuo konkrečiu atveju gyventojai turi kreiptis į Visuomenės sveikatos centrą, Aplinkos ministeriją arba „Lietuvos geležinkelius”, savivaldybė padėti gyventojams negali.


Rašyti komentarą...
A
Ale va
2019-12-21 12:05:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tinginys yra aplinkos apsaugos ministras ,jis sėdi ne savo kėdėj ir nevykdo savo misijos. Kodėl jam nepabaksnoja nosies į purviną balą S .Skvernelis?
Atsakyti
-1

N
Nu
2019-12-21 10:40:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
a kai regioninis sąvartynas prie pat,vilniečiai tada tyli,ne jiems gi smarvè ir visa kita.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų