Romualdas Mažutis
Pernai, rugpjūčio 26 dieną, apie 22.20 valandą Šilutės rajone Vaitkaičiuose, į pakelės medį trenkėsi automobilis "Opel" su vestuvininkais, lėkęs tamsoje 160 kilometrų per valandą greičiu. Automobilį vairavo neturėjęs tokios teisės devyniolikametis Olegas Mockus, Domaičių gyventojas. Jis rizikingai padidino greitį stabdomas policininkų. Avarijos pasekmės sunkios: žuvo kartu važiavusios nepilnametės pusseserės Rasa ir Simona Skrodenytės, sunkių sveikatos sutrikdymų patyrė dar du keleiviai.
O. Mockaus baudžiamoji byla išnagrinėta šiemet, rugpjūčio mėnesį. Šilutės rajono apylinkės teismo teisėjas V. Jurjonas pripažino O. Mockų kaltu - kad vairavo automobilį neturėdamas vairuotojo pažymėjimo, viršijo leistiną greitį, nesuvaldė mašinos. Vienas neatsargus poelgis nusinešė dviejų moksleivių gyvybes, dar du buvo sužaloti. Teisėjas klausė kaltinamojo: "Kas blogiau: būti sučiuptam policijos ir atsipirkti bauda, ar padaryti avariją?" O. Mockus atsakė teisingai - baisiau avarija, bet tąkart, veždamas pamerges ir pabrolius, nesumojo paklusti stabdantiems pareigūnams. Sakė išsigandęs, nenorėjęs nemalonumų.
Važiavo pirkti sidro
Vestuvės vyko Kanteriškėse, Juozo Skrodenio sodyboje. Tuokėsi jo vyriausioji dukra Jurgita ir Antanas Mockus, Olego Mockaus brolis. Tortais ir gėrimais nukrautas stalas, svetelių šurmulys, gera nuotaika - įprasta vestuvių atmosfera. Niekas nenujautė, kad ji greit suges, o tortai liks neparagauti...
Mažai kas iš vestuvininkų pastebėjo, kada po vakarienės dingo trys pabrolių ir pamergių poros. Paneliukės ar viena iš jų užsigeidė sidro. Jaunimėlis sušoko į O. Mockaus mašiną ir išdūmė į Juknaičius. Šalia O. Mockaus atsisėdo Rasa Skrodenytė (g. 1990 m.), ant galinės sėdynės įsitaisė jos pusseserė Simona (g. 1993 m.), pastarosios brolis Mindaugas, šešiolikametė Viktorija ir septyniolikametis Antanas. Iš jų po avarijos sveikas išliko tik M. Skrodenis, pirkęs nelemtąjį sidrą.
O. Mockus faktiškai vairavo blaivus - buvo išgėręs šampano taurę. Jis teisme aiškino, jog daugiau nebuvo kam važiuoti, nes kiti buvę pakaušę. Nukentėjusysis J. Skrodenis su tuo nesutiko - jaunimą galėjęs pavėžinti jo brolis Alvydas, kuris negėrė.
"Pasivyti buvo beviltiška" -
taip teisme liudijo Artūras Rimkus, Klaipėdos policijos mokyklos kursantas, tą naktį budėjęs kelyje Kaunas - Jurbarkas - Klaipėda kartu su Šilutės policijos patrulių būrio vyr. patruliu Virginijumi Jakštu. Apie 22 valandą jie pastebėjo didesniu nei leistinu apie 90 kilometrų per valandą greičiu dumiantį automobilį. Stabdė jį specialiu ženklu. Tas nesustojo, padidinęs greitį nurūko tolyn. Pareigūnai apsuko tarnybinę mašiną, įsijungė švyturėlius ir ėmė vytis, bet bėglys tolo, nors policininkai spaudė apie 130 kilometrų per valandą greičiu. Iš persekiojamo automobilio, nutolusio gal už pusantro kilometro, žiro ugnys. Bėglys aplenkė du sunkvežimius. Staiga "Opelio" šviesos tiesiame kelio ruože dingo. Policininkai pagalvojo, kad nepažįstamasis patyrė avariją. Taip ir atsitiko.
Kai pareigūnai privažiavo, pamatė visiškai sumaitotą automobilį, kliudžiusį medžius, netoliese gulinčius aukų kūnus, nutrauktą ranką. Viena mergina automobilyje šaukė pagalbos, prie vairo sėdėjęs vairuotojas pasisakė esąs Olegas Mockus, važiavęs 160-170 km/h greičiu, mėginęs pasprukti nuo policijos. Kitas vaikinas stovėjo prie automobilio išsigandęs, bet nesužalotas.
Žvilgtelėjo į veidrodėlį...
Lekiančias iš mašinos galo kibirkštis matė V. Pukelytė. Kai kažkas iš keleivių apie tai pasakė vairuotojui O. Mockui, šis žvilgtelėjo į galinio vaizdo veidrodėlį. Tuo metu automobilis kryptelėjo į dešinę ir iškart - smūgis.
O. Mockui pretenzijų nepareiškė tik žuvusiosios R. Skrodenytės tėvas ir sunkių sužalojimų per avariją nepatyręs jo draugas Antanas K. Tiesa, J. Skrodenis, taip pat Z. Pukelis teigė, jog skųs nuosprendį, jei O. Mockui atidės bausmės vykdymą.
Atsiprašė po metų
Teismo laukiamajame pirmasis pasirodė O. Mockus. Lieknutis, aukštokas vaikinas su auskarėliu kairėje ausyje, ant kaklo - kryželis. Ar tie jaunimo mėgstami išoriniai atributai ką nors reiškia, turi simbolinę prasmę, ar tai tik tuštybės, mados ženklai?
Laukiamajame O. Mockus bandė atsiprašyti vienos nukentėjusiosios atstovės, o ji papriekaištavo: "ar dabar laikas?... Reikėjo ateiti į ligoninę".
Kebeknė dėl civilinių ieškinių
Bylos nagrinėjimą sunkino vos ne iš piršto laužti civiliniai ieškiniai. D. Ežerinskienė, netekusi vienturtės dukros Simonos, prašė atlyginti 5115 litų turtinę žalą ir 100 000 neturtinės. Teisėjas netruko suskaičiuoti pagal nurodytas išlaidas, kad pirmasis ieškinys netikslus, o antrasis - skurdžiai motyvuotas. D. Ežerinskienė mano, kad dukros žūtis - pakankamas faktas atlyginti neturtinę žalą ir 100 000 šiuo atveju nėra didelė suma.
S. Pukelienė, kurios dukra Viktorija buvo sunkiai sužalota, ilgai gydėsi, sužlugo jos ateities planai, siekė prisiteisti 50 000 litų. Nukentėjusios atstovė teigė, kad jai teko skolintis, ji nenorėjo atskirti neturtinės ir turtinės žalos, kadangi dėl pastarosios nerinko įrodymų. Teisėjas V. Jurjonas priminė, jog teisme reikia kalbėti konkrečiai, centų tikslumu.
I. Kuzmenokienė, pareiškusi 5000 litų civilinį ieškinį dėl turtinės žalos, prašė atlyginti sūnaus gydymo išlaidas. Moteris prisipažino nerinkusi čekių, pagrindžiančių išlaidas, nes tuomet rūpėjo vaiko sveikata, o ne popieriukai. Turi sukti galvą teisėjas.
Prokuroras prašė penkerių metų nelaisvės
Prokuroras J. Kuzmarskis atrėmė nukentėjusiojo J. Skrodenio priekaištą policininkams, kad jie persekiojo O. Mockų įjungę švyturėlius ir taip galbūt dar labiau išgąsdino nepatyrusį vairuotoją. Pasak J. Skrodenio, Vokietijoje policija ima vytis sprunkančią mašiną tuomet, jei žino važiuojant nusikaltėlius, o kitais atvejais tik seka.
Anot J. Kuzmarskio, švyturėliai ar garsinis signalas įjungiami ne tam, kad trukdytų nesustojusio automobilio vairuotojui, o kitiems eismo dalyviams įspėti - trauktis iš kelio dėl galimo pavojaus. Jo nuomone, jaunimas kaimo keliais važinėja neatsargiai, piktina gyventojus. O. Mockus nežinojo Kelių eismo taisyklių, pasikliovė vien savo jaunatviška energija, bet to buvo aiškiai per maža - padarė avariją, kuriuos metu žuvo dvi nepilnametės, dar du keleiviai buvo sunkiai sužaloti. Už tokį nusikaltimą įstatymas numato nelaisvę iki 8 metų. Prokuroras prašė skirti 5 metus nelaisvės.
Pavadino kaltinamąjį džentelmenu
O. Mockaus advokatas V. Jucius teigė, kad esančios visos sąlygos atidėti bausmės vykdymą. Kaltinamasis neteistas, nebaustas, prisipažino, dirba, teigiamai charakterizuojamas, prižiūri silpnos sveikatos motiną, per avariją pats susižalojo. Nelaisvė sugniuždys, o dirbdamas turės galimybę palaipsniui atlyginti žalą. Ginamąjį advokatas pavadino džentelmenu - sutiko kaimo keliukais pavežti mergaites. Kelionės tikslas - ne gastrolės. Deja, ne vietoje ir ne laiku pasimaišė pareigūnai. Vis dėlto, tęsdamas šią mintį, V. Jucius pridūrė, kad policija turi daryti tvarką. Pasak jo, automobilio stabilumui galėjo turėti įtakos pasipylusi iš mašinos ugnis. Neaišku, kodėl taip atsitiko. Po to pasižiūrėjęs į veidrodėlį O. Mockus nesuvaldė mašinos.
Civiliniai ieškiniai, V. Juciaus nuomone, išskyrus D. Ežerinskienės pateiktą turtinę žalą, neaiškūs, nepagrįsti dokumentais, todėl siūlė jų netenkinti.
Teismas, įvertinęs visas bylos aplinkybes, O. Mockui skirė 5 metus nelaisvės, tačiau bausmės vykdymą atidėjo 3 metams. Iš dalies patenkinti civiliniai ieškiniai: D. Ežerinskienės naudai priteista 5115,73 lito turtinės ir 50 000 litų neturtinės žalos,V. Pukelytei - 20 000 litų neturtinės žalos, I. Kuzmenokienei palikta teisė bylinėtis dėl ieškinio civilinio proceso tvarka.