• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

COVID-19 diagnostika įprastai užtrunka bent kelias valandas. Tačiau šunims tereikia minutės.

COVID-19 diagnostika įprastai užtrunka bent kelias valandas. Tačiau šunims tereikia minutės.

REKLAMA

Oro uoste Helsinkyje šiuo metu jau dirba keturi Helsinkio Universitete treniruoti šunys. Jų darbas – COVID-19 pacientų atpažinimas. Šuns uoslė yra tokia jautri, kad dar prieš kelis dešimtmečius pastebėta, kad jie gali užuosti ligas. Ligos ir imuninės sistemos reakcija į jas keičia kai kuriuos biocheminius procesus žmogaus kūne. Tie pokyčiai turi įtakos ir kvapui. Nors kvapų skirtumai tarp sergančių ir sveikų žmonių yra nedideli, šunų nosys geba juos atskirti. Mokslininkai jau kurį laiką eksperimentuoja su šunimis, kurie gali atpažinti vėžiu sergančius žmones.

Dar pačioje COVID-19 pandemijos pradžioje pastebėta, kad šunys taip pat gali būti išmokyti atpažinti ir šia liga sergančius žmones. Tiesą sakant, mokslininkai sako, kad keturkojams mūsų draugams tai net nėra labai sudėtinga – COVID-19 ligą atpažįstančių šunų treniravimas yra labai greitas ir tikslus. Taigi, dabar keturi šunys jau dirba Helsinkio oro uoste, nors tiesiogiai žmonių jie neuosto.

REKLAMA
REKLAMA

Norint įdarbinti šunis oro uoste, reikia apgalvoti nemažai faktorių. Kai kurie žmonės šunų bijo, kiti jiems yra alergiški. Galiausiai, ir kai kurie šunys tiesiog negali dirbti triukšmingoje oro uosto aplinkoje. Taigi, mokslininkai sukūrė specialią testavimo procedūrą.

REKLAMA

Išsitirti norintis žmogus (keleivis arba oro uosto darbuotojas) ateina į tam skirtą punktą. Čia jis pats pagal instrukcija ima savo odos tepinėlius. Tuo metu šuo ir jo prižiūrėtojas laukia už sienos. Atėjus laikui, šuo ima uostyti tepinėlius ir informuoja prižiūrėtoją, jei užuodžia COVID-19 ligos požymius. Šuns nuomonė, žinoma, nėra galutinė diagnozė - jei šuo nustato ligą, žmogus siunčiamas išsamesniam testavimui. Tačiau šuns nosies tikslumas yra toks aukštas, kad jei liga nėra nustatoma, galima laikyti, kad žmogus ja neserga.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimai rodo, kad šunų nosys COVID-19 sergančius žmones aptinka su 94–100 proc. tikslumu. Negana to, mokslininkai mano, kad šunys gali aptikti COVID-19 ligą anksčiau nei įprasti laboratoriniai metodai. Geriausia tai, kad šunų mokymai trunka tik kelis mėnesius. Šunys yra praktiškai visiškai atsparūs COVID-19, todėl jiems pavojus nekyla.

Tiesa, toks šunų darbas dar nėra įtvirtintas teisės aktuose, todėl visa tai kol kas tėra eksperimentas. Tačiau mokslininkai mano, kad šunys suteikia galimybę labai greitai patikrinti labai daug žmonių, todėl ateityje jie bus itin reikalingi oro uostuose ir kitose aukšto intensyvumo žmonių srauto vietose.

Šaltinis: www.technologijos.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų