Kauno miesto taryba paskutiniame prieš atostogas posėdyje turės apsispręsti, ar pasirašyti koncesijos sutartį dėl Kauno sporto ir pramogų rūmų statybos Nemuno saloje su prancūzų firma BBI. Mūsų inicijuotas Seimo antikorupcinės komisijos tyrimas parodė, kad su šia koncesijos sutartimi įklimpta giliai: ji įtartinai neskaidri ir būtų rizikinga savivaldybei, o jos nuostatos prieštarautų valstybės interesams.  Nepasitikėjimą kelia mūsų derybininkų  vedžiojimas už nosies ir derybų vilkinimas, aukštų kainų kaitaliojimas. Gal naudojamasi tuo, kad konkurse dalyvauja tik vienas partneris?

Aiškėja, kad Kaunui prancūzai bandė primesti finansiškai nenaudingą, labai painų ir komplikuotą verslo projektą, patys neinvestuodami nė cento. Pritariu miesto mero A. Kupčinsko pastangoms viską spręsti viešai ir nesiblaškant. Negalima sutikti, kad pasirašius sutartį firma visą finansinę atsakomybę ir riziką suverstų savivaldybei: prašo suteikti 3,7 milijono eurų paskolą, už kurią būtų rengiamas techninis projektas, tačiau negarantuoja ES lėšų gavimo (paskutinė statybos kaina – vietoje 50 milijonų eurų iškelta iki 96). Įdomiausia, kad žadama sukurti konsorciumą, kuriame 80 % akcijų gautų „Žalgirio“ klubas. Kauno Savivaldybė po to skolas mokėtų 23 metus. Dokumentų rengimui savivaldybė jau  išnaudojo 1,2 milijono litų.

REKLAMA

Kaip besistengtų prancūzų projekto satelitai, tikiu Tarybos išmintimi pasisakant prieš šios koncesijos sutarties pasirašymą. Gąsdinimai tarptautiniu arbitražu yra niekuo nepagrįsti. Nepasirašius koncesijos sutarties projekto nors vienai derybininkų pusei šalys išsiskirtų be pretenzijų. Teismo sankcijos galimos tik nutraukus patvirtintą sutartį.

Kaip toliau reikėtų spręsti šią paveldėtą problemą? Lieka vienintelė reali išeitis – Statyba Nemuno saloje. Kodėl? Todėl, kad jau prieš kelerius metus buvo atlikta nemaža privalomų namų darbų. Miesto Taryba patvirtino 2005-2015 m. plėtros strateginį planą, kuriame buvo įsipareigota išplėtoti Nemuno salos infrastruktūrą ir čia numatyta sporto arena. Vyriausybė Nemuno salos žemę perdavė Savivaldybei valdyti ir disponuoti nuosavybės teise. Miesto Taryba patvirtino detalųjį salos planą, kuriame ketvirtadalis  teritorijos paskirta sporto ir pramogų rūmų statybai. Šią vietą 2006 m. pabaigoje Vyriausybė pripažino nacionalinės svarbos objektu. Jau dabar vykdomi infrastruktūros tvarkymo, tilto į salą statybos darbai. Todėl pakeisti statybos vietą būtų ir nelogiška, ir pavėluota. Lygiagrečiai būtų duotas impulsas tvarkyti miesto centro ir aplinkinių regionų infrastruktūrą. Kodėl Nemuno salos likutyje (apie 20 ha) nesuformavus žalio "haidparko" ir vandens zonos, europietiškai nesutvarkius Karaliaus Mindaugo prospekto, neatnaujinus Kauno širdies – Laisvės alėjos? Galima būtų sujungti Europos prospektą su Čiurlionio tiltu, nutiesti papildomus tiltus į Nemuno salą, planuoti Baltijos kelio jungtis su Žemaičių plentu (IX B keliu). Parkavimo klausimą iš dalies išspręstų požeminio Kauno kūrimas Vakarų miestų pavyzdžiu. Tam yra Vienybės aikštė, Laisvės alėjos zona ir daugybė kitų miesto vietų.  Koks sporto rūmų projektas Nemuno saloje tenkintų Kauną?

Manau, kad toli jo ieškoti nereikėtų. Prieš beveik ketvertą metų (remiant Kauno savivaldybei)  jį buvo parengęs architektas Eugenijus Miliūnas, bendradarbiaudamas su  kolega iš JAV Algimantu Bubliu. Tada projekto buvo atsisakyta. Pagal jų projektą jau pastatyti  5,5 tūkstančio vietų sporto ir pramogų rūmai Šiauliuose, o A. Bublys yra suprojektavęs žinomą „Pistons“ areną Detroite. Esant reikalui abu tautiečiai Nemuno salos statinio techninę dokumentaciją parengtų per pusę metų.

REKLAMA

Daug ką traukia žinomo verslininko A. Rakausko siūlymas statyti rūmus šalia „Megos“. Tai būtų didi ir garbinga investicija miestui. Tik tenka apgailestauti, kad miesto kūrimo vizija yra pažengusi toli ir kita kryptimi. Tikiu, kad derybų grupė išnagrinės šį variantą, kai bus atmestas prancūzų projektas. Vienok, meras A. Kupčinskas ir savivaldybės Taryba pasiryžusi sutelkti įvairias investicijas ir verslo jėgas spartesniam Kauno garbės ir gerovės kūrimui. Neieškokime svetimų dievų – Kauną kurkime patys.

Prof. Arimantas Dumčius yra LR Seimo narys, išrinktas Kaune


Rašyti komentarą...
j
juokinga
2007-07-11 01:09:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
polemika. nieko daugiau. net argumentacija del Nemuno salos kaip vieninteles vietos arenai paimta is garsaus Kupcinsko vieso pamastymo ("Imam ir statom Kauno areną ar dar laukiam geresnių laikų!?"). man, tikram kaunieciui, tiesiog juokinga. kiek dar tokiu ir panasiu savo politinio kapitalelio kelimo komentaru bus?
Atsakyti
0

j
juokinga
2007-07-11 01:11:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
p.s. beje, as uz arena Nemuno saloje. tik va nelabai isivaizduoju is kur Kaunas gali pats gauti pinigu jos statyboms. dar daugiau - is kur ju gaus arenos islaikymui jei pats pasistatys? gal Arimantas Dumcius pasakys?
Atsakyti
0

d
dumciui
2007-07-10 16:58:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
dar neprasidejus statyboms inicijavai antikorupcini tyrima, balsavai uz rentas.Kaune tau geriau nebesibolatiruoti.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (17)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų