Tai naujausias NATO kaimynių santykių atšilimo ženklas.
Pasak diplomatų, po dešimtmečius trukusios įtampos, kurią retkarčiais nutraukdavo trumpi susitaikymo laikotarpiai, vienos dienos vizitas rengiamas po R. T. Erdogano vizito Graikijoje gruodį ir žymi naują jų santykių etapą.
Sekmadienį Graikijos laikraštyje „Kathimerini“ paskelbtame interviu R. T. Erdoganas teigė, kad derybose daugiausia dėmesio bus skiriama kaimynių problemoms spręsti.
„Mums tenka pareiga sureguliuoti abiejų šalių santykius ir užtikrinti, kad abiejose Egėjo jūros pusėse visiems laikams įsivyrautų taika ir ramybė“, – pareiškė Turkijos vadovas.
Jis pridūrė, kad norėtų „pakelti dvišalius santykius į naują lygį“.
K. Micotakis, panašiai kaip R. T. Erdoganas, sekmadienį paskelbtame interviu Turkijos laikraščiui „Milliyet“ nurodė, kad nori „judėti į priekį konstruktyviu keliu“.
„Nesame priešai, esame kaimynai“, – pabrėžė jis ir išvardijo bendrus iššūkius, įskaitant migrantų srautus Egėjo jūroje.
Gruodį regioninės varžovės, nesutariančios dėl Kipro klausimo ir sprendžiančios migracijos per savo vandenis problemą, pasirašė deklaraciją, kurioje raginama palaikyti „draugiškus ir gerus kaimyninius santykius, pripažįstant abipusės pagarbos ir taikaus sambūvio svarbą“.
Tačiau abiejų valstybių santykiai, kurie dėl solidarumo buvo kiek pagerėję po 2023 metų vasarį Pietryčių Turkijoje įvykusio žemės drebėjimo, nusinešusio daugiau kaip 50 tūkst. gyvybių, vėl pašlijo Turkijai dar vieną Stambulo bizantinę bažnyčią pavertus mečete.
Gegužės 6 dieną, po ketverius metus trukusios restauracijos, buvusi Choros graikų ortodoksų bažnyčia buvo atidaryta pamaldoms kaip musulmonų mečetė.
2020 metais buvo priimtas sprendimas pertvarkyti bažnyčią po to, kai musulmonų pamaldoms buvo atvertas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas, VI amžiuje pastatytas buvęs Švč. Išminties (Sofijos) soboras (Hagia Sophia) Stambule. Nuo 1935 metų šiame pastate veikė muziejus.
Manoma, kad šie pakeitimai yra dalis R. T. Erdogano pastangų sutelkti konservatyvesnius ir nacionalistiškai nusiteikusius šalininkus.
„Mieste netrūksta mečečių. Taip negalima elgtis su kultūros paveldu“, – prieš savaitę sakė K. Micotakis, nors taip pat teigė, kad „pokalbių kanalai turi likti atviri“.
K. Micotakis šeštadienį Graikijos televizijos stočiai „Alpha TV“ sakė, jog per pirmadienio derybas sieks paspausti R. T. Erdoganą, kad jis atšauktų įsaką paversti Choros muziejų mečete.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!