Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) skelbiami duomenys apie mirtis nuo koronaviruso tarp paskiepytųjų ir neskiepytųjų įžiebė diskusijas. Atskirų dienų skaičiai kai kuriuos nustebino, mat susidarė įspūdis, kad daugiau mirštančiųjų – tarp pasiskiepijusių asmenų. Epidemiologai gi paaiškina, kodėl tai yra klaidingas vaizdas.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) skelbiami duomenys apie mirtis nuo koronaviruso tarp paskiepytųjų ir neskiepytųjų įžiebė diskusijas. Atskirų dienų skaičiai kai kuriuos nustebino, mat susidarė įspūdis, kad daugiau mirštančiųjų – tarp pasiskiepijusių asmenų. Epidemiologai gi paaiškina, kodėl tai yra klaidingas vaizdas.

REKLAMA

Klausimą apie tai neseniai uždavė ir Seimo narys Antanas Vinkus. Konstatavęs, kad užsikrėtimų koronavirusu ir mirčių nuo jo skaičius šalyje mažėja, jis akcentavo vis dar mirštančiųjų žmonių vakcinacijos statusą. 

„Atkreipiau dėmesį į tokią naujai besiformuojančią tendenciją – daugėja atvejų, kai pagal kiekvienos paros skelbiamus duomenis tarp mirusiųjų pasiskiepijusiųjų daugiau negu nepasiskiepijusiųjų. Kuo ekspertai aiškina tokį faktą? 

Ar tai sumažėjusio vakcinų poveikio pasekmė, ar kokios kitos priežastys? Jei tokia tendencija toliau ryškės ir neturėsime aiškaus atsakymo, atėjus naujam sezonui, kuris galimai sukels naują pandemijos bangą, tarp gyventojų gali atsirasti nepasitikėjimas vakcinomis“, – svarstė jis Vyriausybės valandos metu.

REKLAMA

Ypač aukštos imunizacijos pasekmė

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys patikino, kad duomenų apie tai, kad vakcinų efektyvumas būtų sumažėjęs, nėra.

„Tyrimai yra atliekami. Tokių duomenų, kad būtų atsiradusi kažkokia nauja grėsminga viruso atmaina šiuo metu taip pat nėra. Bet tai yra atidžiai sekama. O statistika yra toks dalykas – kai pasiekiame 90 proc. darbingo amžiaus žmonių imunizaciją, 80 proc. visų gyventojų imunizaciją, kada pasiskiepijo Lietuvoje daugiau žmonių nei atėjo į  referendumą dėl rusų kariuomenės išvedimo, pastatėme stiprią ugniasienę. Bet natūraliai žmonės miršta ir būna tų situacijų, tai natūrali statistika ir tie procentai jau nebėra tokiu pačiu aspektu interpretuotini ir žiūrimi kaip anksčiau“, – dėstė A. Dulkys.

Ministrą papildė ir premjerė Ingrida Šimonytė. Ji atkreipė dėmesį, kad dabar mirštančiųjų juo COVID-19 paros skaičius yra labai žemas.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes kalbame apie vienženklius skaičius ir tai daugiausiai yra labi garbaus amžiaus žmonėms, nors visokių dienų buvę. Neseniai yra buvusi diena, kai mirė 9 ar 7 žmonės ir visi jie buvo neskiepyti. Tai negalima iš kelių dienų daryti kažkokių toli siekiančių išvadų. 

Nes jei populiacijoje būtų paskiepyta 100 proc. žmonių, mirtų tik skiepyti žmonės, tai kada yra labai didelis vakcinacijos lygis populiacijoje, natūralu, kad tų žmonių, kurie yra ir vakcinuoti, bet vis tiek nuo kovido miršta, bus didesnioji dalis, ypač jei imsime atskirų dienų skaičius“, – komentavo ji.

Imti vienos dienos duomenis nekorektiška 

Apie tai, ar tikrai mirusiųjų nuo COVID-19 skaičiai panašėja tarp skiepytų ir neskiepytų, pakomentavo ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės sveikatos fakulteto profesorius Mindaugas Stankūnas.

„Viešoje erdvėje galima sutikti pasvarstymų, kad tarp mirusių nuo COVID-19 yra tiek pat paskiepytų ir nepaskiepytų. Dar daugiau, yra teigiančių, kad miršta daugiau skiepyti. Tokios išvados dažnai yra daromos pasiremiant vienos dienos preliminariais duomenimis“, – komentavo jis socialiniame tinkle. 

REKLAMA
REKLAMA

„Apskaičiavę gauname, kad nevakcinuoti asmenys sudaro 66,2 proc. visų mirusių nuo COVID-19 per analizuojamą laikotarpį.“

Jis patvirtino, kad penktadienį Statistikos departamentas, skelbdamas praėjusios paros (t. y. 04. 21) preliminarius mirčių nuo COVID-19 skaičius, iš 5 mirusiųjų 4 buvo pilnai vakcinuoti ir 1 nevakcinuotas. 

„Tačiau Statistikos departamentas, skelbdamas šiuos skaičius, raudonai pabrėžia, kad tai išankstiniai skaičiai ir per kelias dienas pasipildo vėluojančiais įrašais (apie 30 proc.). Todėl naudoti tik atskiros dienos COVID-19 mirčių statistiką kažkokių išvadų formulavimui yra nekorektiška. Tam reikia imti skaičius už ilgesnį laikotarpį“, – komentavo M. Stankūnas.

https://www.facebook.com/mind.stankunas/posts/5060932550619350

Nevakcinuoti asmenys sudaro 66,2 proc. 

Jis pasiūlė paanalizuoti ir pasižiūrėti, kaip yra iš tikrųjų. Pasirinkęs šeštadienio duomenis mokslininkas pasiūlė pasižiūrėti, kiek žmonių mirė nuo COVID-19 atskirose amžiaus grupėse pagal vakcinacijos statusą. Taip pat pateikiama, ir kiek mirčių buvo lygiai prieš mėnesį – kovo 23 d.

REKLAMA
REKLAMA

„Mano minimus duomenis kiekvieną rytą Statistikos departamentas skelbia savo interneto svetainėje. Matome, kad per paskutinį mėnesį nuo COVID-19 mirė (negalutiniais duomenimis) 275 asmenys – 182 neskiepyti ir 93 skiepyti. Apskaičiavę gauname, kad nevakcinuoti asmenys sudaro 66,2 proc. visų mirusių nuo COVID-19 per analizuojamą laikotarpį. 

Panašų skaičiavimą esu padaręs kovo 28 d. ir tada šis procentas siekė 68,9. Tad nors ir per šį laiką mirčių nuo COVID-19 skaičius pastebimai sumažėjo, tačiau skiepytų/neskiepytų santykis išliko praktiškai nepakitęs. T. y. COVID-19 mirčių struktūroje du trečdaliai atvejų tenka nevakcinuotiems asmenims“, – paaiškino M. Stankūnas.

Praėjusią parą – vos keli šimtai naujų atvejų  

Praėjusią parą nustatyti 295 nauji COVID-19 atvejai, šeši žmonės mirė, rodo pirmadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys. Tai mažiausias naujų atvejų skaičius nuo praėjusios vasaros.

Praėjusią parą pirmą kartą koronavirusu susirgo 254, antrą – 39, trečią – du žmonės.

Visi pastarąją parą mirę žmonės buvo vyresnis nei 60-ies. Vienas iš jų buvo pilnai paskiepytas.Ligoninėse šiuo metu gydomi 578 COVID-19 sergantys pacientai – keliomis dešimtimis daugiau nei praėjusią parą, 31 iš jų – reanimacijoje.

REKLAMA
REKLAMA

14 dienų naujų pirminių susirgimų koronavirusu skaičius 100 tūkst. gyventojų nuosekliai mažėja ir siekia 455,6 atvejo, septynių dienų teigiamų diagnostinių testų rodiklis irgi mažėja bei siekia 16,9 procento.

Nuo praėjusių metų pabaigos sparčiai augęs naujų susirgimų skaičius po truputį mažėti pradėjo šių metų vasario pradžioje. Tuomet pasiektas naujų atvejų rekordas, kai per parą nustatyta daugiau kaip 14 tūkst. užsikrėtimų koronavirusu.

Lietuvoje mažiausiai vieną skiepo dozę yra gavę 69,8 proc. gyventojų.

Portalas tv3.lt primena, kad nuo gegužės 1 d. Lietuvoje atšaukiama ekstremali situacija dėl COVID-19. Dėl to keičia tvarka dėl privalomos izoliacijos ir kaukių dėvėjimo.

ir vel peza nesamones papirktieji epidemiologai su mulkiu priesakyje
Aukštas pilotažas, miršta daugiau paskiepintų nuo koronos, nes daug paskiepintų:) o jie kartais nesiskiepino, kad nuo koronos nemirtų?:) Juk kalbam ne apie visas mirtis, bet mirtis nuo koronos! Geriausi atsakymai premjierės ir ministro, atvirai jums sako ką apie jus gojus galvoja:)
Kas per slykstynes zurnaliugos. Kodel po da nevisprote apsinarkasinusiu snukiu dobravolskos straipsniu negalima komentuoti? Jus netikeliai. Dobravolska idi nx narkata
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų