Daugelis Kūčių vakarienės negali įsivaizduoti be dalijimosi kalėdaičiu. Prieš šventes vieni gyventojai skuba jų įsigyti bažnyčiose, kiti jų gauna iš kalėdojančio kunigo. Lietuvoje įsigyjant kalėdaitį įprasta už jį paaukoti tam tikrą pinigų sumą.

(nuotr. Fotodiena.lt)

(nuotr. Fotodiena.lt)

Lietuvoje kalėdaičių gaminimo tradicija beveik išnykusi, juos čia gamina vos keliuose vienuolynuose, todėl ant lietuvių stalo neretai atsiduria kalėdaičiai iš Lenkijos, kurie Lietuvoje tik pašventinami.

Lenkiškose didmeninėse internetinėse parduotuvėse, kurios pardavinėja kalėdaičius, kainos skiriasi nedaug. Pavyzdžiui, parduotuvėje liturgiczne.com 60 nedidelių kalėdaičių (6x10 cm) kainuoja apie 1,30 euro, parduotuvėje sklepzdewocjonaliami.pl tiek pat mažų kalėdaičių kainuoja daugmaž 1,20 euro. Taigi vieno kalėdaičio didmeninė kaina Lenkijoje – vos 0,02 euro.

Vieno Lietuvos miestelio gyventoja Nijolė pasakoja, kad šių metų Kūčioms kalėdaičiais jau apsirūpino. Miestelio bažnyčioje nėra nustatytos sumos, kurią reikėtų sumokėti įsigyjant kalėdaičius, tačiau aukos dydis tarp gyventojų perduodamas iš lūpų į lūpas.

REKLAMA

„Bažnyčioje nėra sakoma, kiek pinigų reikia duoti už kalėdaitį, bet tarp žmonių kalbama, kad įprastai daugelis aukoja 1 ar 2 eurus, jei ima nedidelį plotkelių skaičių. Kas ima daugiau, daugiau ir duoda“, – sako Nijolė.

Juozas, gyvenantis nedideliame kaimelyje, pasakoja, kad pas juos į namus kunigas atvažiuoja kalėdodamas, tada kaimo gyventojai įsigyja ir kalėdaičių.

„Dar mėnesį iki Kalėdų būna, kad klebonas pradeda kalėdoti. Atvažiuoja su zakristijonu, palaimina namus, paklausęs, ar reikia, duoda kalėdaičių. Kalėdojančiam kunigui paaukojam ir pinigų. Pas mus kai buvo lapkričio gale – davėm 20 eurų, zakristijonui – 10. Rečiau lankomės bažnyčioj, tai reikia prisidėti“, – sako Juozas.

Bažnyčiose nėra nustatytos sumos

Lietuvos Vyskupų Konferencijos (LVK) generalinio sekretoriaus padėjėjas kun. Mykolas Sotničenka pasakoja, kad dėl nedidelės kalėdaičių savikainos jie nėra įkainojami, todėl kiekvienas žmogus laisva valia gali pasirinkti kokią sumą paaukoti.

„Žmonės labai skirtingai aukoja už kalėdaitį. Vieni aukoja keletą centų, kiti eurą, dar kiti ir dešimt. Tai yra visiškai savanoriškas dalykas, jei nori aukoji, jei ne – neaukoji.  Nėra nustatyta jokios sumos“, – sako kunigas M. Sotničenka.

Kalėdaičius gamina seserys vienuolės. Kun. M. Sotničenka pasakoja, kad kalėdaičių, kaip ir šv. Mišioms naudojamų komunikantų (komunijos paplotėlių) ir Ostijų sudėtyje tėra tik dvi sudėtinės dalys – kvietiniai miltai ir vanduo. Jei kalėdaičiai gaminami fabrikuose, kaip, pavyzdžiui, Lenkijoje, kartais įdedama ir maistinių dažų, kad kalėdaičiai būtų spalvoti.

REKLAMA

Kalėdaitis specialiose keptuvėse yra kepamas labai trumpai. Keptuvės dažnai būna su tam tikrais religiniais paveiksliukais. Vienuolės gamina tuos kalėdaičius, siūlo parapijoms įsigyti. Parapijiečiai įsigydami kalėdaičius gali prisidėti prie vienuolynų išlaikymo. Klebonai surinktas aukas perduoda vienuolėms, kurios iškepė kalėdaičius ir tuo būdu prisidedama prie jų veiklos“, – aiškina kun. M. Sotničenka.

Jis pabrėžia, kad nors bažnyčia iš seserų vienuolių ir perka kalėdaičius, jų savikaina nėra didelė, todėl bažnyčia neturi tikslo praturtėti iš kalėdaičių, žmonės aukoja tiek, kiek nori, o įvardinti aukojamos sumos vidurkį labai sunku.

„Bažnyčioje per kai kurias liturgines šventes yra šventinami  ir kiti maisto produktai ar daiktai, skirti išreikšti pamaldumui, ir tai taipogi nėra įkainojama. Pavyzdžiui, šv. Agotos dieną yra laiminama ir dalijama duona ir vanduo, per Tris Karalius – kreida, Grabnyčių dieną – žvakės. Jei kažkas nori – gali aukoti. Gal tik pasiimdami kalėdaičių tikintieji dažniau palieka auką už juos nei kitais atvejais, suvokdami, kad savo auka prisideda ne vien prie parapijos, bet ir prie vienuolynų, kuriuose kalėdaičiai buvo pagaminti, veiklos ir išlaikymo“, – aiškina kunigas.

Kun. M. Sotničenka

Kun. M. Sotničenka

Kalėdojimas ir kalėdaičiai

Prieš didžiąsias žiemos šventes parapijų klebonai, ypač kaimo vietovėse, vis dar kalėdoja – aplanko gyventojus, kai kurie atveža ir kalėdaičių. Kun. M. Sotničenka pasakoja, kad kalėdojimo tradicija Lietuvoje siekia daugmaž XV a. Pasak jo, Bažnyčios kanonų teisės kodekse yra įrašyta ši tradicija. Tiesa, nėra įvardintas žodis kalėdojimas; 529 kanonas sako, kad klebonas turi stengtis pažinti jam patikėtus tikinčiuosius ir tai turi daryti lankydamas šeimas, pasidalindamas tikinčiųjų rūpesčiais.

REKLAMA

„Kai mes girdime apie kalėdojimą, iškart kyla asociacija apie Kalėdų laiką, bet bažnyčios teisėje neįvardijamas konkretus laikas,  tad norima pasakyti, kad šeimų lankymas gali vykti visus metus.“

Kunigas teigia, kad klebonas turi pareigą lankyti šeimas ir privalo tai daryti tiek miestuose, tiek kaimuose.

„Žinoma, tie papročiai yra pasikeitę. Dar kai dirbau mažesnėse parapijose, vyresni žmonės pasakodavo, kad atvažiuodavo klebonas su rogėmis ir ne vienas – atsiveždavo zakristijoną, vargonininką ir su keliais kinkiniais arklių renka aukas. Vienas vežimas rinkdavo klebonui, kitas – zakristijonui, trečias – vargonininkui. Ten pinigų mažiausiai būdavo, daugiausiai grūdai, mėsa, pašaras arkliams, gyvuliams – viskam, kas būdavo išlaikoma“, – apie kalėdojimo tradiciją pasakoja kun. M. Sotničenka.

Šiandien kalėdojimo tvarka skiriasi kaimo ir miesto parapijose. Pavyzdžiui, kaimuose ar mažesniuose miesteliuose po sekmadienio šv. Mišių pakanka paskelbti, kad kunigas lankysis kažkuriame kaime ar gatvėje. Miestuose dažniausiai yra paskelbiama, kad norintys parapijiečiai gali pasikviesti kunigą į savo namus.

Dabar, pasikeitus tradicijoms, kunigai aplanko parapijiečius, pasidomi, kaip jie gyvena, galbūt jiems reikia pagalbos, pašventina namus. LVK generalinio sekretoriaus padėjėjas teigia, kad tokie apsilankymai priartina kunigus prie žmonių.

„Kai kada kunigai atrodo neprieinami, o kai aplankai šeimas jų namuose, patys žmonės mato, kad kunigai tokie paprasti žmonės kaip ir visi kiti, su jais galima pabendrauti, pašposauti. Kartais žmonės turi klausimų, kurie jiems yra aktualūs, susiję su tikėjimu, ar su santykiais šeimoje. Ne kartą teko kalėdojant bendrauti ir patarti situacijose, kai žmonės susituokę antrąsyk ar auga nekrikštyti vaikai, užklupusios priklausomybės, tad tas apsilankymas šeimose tampa proga žmogui paklausti, pasidomėti“, – sako kun. M. Sotničenka.

REKLAMA

Jis taip pat pabrėžia, kad kalėdojimas svarbu ir vyresniems žmonėms, kurie negali ateiti į bažnyčią. Būtent namuose apsilankius kunigui, jiems yra suteikiama proga atlikti išpažintį ir priimti Komuniją.

Kai kur kalėdodami kunigai žmonėms atveža ir kalėdaičių. Tačiau nei kalėdojimas, nei kalėdaičiai ir čia nėra įkainojami, nors visuomenėje ir gali būti susidaręs toks įvaizdis.

„Kalėdojančiam kunigui auka nėra privaloma. Bažnyčios teisėje labai aiškiai sakoma, kad klebonas privalo aplankyti savo parapijiečius, šeimas ir nėra jokio įpareigojimo, kad privaloma duoti auką. Dabar tikrai yra tarsi susiformavęs toks įvaizdis. Kai kuriose mažesnėse parapijose žmonės iš lūpų į lūpas kalba, kad štai ten privaloma auka yra vienokia ar kitokia ir net įvardija tą aukos dydį. Tai tikrai nėra esminis dalykas. Kartais žmonės nori prisidėti prie parapijos išlaikymo ar paaukoti kunigui, bet tai nėra svarbiausia, ir tai neturėtų būti akcentuojama. Tuo labiau nereikia bijoti šito dalyko ir dėl to nepriimti klebono į namus“, – pasakoja kun. M. Sotničenka.

Jis pabrėžia, kad dabar kunigai aplankydami gyventojus nori su jais susipažinti, jei reikia – padėti ar nukreipti ten, kur būtų galima gauti pagalbos. O auka kalėdojančiam kunigui, už kalėdaičius bažnyčioje ar atvežtus kunigo yra kiekvieno žmogaus apsisprendimo reikalas.

Šiaudinis katalikas
2019-12-15 10:41:39
Yra parapijų kur aiškiai pasakoma kiek reikia aukoti per kaledojimą , kiek privalai paaukoti bažnyčiai nuo vieno kiemo ir t.t. Senyvi žmonės burba bet aukoja , sako kai numirsiu kad ateitu, o tai gali paskui neeiti.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Norvegijos lietuvis heraldas 2019-12-16 16:51:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip as galvoju pats isikepti asinesti kad pasventintu ir teik   ATSAKYTI
Henri 2019-12-16 07:58:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ačiū. Tv3. Lt už suteiktą informacija!. Gerų. Šv. Kalėdų!.. Naujųjų! Nuoširdžiai linkiu. Tv3
Žurnalistams - geros sveikatos ir toliau sėkmingai tęsti darbą. Tikiu, kad daug kam yra pamastyti, ką gero padaryti?! Kas aukoja bažnyčiai-parapija padeda vargšams-alkoholikams-narkmanui!!! Tai kas turit problemą, niekada nėra vėlu pamastyti?! Vieni kas-kur-kada-medituoja! Vieni ieško ramybės - bažnyčioj, dar nevėlu. Savaitę iki. Šv. Kalėdų! Kurie medituoja su taurelę, kurie ieško dūmuose! Tai žinokit, pirmą reikia mesti gerti alkoholį tik mėnesį "30 dienu" ir vampyras iš jūsų kūno išeis!!! Antra, jeigu rūkote, irgi galima mesti rūkyti, bet yra kitos taisyklės-10 dienų "ismokti" nerūkyti. Viską įmanoma tik turite pripažinti,kad esate priklausomas ar nuo vieno, ar nuo kito
Ir tada, tik tada savarankiškai pavyks atsikratyti.!!! Jeigu ir vieną ir kitą vartojate? Pirmą reiks atsikratyti - 30 dienu alkoholio vartojimo, po to kada atdirasite jėgų ir meskite rūkyti... Linkiu stiprybės!!! Su. Šv.
Kalėdom ❤️. Pradekit nuo saves ir laimė ateis!!!    ATSAKYTI
senjoras 2019-12-16 06:48:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
invalidų komentarai    ATSAKYTI
Henrika 2019-12-16 06:31:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Su ateinančioms. Šv.. Kalėdom!!! Visiem gerų. Naujųjų metų!!!
Neapykantą žudo žmogų, tai atsikratikim juos ir tapsime geresniais. Gal vertą pagalvoti?! Ką gero padarėm?! Ar pagalvojom kartais, kad gal ir man prisidėti?! Lietuva-mūsų šalys ir prieš
Kalėdas tapkim-viena dieną geriausiu!!! Tai prisiminkim tuos, kurie laukia?! Ar žiūrėjote ir šiais metais per. Lrt - pradėkim malteciams!!! Tai būkime neabejingi!!! Akcija vyks iki 31 gruodžio! Jeigu teks perskaityti mano laišką ir norite prisidėti, tai dar nevėlu tą padaryti
Iš anksto dėkoju!!!    ATSAKYTI
Antakalnietė 2019-12-15 19:47:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pirkau 4kalėdaičius šv.Petro ir Povilo bažnyčioje Vilniuje ir už juos sumokėjau 1€(grynų daugiau neturėjau)tai moteriškė išpūtė akis-supratau,kad per mažai   ATSAKYTI
ValentKarosas 2019-12-15 13:21:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Kaledaicius as kepu is savo slapimo kvietiniu miltu ir skysto savo ismatu. Viska ismaisau ir ant specialios keptuves su mano barzdoto plokscianukio atvaizdu labai trumpai kepu. Oi kaip gerai perka visi, nespeju pinigus deti i kisenes. Visi tokie laimingi pamate mano barzdota slykstu snuki   ATSAKYTI
DEmokratija 2019-12-15 11:13:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Savivaldybėse reikia padidinti savivaldybėms priklausančių monopolinių, komunalines paslaugas teikiančių, bendrovių skaičių, pvz., ''Kauno kalėdaitis'' ar ''Kauno bažnyčia'' ir savivaldybių bendruomenės pagal Konstitucijos ir įstatymų normas privalės vartoti kalėdaičius kaip šilumą ar švarą.   ATSAKYTI
NijoleKarosaite 2019-12-15 13:30:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kokius tu cia niekus tauski, DEmokratija, issikrapstyk smegenis besmegeni! Reikia legalizuoti mano paslaugu salona - ,Nijoles Karosaites senjoru iskrypeliu seksualinis aptarnavimas' Negaliu legaliai ditbti. O tokiu paslaugu praso kas trecias Lietuvos gyventojas. Jau esu sena senmerge, tai reikai nors likusius metus nugyventi su malonumu.  
Emma22 2019-12-15 10:43:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Nоrite susіrasti mе­rginą vi­еnai nа­kčiai? Svеiki аtvykę - w­ww.la­dy4.f­un   ATSAKYTI
Kuriam siūlaisi 2019-12-15 20:57:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Klebonui, zakrastijonui, vargonininkui?   
Šiaudinis katalikas 2019-12-15 10:41:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Yra parapijų kur aiškiai pasakoma kiek reikia aukoti per kaledojimą , kiek privalai paaukoti bažnyčiai nuo vieno kiemo ir t.t. Senyvi žmonės burba bet aukoja , sako kai numirsiu kad ateitu, o tai gali paskui neeiti.   ATSAKYTI
s 2019-12-15 12:44:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
tikri komersantai :(. su dievu nieko bendro neturintys... jo vardu tik besinaudojantys...  
ValentaKarosas 2019-12-15 13:39:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ka tu cia tauzi , s '? As dievas , as esu visu svenciausias ! As Valentinas Karosas ! As prasmirdes senas kuilis Sernas  
V. šumaninas 2019-12-15 13:48:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Padrocy mne Karasik Pasasy mne Karasik . Pomnis KARASIK kogda vodku pili i kazla ebali?  
V. Šumaninas 2019-12-15 20:35:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
, Šiaudinis ' nori as tau nuciulpsiu ?   

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Temidė (nuotr. Dmitrijus Radlinskas/fotodiena.lt)
Vienos didžiausių Lietuvoje verslo grupių „VP grupė“ įmonėms „Vilniaus prekyba“, „Franmax“, „Leksita“ bei su jomis susijusiems verslininkams Nerijui Numavičiui, Vladui ...
asociatyvi (nuotr. stop kadras)
Už darbo užmokesčio, darbo laiko ir saugumo reikalavimų nesilaikymą darbdaviams skiriamos baudos jau netrukus gali gerokai padidėti. Taip pat gali labiau atsirūgti ...
Kęstas Komskis ((Vyginto Skaraičio / Fotobankas.lt nuotr.)
Vilnietė Simona Kibirkštytė viena augina du mažus vaikus. Be tėvo juos paliko tragiška avarija, sukelta neblaivaus vairuotojo, dirbusio Pagėgių politiko Kęsto Komskio įmonėje ...
Verslas (nuotr. 123rf.com)
Vyriausybei dėl koronaviruso grėsmės trečiadienį paskelbus valstybės lygio ekstremalią situaciją, verslui tai gali reikšti ir ribojimų, ir lengvatų vykdant įsipareigojimus, ...
Kaukės (nuotr. TV3)
Visame pasaulyje koronavirusas sėja baimę ir Lietuva šiuo atveju nėra išimtis. Šalies gyventojai iš vaistinių išpirko medicinines kaukes, dabar jų ieškoma pirkti internetu. ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų