„Gazprom“ gali būti pašalintas iš Šiaurės Europos dujotiekio statybos Baltijos dugnu projekto, pareiškė už konkurenciją atsakinga Europos Komisijos komisarė Neelie Kroes.
Šiandien Rusijos dujų monopolininkei priklauso kontrolinis „Nord Stream“ akcijų paketas, tačiau jei bus priimtas ES energetikos pertvarkymo projektas, „Gazprom“ turės parduoti savo gamybinius pajėgumus Europoje, tvirtina komisarė.
Sutinkamai su būsimąja ES energetikos reforma Europos energetikos bendrovių aktyvai turi būti padalinti, kad būtų įsteigtos visiškai nepriklausomos bendrovės. Vienos iš jų užsiims energijos gamyba, kitos – jos transportavimu ir pardavimu, rašo Rusijos dienraštis „Rosijskaja gazeta“.
Naujos konkurencijos ES energetikos sektoriuje taisyklės jau parengtos, ir komisarė Neelie Kroes išreiškė viltį, kad jos netrukus bus priimtos. Jei tai įvyks, ES Komisijos narės teigimu „Gazprom“ kaip Europos rinkoje veikianti bendrovė privalės įvykdyti šį reikalavimą.
Tačiau Europos energetikos sektoriaus reformavimo planai turi stiprių priešininkų ir pačioje ES, rašo dienraštis.
Birželio 7 d. Briuselyje susirinkę ES šalių energetikos ministrai dauguma balsų numatomus pertvarkymus atmetė. Prieš energetinių kompanijų skaidymą pasisako Prancūzija ir Vokietija- šiose šalyse energijos gamyba ir paskirstymas tradiciškai sutelktas stambiose bendrovėse. Tuo tarpu D. Britanija, Ispanija ir Nyderlandai palaiko reformą, nes mano, kad konkurencijos energetikos rinkoje stiprinimas skatins mažinti elektros energijos mažmenines kainas.
Oficialios „Gazprom“ reakcijos į plačiai nuskambėjusį eurokomisarės pareiškimą dar nėra, tačiau naujienų agentūros cituoja neįvardytą „Gazprom“ atstovą, pareiškusį, kad „Nord Stream" konsorciumas, kuriame dalyvauja „Gazprom“ – ofšorinis projektas, neužregistruotas Europos Sąjungos teritorijoje, rašo dienraštis.