Europos Parlamentas (EP) liepos mėnesį įtvirtins naują vienodų atlyginimų sistemą. Be to, naujai išrinktiems europarlamentarams bus daug griežčiau kontroliuojamas išlaidoms skirtų lėšų panaudojimas.
Be to numatoma, kad išrinktųjų politikų atlyginimai bus vienodi ir sieks apie 7000 eurų per mėnesį, tuo tarpu, kai anksčiau europarlamentarų atlyginimai priklausė nuo jų valstybės politikų algų.
Taigi, naujosios taisyklės suteiks galimybę visiems europarlamentarams uždirbti vienodai, nepriklausomai nuo to, kokie atlyginimai yra jų šalyse. Diskusijos dėl skirtingos atlyginimų sistemos vis dažniau kildavo į ES priėmus Rytų Europos valstybes. Savaime suprantama, kad pavyzdžiui Bulgarijoje išrinkti europarlamentarai, gaudami net 15 kartų mažesnį atlyginimą nei italų atstovai EP, reiškė nepasitenkinimą tokia užmokesčio sistema.
Taip pat ir Vokietijai atstovaujantys EP deputatai gaudavo apie 7000 eurų atlygį, tuo tarpu už tą patį darbą Europos Parlamente vengrams buvo priskaičiuojamas tik netoli 1000 eurų siekiantis atlygis. Taigi įsigaliojus naujoms ES nuostatoms, kai kurių šalių europarlamentarai uždirbs daugiau, negu juos delegavusių valstybių prezidentai.
Būtinas kompromisas
Naujosios taisyklės, bendros visiems EP deputatams, nėra naujas dalykas. Dar 2005 metais, po nuolatinių diskusijų, šių taisyklių bendros nuostatos buvo patvirtintos, kaip siekiamybė. Tačiau taisyklės taip pat numato, kad parlamentarui pageidaujant, jis gali pasilikti anksčiau taikytą atlyginimų koeficientą visai kadencijai.
Savo ruožtu, nors naujoji apmokėjimo sistema nesudaro keblumų ir anksčiau panašią algą gavusiems vokiečiams, Italų europarlamentarams atlyginimai sumažės išties nemaža dalimi. Tačiau tai ne vienintelis prieštaringai vertinamas pakeitimas. EP taip pat nusprendė, kad naujieji parlamentarai turės išsamiau atsiskaityti už išlaidas, pavyzdžiui keliones. Taigi, jei anksčiau parlamentarai, skraidydami pigesne klase, sutaupytus pinigus galėjo pasilikti kaip kelionės išlaidas, tai dabar likutis turės būti gražintas.
Pokyčiai įtakoti visuomenės spaudimo
Be abejo, tokie pokyčiai nėra vien tik kai kurių europarlamentarų nepasitenkinimo sistema išdava. Naujos taisyklės įtakotos ir visuomenės nuomonės bei žiniasklaidos spaudimo. Visuomenės informavimo priemonės nuolat iškeldavo faktus, kad vienas ar kitas deputatas darbui EP skirtas lėšas naudojo asmeninėms reikmėms.
Ypač didelis skandalas ir nepasitenkinimas kilo po praėjusių metų pradžioje atlikto vidaus audito, kurio rezultatus europarlamentarai ne itin norėjo skelbti ES visuomenei. Paaiškėjo, kad europarlamentarai dienpinigius, komandiruotėms skirtas lėšas, kitus gaunamus finansus dažnai naudoja ne pagal paskirtį. Daug pažeidimų nustatyta ir padėjėjų apmokėjimo sistemoje.
Savo ruožtu europarlamentarai aiškino, kad tiesiogines lėšas naudojo tik su darbu susijusiems reikalams. Vis dėlto naujų taisyklių priėmimą paskatino ir Didžiosios Britanijos parlamente kilęs skandalas, kuris apėmė panašias sritis – valstybinių lėšų naudojimą asmeninėms reikmėms ne pagal tiesioginę paskirtį.
Šis skandalas ne tik įtakojo naujų taisyklių patvirtinimą, bet ir Didžiosios Britanijos atstovų EP finansus. Šios šalie politikai, o ypač leiboristams priklausantys Didžiosios Britanijos atstovai privalės viešai skelbti visas ataskaitas apie panaudotas EP lėšas. Jie taip pat skelbs kelionių grafikus, bilietų kainas, netgi dienpinigių panaudojimą.