Pagal naują Europos Sąjungos (ES) ir JAV sutartį, Amerikos specialiosioms tarnybos galės domėtis apie į šalį skrendančių europiečių rasę, tautybę, religiją, seksualinę orientaciją ir kitus, iki šiol konfidencialiais laikytus, duomenis.
Ne vieną mėnesį trukusioje šios sutarties diskusijoje Europos atstovams pavyko sumažinti duomenų, kuriuos ES apie savo piliečius teiks JAV, skaičių nuo 34 iki 19.
Kita vertus, ES derybininkams nepavyko susitarti dėl trumpesnio šių duomenų laikymo termino - JAV tarnybos per 15 minučių nuo skrydžio pradžios gautus duomenis aktyviais laikys septynerius metus ir dar aštuonis metus jais galės naudotis ypatingais atvejais.
Tarp teikiamos informacijos bus duomenys apie keleivio vietas lėktuve, kreditinės kortelės numeriai, telefonų numeriai, pasų numeriai ir kt. Retesniais atvejais JAV tarnybos galės domėtis į šalį skrendančio ES piliečio rasine ir etnine kilme, politinėmis pažiūromis, religiniais ir filosofiniais įsitikinimais, sveikata, kartu keliaujančiais partneriais ir net seksualine keleivio orientacija.
Būtent dėl pastarųjų, itin privačių, asmens duomenų ši ES ir JAV sutartis sulaukė aršios kritikos.
„Šis sutarimas yra tarsi šveicariškas sūris - kiekvienam atvejui yra kokia nors išimtis. Kaip bus elgiamasi su mūsų asmeniniais duomenimis iš esmės priklauso tik nuo JAV deklaruojamo garbės žodžio. Remiantis mūsų patirtimi praeityje, tai nėra pakankamas garantas.”, - Olandijos atstovės Europos parlamente Sophie Veld žodžius cituoja „Spiegel Online”.
Tuo tarpu JAV teigia, kad šis sutarimas bus labai naudingas įrankis potencialiems nusikaltėliams susekti.
Jeigu tokia informacija būtų buvusi prieinama prieš 2001 rugsėjo 11 dieną, tai „devyniolikai lėktuvų pagrobėjų susekti būtų pakakę tik kelių akimirkų”, - JAV Saugumo sekretoriaus Michaelio Chertoffo žodžius cituoja „The Washington Post”.