Formuojama JAV prezidento komanda sulaukė patvirtinimo

JAV Senatas pirmadienį patvirtino Mike'ą Pompeo Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vadovu ir pritarė Rexo Tillersono kandidatūrai į valstybės sekretoriaus postą, o šie žingsniai buvo itin svarbūs formuojant naujojo prezidento Donaldo Trumpo administraciją.

Respublikonų įstatymų leidėjas M.Pompeo, priklausantis Atstovų Rūmų žvalgybos komitetui, tapo tik trečiuoju patvirtintu D.Trumpo administracijos nariu, o prezidento partija ragina sparčiau tvirtinti jo siūlomus kandidatus.

Gynybos sekretorius Jamesas Mattisas ir krašto saugumo sekretorius Johnas Kelly buvo prisaikdinti penktadienį, iškart po paties D.Trumpo inauguracijos.

Senatas, kuriame daugumą turi respublikonai, 53 metų JAV kariuomenės veterano M.Pompeo kandidatūrą 66 balsais prieš 32. Nemažą palaikymą šiam kandidatui išreiškė ir Demokratų partija.

„Jis bus puikus CŽV direktorius“, – sakė Atstovų Rūmų pirmininkas Paulas Ryanas, pasveikinęs kolegą per „Twitter“.

Nors kai kurie demokratų atstovai nepalaikė M.Pompeo, dauguma šios partijos narių pripažįsta, kad jis supranta žvalgybos problemas, ypač kibernetines grėsmes, su kuriomis susiduria šalis.

REKLAMA

M.Pompeo „įsipareigojo veikti laikydamasis įstatymo prieš kankinimus (ir) pažadėjo pateikti objektyvią analizę, kaip Iranas laikosi branduolinio susitarimo“, sakė senatorė Dianne Feinstein.

Respublikonai tikėjosi, kad M.Pompeo kandidatūra bus patvirtinta dar penktadienį, bet tam nepritarė demokratai, motyvuodami, kad CŽV vadas dar niekada nebuvo paskirtas prezidento inauguracijos dieną.

Sprendimą atidėti balsavimą sukritikavo D.Trumpo atstovas Seanas Spiceris, kuris teigė, kad demokratai, vadovaujami senatoriaus Chucko Schumero, „žaidžia politiką su nacionaliniu saugumu“.

Visgi pirmadienį Ch.Shumeras palaikė M.Pompeo kandidatūrą.

„Demonstruojama orientacija į verslą“

Tuo tarpu Senato komitetas uždegė žalią šviesą buvusiam „ExxonMobil“ vadovui R.Tillersonui tapti valstybės sekretoriumi. Šio veikėjo kandidatūra vertinta prieštaringai – daugiausiai dėl jo vyriausybinio ar diplomatinio darbo patirties stygiaus, bet galiausiai buvo leista surengti viso Senato balsavimą.

Senato užsienio reikalų komitete sprendimas buvo priimtas 11 balsų prieš 10, o balsai pasiskirstė pagal jo narių partinę sudėtį. Taip pat buvo paskirtas laikotarpis debatams dėl jo kandidatūros ir patvirtintas tolesnis balsavimas Senate, tačiau jo data dar nežinoma.

R.Tillersonui paramą išreiškė ir senatorius Marco Rubio, vienas iš trijų respublikonų, anksčiau abejojusių dėl jo kandidatūros. M.Rubio pareiškė paremsiąs šį kandidatą į valstybės sekretoriaus postą, nors jam kyla rimtų abejonių.

M.Rubio sakė, kad jam tebekelia nerimą R.Tillersono pozicija dėl žmogaus teisių.

Visgi jis pabrėžė, kad esant tokiam „neužtikrintumui“ dėl JAV užsienio politikos krypties, „nereikalingas šio patvirtinimo atidėjimas ar vėlimasis į kontraversijas prieštarautų mūsų nacionaliniams interesams“.

Senatoriai Johnas McCainas ir Lindsey Grahamas, anksčiau reiškę abejonių dėl R.Tillersono ankstesnių verslo ryšių su Rusija, jo kandidatūrai pritarė sekmadienį.

100 vietų Senate respublikonai turi 52 mandatus. Kad būtų patvirtintos sekretorių kandidatūros, reikalinga paprasta balsų dauguma.

REKLAMA

Komitetui priklausantys demokratai vienbalsiai pasisakė prieš R.Tillersoną.

„Manau, kad pono Tillersono demonstruojama orientacija į verslą... gali sukelti pavojų jo kaip valstybės sekretoriaus gebėjimams tvirtai skleisti vertybes ir idealus, kurie apibrėžia mūsų šalį ir mūsų pirmaujantį vaidmenį pasaulyje jau daugiau kaip 200 metų“, – savo pranešime sakė senatorius Benas Cardinas.

Demokratai taip pat blokavo balsavimus dėl sekretorių skyrimo, teigdami, kad pagrindiniai kandidatai nebuvo pakankamai įvertinti etikos požiūriu ir trūko kitokio jų patikrinimo.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų