Pragariškas gaisras Paryžiuje: katedrą prikelti padės turtuoliai

Net 15 valandų Paryžiuje trukęs pragaras liovėsi. Visą naktį Paryžiaus Dievo Motinos katedrą niokojęs gaisras pagaliau numalšintas. Visiškai sunaikintas medinis katedros stogas, sugriuvo garsioji šventovės smailė, negrįžtamai sunaikinti įspūdingi vitražai ir meno kūriniai. Tačiau blogiausio scenarijaus pavyko išvengti – pagrindinis pastatas ir du bokštai išsaugoti nesugriuvę. Prezidentas Emanuelis Macronas žada atstatyti tautos simbolį, o šalies milijardieriai jau paaukojo 300 milijonų eurų katedrai prikelti iš pelenų.

Tokio pragariško vaizdo Paryžius nematė jau seniai. Į padangę veržiantis tamsių dūmų kamuoliams, pleškėjo Prancūzijos simbolis – Paryžiaus Dievo motinos katedra.

(66 nuotr.)
FOTOGALERIJA.  Kaip atrodo Paryžiaus Dievo Motinos katedra po gaisro

Pavakarę kilęs gaisras akimirksniu apima didžiulę beveik 900-us metų skaičiuojančios gotikinės katedros dalį – atvira liepsna dega medinis stogas, ugnies liežuviai talžo ir XIX amžiuje atstatytą smailę. Įsisiautėjantį gaisrą stebint tūkstančiams šoko ištiktų žmonių, smailė liepsnų neatlaiko ir sugriūna.

Dvejus metus Paryžiuje gyvenanti lietuvė Ieva Balsiūnaitė, dar savaitgalį dalyvavusi katedroje aukotose Verbų sekmadienio mišiose, apokaliptinį vaizdą iš pradžių stebi iš savo namų balkono, tačiau netrukus patraukia link liepsnojančio Paryžiaus simbolio.

„Buvo, na, tiesiog šokas ir buvo labai sunku suvokti tai, kas vyksta. Būtent ten, šalia Senos, šalia San Mišel fontano, mane pasitiko tūkstantinė žmonių minia. Ir nors žmonių buvo beprotiškai daug, tvyrojo tyla. Ir būtent tuo metu, kai aš atėjau prie katedros, liepsnos ėmė stiebtis ir pasiekė šiaurinį katedros bokštą. Žmonės labai emocingai reagavo – ėmė kelti į viršų rankas, dūsauti, verkti, ėmė giedoti giesmes“, – pasakojo I. Balsiūnaitė.

Kol minia giesmėmis meldė, kuo greičiau numalšinti liepsnas ir išgelbėti bent pagrindinius Dievo Motinos katedros bokštus, kad šie nesugriūtų, gaisrą gesino 400 ugniagesių. Vienas jų vėliau atsidūrė medikų rankose. Ugniagesių pečius slėgė milžiniška atsakomybė. Juk Dievo Motinos katedra per šimtmečius beveik nepaliesta atlaikė ir Didžiąją Prancūzijos revoliuciją, Napoleono karūnaciją, ir abu pasaulinius karus. Tačiau prieš ugnį šimtmečius atlaikę mūrai bejėgiai.

REKLAMA

„Tai – tūkstančio metų istorija. Tai – Prancūzija. Nacionalinis Prancūzijos ir galingas krikščionybės simbolis nyksta akys kaip tik tuo metu, kad artėja Velykos. Visa šalis sukrėsta. Atrodo, kad tai Prancūzija dega“, – sakė paryžietė Valerie Boeda.

„Negaliu patikėti. Labai liūdna. Stebėdamas, kas vyksta, tiesiog verkiau ir atrodo, kad verkė visas Paryžius, ne tik aš“, – kalbėjo Paryžiaus gyventojas Hamada Badawi.

Tuo tarpu Prancūzijai palaikymą dar gaisro vakarą siunčia viso pasaulio lyderiai nuo Lietuvos iki Amerikos, o į nelaimės vietą atskubėjęs Prancūzijos prezidentas Emanuelis Macronas, atidėjęs kreipimąsi į tautą dėl šalį kelis mėnesius drebinančių „geltonųjų liemenių“ protestų, duoda pažadą katedrą prikelti iš pelenų. Anot jo, ši Viktoro Hugo romane „Paryžiaus katedra“ išaukštinta šventovė – gerokai daugiau nei Dievo namai.

„Paryžiaus Dievo Motinos katedra – tai mūsų istorija, mūsų literatūra, mūsų vaizduotė. Tai vieta, kur išgyvenome didingiausias mūsų akimirkas, epidemijas, karus, mūsų išsilaisvinimą. Tai – mūsų gyvenimo epicentras“, – teigė E. Macronas.

Po daugiau nei pusės paros ugniagesių darbo, šįryt paskelbiami ir pirmieji vaizdai, kaip po pragaištingų liepsnų katedra atrodo iš vidaus. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų direktorius, istorikas Vydas Dolinskas pabrėžia, kad ši gotikinė katedra – krikščioniškosios Europos simbolis, kurį kasmet aplanko apie 14 milijonų žmonių. Tad gaisro padaryta žala – nuostolis visam pasauliui.


Rašyti komentarą...
E
Eksprrt
2019-04-16 18:39:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Muslių darbas
Atsakyti
0

i
ila
2019-04-17 06:13:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
tai ir valdo sali turtuoliai ,jei tokiu pinigu negaili atstatyti,makronas tik seip del vaizdo pastatytas,,lygiai taip pat kaip musu visi prezidentai,ne zmones juos isrinko,o turtuoliai,,
Atsakyti
0

o
o
2019-04-17 07:45:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
tesingai juos isrinko turtuoliai ir valdzios pagalba jei riekalui esant greit surenka pinigu is varguoliu,,tipo mokestis uz ka nors ,,rinkliava uz baznycia,ar kitus didelius darbus,,
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų