Remigijus RAINYS
Savaitgalį Šventojoje šurmuliavo jau trečią kartą vietos Kultūros centro surengta Žvejų šventė, kurios tikslas - ne tik dar kartelį palinksminti pajūryje ir taip pramogų nestokojančius poilsiautojus, bet ir leisti atsipūsti ar save parodyti tikriesiems Šventosios šeimininkams - žvejams. Nelengvu darbu sau duoną pelnantys į trylika žvejybos įmonių susibūrę kurortinio miestelio žvejai net ir šventę turėjo plaukti į jūrą, tačiau Neptūnas nusprendė surengti dar vieną išbandymą.
Tačiau apie viską iš eilės. Šventė prasidėjo orkestro paradu pagrindinėmis Šventosios gatvėmis ir humoristiniu Šiaulių dramos teatro pasirodymu "Prisimink, kai verandoj mes gėrėm kakavą" prie kultūros centro "Eldija". Kiek vėliau orkestras minios priešakyje patraukė į senąjį žvejybos uostą, iš kur į jūrą buvo išlydėti penki žvejų barkasai, turėję nakčiai sumerkti tinklus. Drąsuolių laukė sunkūs išbandymai, mat smarkiai banguojanti jūra trukdė žvejams net palikti Šventosios žiotis. O tuo metu lauko scenoje, suręstoje šalia picerijos "Žvejų užeiga", prasidėjo šventinis koncertas, kurį vedė jūrininku apsirengęs Lietuvos anekdotų karalius Raimondas Šilanskas, ant galvos užsimaukšlinęs jūreivišką besnapę su iškalbingu užrašu "Tik 0,4 promilės". Tarp žiūrovų buvo ir kiek daugiau promilių "prisigraibiusių" piliečių, tačiau ir Simonas Donskovas, ir grupė "Jonis" buvo sutikti gausiais aplodismentais. Pagal rengėjų sumanymą įvairiuose kurorto restoranuose ir baruose linksmybės turėjo trukti iki antros valandos nakties, tačiau kažkas su kažkuo kažką pamiršo suderinti ir nebuvo pasirūpinta formaliu leidimu su seniūno parašu. Todėl tuoj po vidurnakčio kai kurias pasilinksminimo įstaigas aplankė uniformuoti policijos pareigūnai ir liepė muziką pritildyti. Kavinių ir barų administratoriai surašytais protokolais girtis neskubėjo, o vietos policijos būstinėje kitą dieną budėję pareigūnai iš to padarė "valstybinę paslaptį". Su korespondentu atviriau bendrauti pradėjusį inspektorių "už plepumą" griežtai išbarė jo neuniformuota kolegė ir dėl bet kokios informacijos liepė kreiptis į Palangos miesto policijos komisarą. Vis dėlto pavyko sužinoti, kad jokių rimtesnių teisėtvarkos pažeidimų poilsiautojų vis dar nestokojančioje Šventojoje šventės dienomis ir naktimis nebuvo.
Kaimo kapelų koncertais miestelio centre šeštadienio rytą prasidėjusį kermošių labiau derėjo vadinti amatų muge, nes nesimatė nė vieno prekiautojo tokiam renginiui būdingais atributais - į spalvingus popierėlius susuktais ilgais karameliniais saldainiais ar riestainiais bei meduoliais. Vyravo keramika ir papuošalai. Originalumu išsiskyrė tautodailininkės Ritos Valaikienės kompozicijos iš molio ir medžio, kainavusios nuo penkiolikos iki septyniasdešimties litų. Stiprus vėjas ir apsiniaukęs dangus baugino poilsiautojus, todėl į reklamuotą žuvų turgų senajame žvejybos uoste žmonės rinkosi nenoriai. Iš jūros sugrįžtančių žvejų laukiančiųjų nuotaiką kėlė jūreiviu persirengęs Raimondas Šilanskas ir Kretingos kaimo kapelos "Sodžius" muzikantai, o didžiuliame katile jau virė vanduo būsimajai žuvienei, kuri turėjo būti nemokamai dalijama susirinkusiesiems. Žvejai, kurių ant kranto laukė ir gyvas šventės simbolis - trys žvejo dukros, sugrįžo gerokai pavėlavę. Paaiškėjo, kad dėl didelio bangavimo iki savo tinklų nusigavo tik dvi Antano Valiuko ir Vytauto Grišino žvejybos įmonių valtys, o kiti liko krante. Savaime suprantama, jog ir profesionalų laimikis buvo labai jau kuklus, tad neapsigavo savo meškerėles į Šventąją tiesiog nuo krantinės sumerkę mėgėjai. Pagaliau pro debesis prasimušusi saulutė ir verdamos žuvienės skleidžiami kvapai gerokai pagausino žiūrovų minią. Galutinai paaiškėjus, kad dėl bene dvidešimties karšių ir vieno nė dviejų kilogramų nesveriančio starkio žuvų turgaus nebus, nuspręsta rengti aukcioną. Jį vedęs Raimondas Šilanskas su publika bendravo laidydamas gatvės prekiautojų pokštelius ir parodė neeilinius prekeivio gabumus. Karšiai buvo parduoti už aštuonis, o už starkį šviežios žuvelės mėgėjai paklojo net devyniasdešimt devynis litus. Kiek mažesnių, tik jau šviežiai išrūkytų ir gardžiai kvepiančių starkių Šventosios gatvėse galėjai nusipirkti ir už šešiolika litų.
Kol žuvienės mėgėjai stovėjo ilgiausiose eilėse, jūrininku pavirtęs anekdotų karalius dalino autografus apspitusiems gerbėjams, kai kam pasirašydamas tiesiog ant rankos, ir vos neliko be savo žuvienės porcijos, kurios, beje, visiems pageidaujantiesiems taip ir neužteko. Taupiausieji ir šviežienos panūdusieji galėjo savo sėkmę išmėginti gaudydami žuvis rankomis statinėje. Sugautas laimikis buvo atiduodamas nemokamai. Vėl pasitvirtino taisyklė, kad žūklėje dažniausiai sekasi pirmakarčiams: vertingiausią žuvį - neblogą ungurioką - pagavo ne ką statinę praaugęs jaunikaitis. Be žuvies likę šventės dalyviai skubėjo kas į paplūdimį, o kas į šalia esančią "Žvejų užeigą", kur alkį galėjo numalšinti ne tik žuvies patiekalais. Pasisotinęs jaunimas jau nebe taip veržėsi rungtyniauti, tad vandens dviračių ir valčių lenktynėse dalyvavo vos keli ekipažai, o paplūdimio tinklinio ir krepšinio turnyrai visai neįvyko, nes neužsiregistravo nė viena komanda.
Pavakaryje numatyta šventės dalyvių eisena nuo Beždžionių tilto iki žvejybos uosto, į kurį turėjo atplaukti Neptūnas su Jūrate ir Kastyčiu, prasidėjo beveik valanda vėliau. Šventės vedėjas R. Šilanskas, "Žvejonės" bare diskutuodamas apie žūklę su profesionalais, parodė tokį nusimanymą apie įvairiausius brakonieriavimo būdus, kad vienbalsiai buvo pakeltas į kapitonus ir kaspinais papuoštą besnapę su užrašu "Tik 0,4 promilės" pakeitė į kapitono kepurę su auksiniu inkaru. Juo labiau kad užrašas ant besnapės aiškiai neatitiko tikrovės...
Pagal rengėjų sumanymą eisena turėjo sustoti prie kiekvieno pakelėje esančio baro ar restorano, o jo kolektyvas turėjo surengti kelių minučių programėlę, pristatančią užeigą. Dėl laiko stokos stabčiojama buvo ne visur, todėl įspūdingiausiai pasirodė "Galeros" piratai, sudainavę savo himną "Ko tas velnias mane nešė į tą galerą" bei surengę nedidelį fejerverką. Persirengėlių eisenoje, kurią vedė trys žvejų dukros ir jau minėtas kapitonas, išsiskyrė raguotu šalmu pasipuošęs kaliais apsisiautęs vikingas su ne mažiau kailiniuota gražuole savo žmona. Lydinčiųjų minioje tuoj pat buvo nuspręsta, kad raguotasis simbolizuoja visus į Šventąją atvykusius pavydžius vyrus, kurių žmonos negali atsispirti vietinių žvejų kerams. Didelio poilsiautojų dėmesio susilaukė atviru automobiliu važiavę "Paršelių rojaus" programos dalyviai: pats paršelis sėdėjo išdidžiai apsikabinęs dvi apsinuoginusias gražuoles, o su publika aktyviai bendravo Adolfas Hitleris ir pabėgęs katorgininkas. Poilsiautojai klausinėjo, kada Hitleris padarys Lietuvoje tvarką, ir prašė ginklų. "Titaniko" visureigis reklamavo tą vakarą turėjusį įvykti "šimtmečio projektą" - bendrą maestro Stasio Povilaičio, grupės "Rebelheart" ir DJ Sagos koncertą.
Žvejų uoste iškilmingai pasitiktas išpuoštu laiveliu atplaukęs Neptūnas su palyda buvo pakviestas į sceną. Tuoj pat kilo mažutis nesusipratimas, ar atvykėlis tikrai yra tas, kuo prisistato, mat visi atributai, o ypač trišakis jo rankoje, būdingi jūrų valdovui, o štai trumpa barzda labiau tiktų stabmeldžių dievui Perkūnui. Galiausiai buvo nuspręsta, kad iš jūros į šventę atplaukė "draugas Neptūnas arba ponas Perkūnas", lydimas "žvejų vadybininkų" Jūratės ir Kastyčio. Kai Jūratė susirinkusiuosius pasveikino jausmingomis eilėmis, Kastytis įteikė po irklą šventėje dalyvavusiems Palangos vicemerui ir Šventosios seniūnui bei paprašė dar vieną irklą perduoti Palangos merui. Oficialūs asmenys pasveikino žvejus ir patikino, kad didžiausias jų rūpestis - Šventosios žvejybos uosto atstatymas.
Antrąjį šventės vakarą vainikavo koncertas, kuriame pasirodė Ovidijus Vyšniauskas, Romas Dambrauskas, "Crazy Crow" ir Virgis Stakėnas. Sutemus buvo uždegti laužai ir į dangų pakilo šventinio fejerverko raketos. O sekmadienio rytas buvo skirtas mažiesiems poilsiautojams, kuriuos tėveliai dėl didelio bangavimo nenoriai leido maudytis jūroje. Mažyliai turėjo dalyvauti smėlio pilių statymo, aitvarų leidimo konkursuose, džiaugėsi klounų išdaigomis. Vėliau vyko "Taikliosios rankos" varžybos Senamiesčio krepšinio klubo palapinėje ir kartingų lenktynės prie apžvalgos rato. Pavakaryje prie kultūros centro "Eldija" savo produkciją pristatė alaus darykla "Tauras". Ji surengė alaus gėrimo varžybas. Mėgėjai gerai užkąsti traukė į "Vikingą", kur buvo surengtas žuvies valgymo čempionatas. Kol tėveliai mėgavosi alumi, vaikus užėmė "Raganiukės" teatro aktoriai, parodę savo naujausią spektaklį.
Žvejų šventė pavyko, tačiau ji priminė apie besibaigiantį vasaros sezoną. Ir nors neįprastai šilta jūra dar tebegundo mauduolius, apie maudymosi didelėse bangose pavojus įspėja paplūdimiuose susmaigstytos maudytis draudžiančios lentos. Policijos pareigūnų teigimu, Neptūnas šventės dienomis buvo maloningas ir jūroje niekas nenuskendo.