• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JK vyks Karolio III karūnavimo ceremonija

Jungtinėje Karalystėje šeštadienį įvyks pirmoji per 70 metų karūnavimo ceremonija: per iškilmingą, daugiau nei 1 000 metų istoriją skaičiuojantį renginį, pasižymintį giliomis tradicijomis, simbolika ir pompastika, bus karūnuotas Karolis III.

Jungtinėje Karalystėje šeštadienį įvyks pirmoji per 70 metų karūnavimo ceremonija: per iškilmingą, daugiau nei 1 000 metų istoriją skaičiuojantį renginį, pasižymintį giliomis tradicijomis, simbolika ir pompastika, bus karūnuotas Karolis III.

REKLAMA

Karūnacija yra religinis jo įžengimo į sostą po jo motinos karalienės Elizabeth II mirties praėjusių metų rugsėjį patvirtinimas.

Didžioji dalis anglikonų pamaldų Londono Vestminsterio abatijoje, per kurias bus karūnuota ir antroji 74 metų Karolio III žmona Camilla, būtų atpažįstama ir prieš 1 000 metų gyvenusiems karaliaus protėviams.

Tačiau taip pat bus akivaizdžiai nukrypstama nuo įprastos tvarkos: dalyvaus moterys vyskupės, mažumų tikėjimo lyderiai, o svečių sąrašas bus įvairesnis ir reprezentatyvesnis nei senieji lordai ir damos.

Ceremonijoje taip pat vyraus aplinkosaugos tema, įskaitant veganišką patepimo aliejų ir perdirbtus apeiginius drabužius, kurie atspindi Karolio III puoselėjamas tvarumo ir biologinės įvairovės idėjas.

REKLAMA
REKLAMA

Karūnavimo ceremonijos organizatorius Norfolko kunigaikštis grafas maršalas Edwardas Fitzalanas-Howardas pavadino šį renginį pasididžiavimo akimirka šalies istorijoje.

REKLAMA

„Per karūnaciją karalius prisieks prieš Dievą ir tautą tarnauti mūsų šaliai kaip valstybės vadovas, laikytis mūsų įstatymų ir palaikyti teisingumą visiems“, – sakė jis šią savaitę žurnalistams.

Jam antrino premjeras Rishi Sunakas, pavadinęs šeštadienio iškilmes nepaprasto nacionalinio pasididžiavimo akimirka.

„Tai mūsų šalies charakterio demonstravimas ir galimybė mums visiems pažvelgti į ateitį bei tarnystės, vilties ir vienybės dvasią“, – penktadienį sakė jis televizijai „Sky News“.

REKLAMA
REKLAMA

Pasipriešinimas

E. Fitzalanas-Howardas, kurio šeima valstybinius renginius organizuoja nuo 1483 metų, sakė, kad karūnacija taip pat suteikia galimybę suartinti 56 valstybių Tautų Sandraugos grupę, kurios vadovas taip pat yra Karolis III.

Tačiau ne visi nusiteikę švęsti. Respublikonai, norintys renkamo valstybės vadovo, planuoja protestuoti su plakatais, skelbiančiais „Ne mano karalius“.

Apklausų duomenimis, jaunesni žmonės taip pat teigia, kad karūnavimui – ir apskritai monarchijai – jie yra abejingi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, Karolio III, kaip paveldėjimo keliu atėjusio monarcho, padėtis 14 Sandraugos šalių atrodo vis silpnesnė.

Jamaika jau kitąmet gali surengti referendumą dėl ryšių su monarchija nutraukimo, sako šios Karibų jūros regiono valstybės teisės ir konstitucinių reikalų ministrė Marlene Malahoo Forte (Marlen Malahu Fortė).

„Jamaika yra jamaikiečių rankose, – sakė ji „Sky News“. – Laikas atsisveikinti!“

Australija svarsto konstitucijos pakeitimus, kuriais siekiama suteikti vietiniams gyventojams, kadaise engtiems Britanijos karūnos, daugiau institucinio balso formuojant politiką, o tai gali lemti būsimą atsiskyrimą.

REKLAMA

Karolis III taip pat sulaukia raginimų atsiprašyti už savo protėvių įsitraukimą į kolonializmą ir prekybą vergais.

Tuo tarpu Pietų Afrika paragino grąžinti didžiausią pasaulyje deimantą, kuris buvo iškastas valdant Britanijai ir dabar yra dalis brangenybių, kurios bus naudojamos šeštadienio ceremonijoje.

Kaina

Londonas tikisi, kad karūnavimas parodys geriausią Britanijos įvaizdį ir šiek tiek pataisys šalies tarptautinę reputaciją, kurią pakirto išstojimas iš Europos Sąjungos.

REKLAMA

Tarp 2 300 svečių bus Prancūzijos ir Vokietijos prezidentai, ES aukšto rango vadovai ir pasaulio karališkųjų šeimų atstovų.

Tačiau prabangus brangakmenių, karūnų ir paauksuotų karietų demonstravimas nelabai dera su daugelio britų sunkumais dėl išaugusių pragyvenimo išlaidų ir plačiai paplitusių streikų dėl geresnio darbo užmokesčio.

Didžiąją dalį galutinės sąskaitos, kuri, kaip manoma, sieks iki 100 mln. svarų sterlingų (114 mln. eurų) ir kuri bus apmokėta iš mokesčių mokėtojų pinigų, greičiausiai sudarys didžiulės saugumo operacijos kaštai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bakingamo rūmų atstovas spaudai sakė: „Tokia nacionalinė proga, kaip ši, didelė valstybinė šventė, sulaukia didžiulio pasaulinio susidomėjimo, kuris su kaupu atperka su ja susijusias išlaidas.“

JK profesinė organizacija „UKHospitality“ teigė, kad karūnavimo savaitgalis, įskaitant nedarbo diena paskelbtą pirmadienį, gali atnešti 350 mln. svarų sterlingų (400 mln. eurų) pajamų svetingumo sektoriui, įskaitant užeigas.

Nepaisant penktadienį praūžusių liūčių ir prognozuojamo lietingo savaitgalio, karališkosios šeimos gerbėjai stovyklavo palei kelią, vedantį į Bakingamo rūmus, kad užsitikrintų geriausią vietą stebėti pravažiuojančius Karolį III ir Camillą.

REKLAMA

Pompastika

Didžiausiam per pastaruosius dešimtmečius britų pompastikos ir puošnumo reginiui, pranokstančiam karalienės valstybines laidotuves praėjusį rugsėjį, buvo pasitelktos visos priemonės.

Iš viso minučių tikslumu surepetuotame parade dalyvaus apie 7 000 kariškių – nuo raitelių iki žygiuojančių orkestrų.

Karolis ir Camilla iš Bakingamo rūmų išvyks Deimantinio jubiliejaus karieta, o po dvi valandas truksiančios ceremonijos abatijoje tuo pačiu maršrutu grįš senesne Auksine karieta.

REKLAMA

Rūmuose jie priims ginkluotųjų pajėgų narių saliutą, o paskui kartu su kitais karališkosios šeimos nariais iš balkono stebės iškilmingą skrydį.

Sekmadienį visoje Jungtinėje Karalystėje vyks kaimynų gatvės vakarėliai – „Didieji karūnavimo pietūs“.

Vakare į vakarus nuo Londono esančioje Vindzoro pilyje vyks koncertas, kuriame dalyvaus apie 10 000 žmonių. Jame, be kita ko, pasirodys Katy Perry (Keiti Peri), Lionelis Richie (Lajonelis Ričis), „Take That“ ir Andrea Bocelli (Andrėja Bočelis).

Pirmadienis paskelbtas nedarbo diena. Karališkoji šeima paragino britus imtis savanoriavimo savo bendruomenėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų