Šveicarai kyla į kovą su pajamų nelygybe. Tikimasi per penkerius metus gerokai sumažinti atotrūkį tarp vidutinių vyrų ir moterų uždarbių, kuris dabar siekia net 1750 frankų (3950 litų).
Teisės į vienodą atlyginimą už tą patį darbą samprata Šveicarijos konstitucijoje buvo įtvirtinta dar 1981 metais. Pasak kritikų, nuo to laiko padėtis pasikeitė visai nežymiai. Federalinės lyčių lygybės tarnybos ir Federalinės statistikos tarnybos surinkti duomenys rodo, kad moterys Šveicarijoje 2006 metais uždirbo 24 proc. mažiau negu vyrai. Tiesa, šis rodiklis menkai skiriasi nuo daugumos kitų Europos šalių. Didesnį nerimą kelia tai, kad kompanijų vadovų postus užimančios moterys uždirba vidutiniškai net 31 proc. mažiau negu analogiškas pareigas einantys kolegos vyrai.
„Kuo aukštesni postai, tuo didesnis atotrūkis tarp vyrų ir moterų atlyginimų. Tai reiškia, kad mes telkėme dėmesį į mažas algas, tačiau didesnių atlyginimų srityje nepasiekėme ryškaus progreso, - teigė lyčių lygybės tarnybos vadovė Patricia Schulz. - Kitais žodžiais tariant, investicijos, kurias moterys skiria savo aukštajam išsilavinimui, atneša mažiau naudos.“
Teisės ir stereotipai
Tyrėjų teigimu, apie 60 proc. atotrūkio tarp vidutinio vyrų ir moterų atlyginimo galima paaiškinti jų užimamomis pareigomis bei tuo, kad moterys dažniau dirba ne visą darbo dieną. Vis dėlto likę 40 proc. tiesiogiai siejami su diskriminacija.
„Kaip ir daugelyje kitų šalių, Šveicarijoje egzistuoja tradicinis požiūris į tai, ko vertas moters darbas, ir ko vertas vyro darbas. Mes vis dar negalime atsikratyti šių stereotipų, - aiškina P.Schulz. - Pažvelgę į įvairias ekonomikos šakas, galime pamatyti, kad atlyginimai didesni techninėse profesijose, kuriose yra daugiau vyrų, negu socialinėse profesijose, kur daugiau moterų.“
P.Schulz pabrėžia, kad moterys turi teisę darbovietėje reikalauti visiškos lygybės, taip pat ir atlyginimų srityje. Tačiau valstybė esą vis dar nėra sukūrusi efektyvios kontrolės sistemos, kuri prižiūrėtų, kaip ši įstatymų nuostata įgyvendinama praktikoje. Pasak Lyčių lygybės tarnybos vadovės, daugelis moterų, susiduriančių su akivaizdžia diskriminacija, tiesiog neišdrįsta pradėti varginančios teisinės kovos.
Progresyvus dialogas
Šveicarijos teisingumo ministerija, bendradarbiaudama su Lyčių lygybės tarnyba, svarbiausiomis darbdavių organizacijomis bei profesinėmis sąjungomis, problemą ketina spręsti iš pagrindų. „Lygaus užmokesčio dialogas“ pajamų nelygybę turėtų panaikinti per penkerius metus. Bendrovės raginamos prisijungti prie iniciatyvos ir peržiūrėti savo atlyginimų sistemas.
„Tai yra didelis žingsnis, svarbus pasiekimas, kai visi socialiniai partneriai, darbdaviai ir darbuotojai sėdi prie vieno stalo ir rūpinasi vienu bendru projektu“, - teigė Šveicarijos profesinių sąjungų federacijos lyčių lygybės specialistė Christina Werder. Ji pabrėžė, kad problema yra ne vien tai, kad skirtingus atlyginimus gauna, tarkim, policijos pareigūnas vyras ir pareigūnė moteris, bet ir tai, kad slaugė uždirba mažiau už policininką.