• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2022 m. vasario 27 d. Rusijos kariuomenė pralaužė Charkivo gynybą. Maždaug tūkstantis Pskovo divizijos kareivių ir karininkų ruošėsi užimti regiono administracijos, SBU, miesto tarybos pastatus, televizijos centrą. Viskas turėjo vykti greitai ir be pasipriešinimo. Tačiau jie sulaukė netikėto atsako – Charkivo teritorinės gynybos dalinio, kuris vėliau sudarė elitinio padalinio „Kraken“ pagrindą, rašoma „Ukrainska pravda“.

24

2022 m. vasario 27 d. Rusijos kariuomenė pralaužė Charkivo gynybą. Maždaug tūkstantis Pskovo divizijos kareivių ir karininkų ruošėsi užimti regiono administracijos, SBU, miesto tarybos pastatus, televizijos centrą. Viskas turėjo vykti greitai ir be pasipriešinimo. Tačiau jie sulaukė netikėto atsako – Charkivo teritorinės gynybos dalinio, kuris vėliau sudarė elitinio padalinio „Kraken“ pagrindą, rašoma „Ukrainska pravda“.

REKLAMA

Tą patį sekmadienio rytą daugiau nei 600 savanorių susibūrė priešintis rusų atakai. Tarp jų buvo ir Konstantinas Nemičevas, kuris dar 2014-aisiais, tuomet vos 18 metų, jau kovojo su vietiniais tituškomis, sutelkdamas vietos futbolo klubo „Metalist“ sirgalius prieš Antimaidaną. Kartu su draugu Serhijumi Velička (šaukinys „Čili“), šūkio „Putin – hu*lo“ autoriumi, jis įkūrė „Kraken“ – padalinį, kuris nuo tada spėjo kovoti su okupantų pajėgomis visoje Rytų Ukrainoje. Šį padalinį SBU vadas Kyryla Budanovas yra pavadinęs „vienu pajėgiausių Ukrainoje“. 

REKLAMA
REKLAMA

Charkivo gynyba: žmonės ruošėsi Rusijos puolimui 

Interviu „Ukrainska Pravda“ K. Nemičevas papasakojo apie Charkivo gynybą sunkiausiu momentu.

REKLAMA

Savanorio, kuris iki plataus masto Rusijos puolimo 2022-aisiais, jau spėjo pabuvoti „karštuosiuose taškuose“ Donbase, teigimu, milijoninis miestas Charkivas ruošėsi Rusijos puolimui. Daug prisidėjo aktyvisto Andrijaus Bileckio iniciatyva „Nepanikuokite – pasiruoškite!“. 

„Charkive apmokėme apie 5 tūkst. žmonių. Idėja buvo tokia, kad karo veteranai perduotų savo patirtį civiliams. 

REKLAMA
REKLAMA

Kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį Charkivo gyventojai ateidavo pas mus, ir mes mokėme juos judėjimo taktikos, rodėme, kaip naudotis ginklais, ką daryti apšaudymo atveju ir kur yra bombų slėptuvės. Šie žmonės vėliau tapo „Krakeno“ pagrindu. 

Paskutinis mokymas prieš invaziją vyko vasario 22 d., ir į jį atėjo daugiau nei tūkstantis žmonių – jie jau suprato, kad bus karas ir reikia ruoštis“, – aiškino jis, pridūręs, kad lemtingąją vasario 24 d. jie surinko daug savanorių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visi, kurie baigė mokymus, žinojo, kur atvykti vasario 24 d. K. Nemičevas prognozavo, kad ryšys bus sutrikdytas, o transportas neveiks. Tačiau ryšys buvo, net metro vasario 24 d. dar važiavo.

„Turėjome tris surinkimo punktus. Pirmasis punktas skirtas tiems, kurie jau turi patirties. Antrasis – tiems, kurie nori padėti, bet neturi patirties, ir mes turime juos įtraukti. Ir trečiasis – tiems, kurie „draugo, tėvo, krikštatėvio pažįstami...“, t. y. žmonės, kurie nori įsitraukti, bet neturime apie juos informacijos.

REKLAMA

Ankstyvą rytą, 7 ar 8 valandą, pas mus jau buvo atvykę 600 savanorių. Deja, karių registracijos ir šaukimo į kariuomenę skyriai buvo uždaryti, niekas nežinojo, kur eiti ir ką daryti. Prie išvažiavimo iš Charkivo nusidriekė ilgos (automobilių) eilės.

Metro ilgai neveikė, žmonės iš karto pradėjo juo naudotis kaip slėptuve. Tuo tarpu mes ginklavomės ir ėmėmės ginti žiedinį kelią. Po kelių dienų Charkivas jau buvo pusiau apsuptas. O mūsų savanoriai, 92-oji ir 93-oji brigados, stovėjo ant žiedinio kelio ir atrėmė rusų puolimą“, – pasakojo įvykių liudininkas.

REKLAMA

„Buvo sunki vasario 27-oji“

Vasario 27 d. rusai prasiveržė tarp dviejų miestą gynusių brigadų ir įsitvirtino keliuose gyvenamuosiuose rajonuose.

„Jau 6 val. ryto žmonės pradėjo siųsti mums nuotraukas, skambinti apie kažkokią nesuprantamą situaciją ir žmones žaliomis uniformomis, t. y. rusus. Pradėjo atvažiuoti jų (rusų, – red. past.) „tigrai“. Kad neišimtume žmonių iš pozicijų (nes jei juos išimsime, pradės veržtis iš kitų flangų), pradėjome rinkti savanorius. Tuo metu į vieną iš pozicijų jau buvome išsiuntę savanorius. Ir aš maniau, kad dabar laisvų žmonių nebėra.Paskambinau žmogui, kuris buvo atsakingas už personalo papildymą, ir pasakiau: „O kaip su žmonėmis, galime surinkti grupes?“ Jis pasakė, kad turime 46 grupes. Iš kur jų atsirado? Jie tiesiog atėjo, nes visas Charkivas tuo metu šurmuliavo: „Kur eiti?“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Grupių vadovais paskyrėme tuos, kurie turėjo kovinės patirties, davėme jiems ginklų, davėme RPG. Moterys gamino „Molotovo kokteilius“... Turėjome vieną pikapą kulkosvaidžiu, kurį radome viename iš apleistų sandėlių.

Siuntėme šias grupes į sektorius, kad išvalytų miestą ir sunaikintų rusus“, – pasakojo miesto gynybos akimirkas K. Nemičevas. 

Anot ukrainiečių gynėjo, rusų desantininkų Pskovo divizija įžengė į Charkivą, bet ne visa, o apie tūkstantį karių. 

REKLAMA

„Jie buvo išvalyti visame mieste. Paskutinis rusų forpostas buvo 134-oji mokykla. Ir ten bandėme juos sunaikinti: vyrukai bandė šturmuoti, bet jie ten labai gerai įsitvirtino. Tai buvo samdomi kariai, kurie išmanė savo darbą.Ir tada 92-oji brigada išskyrė tanką, kuris apšaudė šią mokyklą. Rusams buvo pasiūlyta pasiduoti, bet jie atsisakė – „mes laikysimės“.

REKLAMA

Mokyklos viduje vyko kova. Mes buvome 1 aukšte, o rusai – 3 aukšte ir bandė mėtyti granatas. Tai buvo sunki kova. 92-osios brigados tanko dėka mums pavyko sušaudyti mokyklą ir sunaikinti paskutinius rusus. Likusieji suprato, kad jie neįsitvirtino, ir pasitraukė per miškus, palei miško juostą. Jie važiavo palei Saltijivką, sustojo prie Petro Hryhorenkos, metro stoties „Armija“ – klaidžiojo po visą miestą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mes juos suradome miškuose ir sunaikinome. Taigi vasario 27-oji buvo tokia sunki diena“, – prisiminė K. Nemičevas.

„Paimti į nelaisvę rusų karininkai, kuriuos paėmėme 134-ojoje mokykloje, papasakojo, kokios buvo jų užduotys. Pralaužę frontą kariai turėjo užimti penkis pagrindinius objektus: valstybės administraciją, miesto tarybą, SBU, policiją ir radijo bei televizijos bokštą. Įgyvendinę šį planą, jie turėjo duoti leidimą kitai bangai. Tai reiškia, kad toliau būtų važiavę tankai. Dėl savanorių su „Molotovo kokteiliais“ ir kulkosvaidžiais jų planai nebuvo įgyvendinti“, – „Ukrainska Pravda“ cituojamas karys.

REKLAMA

„Rusijos kariuomenė prarado savanorius, kurie buvo pasirengę aukoms ir netektims“

Vienas iš „krakenų“ įkūrėjų prisiminė, kaip 2024-aisiais, prasidėjus Rusijos puolimui Charkivo srityje, susidūrė su pasikeitusiu rusų karių elgesiu.

Karys pasakoja, kad karo pradžioje rusų savanoriai buvo itin gerai ideologiškai pasiruošę ir atsisakydavo pasiduoti net ir labai sudėtingomis sąlygomis, tačiau vėliau situacija pasikeitė. 

REKLAMA

„Buvo įdomi situacija. Važiavo jų mašina su atsargomis, mes ją apšaudėme. Važiavo keturratis – mes jį taip pat apšaudėme. Po 4 dienų prie mūsų vaikinų išėjo rusai. Paėmėme juos į nelaisvę, pradėjome bendrauti. Visi jie – 3–4 mėnesių kontraktininkai. Rusai puolime panaudojo ne patyrusius (karius), o naujas pajėgas.Prisimenu, kaip Bachmute, Soledare rusai sėdėjo apsupti mėnesių mėnesius. Gėrė vandenį iš balų, valgė kirminus, bet nepasidavė mėnesių mėnesius. Tai buvo patyrę žmonės. Vieni „vagneriai“, kiti tiesiog kaliniai, bet jie buvo „ideologiniai“. Tų, kurie pasidavė per Charkovo puolimą, klausiame: „Kodėl pasidavėte?“ Ir jie atsako: „Mums neatsiveža maisto, ko mums čia sėdėti? Mes norime valgyti. Todėl ir pasidavėme į nelaisvę“. 

REKLAMA
REKLAMA

2023 m. jie tiesiog stovėjo mirties akivaizdoje, o čia – „maistas neatvyko“. 

Rusijos kariuomenė prarado savanorius, kurie buvo pasirengę aukotis ir žūti. Dabar bendraujame su belaisviais, ir jie sako: „Na, aš dirbu gamykloje, man reikia pinigų. Duoda 30 tūkstančių dolerių už atvykimą ir normalią algą. Žinoma, kad aš eisiu“. Bet piniginė motyvacija – tai ne ta ideologinė motyvacija, kuri buvo anksčiau“, – pažymėjo K. Nemičevas.

REKLAMA
Šlovė Ukrainai
Garbė didvyriams
Niekada nepasiduokite,padėsime visi kiek galėsime
Visa Europa ir ne tik su jumis
Jūs pavyzdys
Visos imperijos baigė kruvinais karais,kurių nelaimėjo. Atėjo rusijos eilė subyrėti..be Ukrainos rusų imperijos nebus...o ukrainiečiai nepasiduoda.
Verčiau vatnikas, nei PYDERASTAS, šūdinub*b*u
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų