Savaitė Lietuvoje prasidėjo dviejų aukštų pareigūnų atsistatydinimu. Prezidentas Valdas Adamkus pritarė vidaus reikalų ministro Raimundo Šukio ir policijos generalinio komisaro Vytauto Grigaravičiaus apsisprendimui pasitraukti iš savo postų. Tokiam žingsniui, spaudžiami visuomenės opinijos, pareigūnai ryžosi po tragiškos praėjusios savaitės nelaimės Skuodo rajone, Aleksandrijoje, kai policininkas suvažinėjo tris berniukus.
"Lapkričio 7-oji tapo rimtos krizės policijos atspindžiu. Nelaimė Skuodo rajone išryškino įsisenėjusias vidaus reikalų sistemos problemas, dar labiau sumenkino žmonių pasitikėjimą policija", - po susitikimų su R. Šukiu ir V. Grigaravičiumi žurnalistams sakė valstybės vadovas. Jo teigimu, akivaizdu, kad didžiausias policijos problema - kvalifikuoto personalu trūkumas. Nors V. Adamkus teigė vertinąs R. Šukį ir V. Grigaravičių kaip aukštos klasės profesionalus, vis dėlto atkreipė dėmesį, kad ir jie padarė toli gražu ne viską.
Jis pabrėžė iš naujos ministerijos ir Policijos departamento vadovybės reikalausiąs realių darbų ir asmeniškai kontroliuosiąs, kaip vykdoma pertvarka policijos sistemoje. Tačiau mažai kas tiki, kad ką nors galima pakeisti, nes girtavimo problemos policijoje labai jau įsisenėjusios.
Mes jau praėjusiame numeryje informavome apie kelias autoavarijas, kurias padarė girti pareigūnai. Po tokių įvykių kildavo triukšmas, tačiau generaliniam komisarui išleidus eilinį įsakymą, kuriame nurodyta policijos komisariatų vadovams griežčiau kontroliuoti savo pavaldinius, vyrai vėl sėsdavo gerti.
Štai kad ir labai plačiai nuskambėjusi buvusio kelių policininko Dariaus Narinkevičiaus byla. Girtas pareigūnas, vairuodamas automobilį "Mazda 626" rėžėsi į taksi automobilį ir užmušė du žmones. Teismų maratonas užtruko kelis metus, kol galų gale Aukščiausiasis teismas sudėliojo visus taškus ir nuteisė policininką 6 su puse metų laisvės atėmimo bausme. Bet ne tai svarbiausia. Prabėgus 4 valandoms po avarijos D. Narinkevičiui buvo nustatytas vidutinis girtumo laipsnis - kraujyje rasta 1,89 promilės alkoholio. Toliau prasidėjo stebuklai. Po savaitės eismo įvykio tyrėjai gavo dokumentą, jog avarijos naktį iš policijos pareigūno paimtame karaujyje alkoholio nerasta. Tik užsispyrusių nukentėjusiųjų pastangomis visgi buvo išaiškinta, kad medikės sukeitė avarijos kaltininko kraujo mėginį.
O vyrai su policininko uniformomis ir toliau gėrė. Ir ne tik eiliniai, bet ir komisarai. Tie, kurie pakliuvo į eismo įvykius, šiek tiek nukentėdavo. Kai kas prarado darbą. O generalinis komisaras parašė eilinį įsakymą. Kai kuriems pavaldiniams už nepakankamą principingumą baudžiant girtavusius pavaldinius ir drausmines nuobaudas įsūdė.
Komisaras ne kartą yra ir atgailavęs, mušęsis į krūtinę. Prieš porą metų įkaušęs Šiaulių policijos patrulis Romualdas Kundrotas pėsčiųjų perėjoje partrenkė ir sužalojo septyniolikmečių jaunuolių porą. Avariją padaręs pareigūnas iš avarijos vietos nuvažiavo, tačiau greitai buvo sulaikytas. Eilinį kartą pasipiktinęs pareigūno vardo diskreditavimu V. Grigaravičius perdavė žiniasklaidai pareiškimą: "Žodžiais negalima išreikšti skausmo, kurį patiria žmonės, netekę savo artimųjų. Ir žmonės rymantys prie ligoninės palatos durų bei laukiantys stebuklo - kad jų artimieji išgyvens. Juo labiau kai artimieji - tik gyvenimą pradedantys jaunuoliai.
Mirusios merginos artimųjų tikrai nepaguos faktas, kad pareigūno vardą savo neatsakingu ir nusikalstamu elgesiu išdavęs R. Kundrotas gaus teisėtą ir teisingą bausmę. Tačiau tikiuosi, kad ši tragiška istorija privers susimąstyti tuos policijos pareigūnus, kurie dar galvoja esantys aukščiau už įstatymą. Man asmeniškai yra labai gėda, kad tokių pareigūnų mūsų sistemoje vis dar yra. Jie vienu neatsakingu poelgiu užbraukia visus gerus policijos atliktus darbus ir pasėja nepasitikėjimą visa sistema".
Gražūs generalinio komisaro žodžiai. Tinkantys visiems atvejams, kai "pasišiukšlina" kuris nors pareigūnas. O jie ir toliau "šiukšlinsis", kad ir kiek įstatymų parašytų generalinis komisaras - jau ne V. Grigaravičius, o tas, kuris užims jo vietą. Bėda ta, jog beveik kiekvieno policijos pareigūno sąmonėje tiesiog įsišaknijęs įsitikinimas nebaudžiamumu. Išgėręs policininkas drąsiai sėda prie automobilio vairo, būdamas tikras, jog jei ir sustabdys, kolega nenubaus. Baudžiami tik tie, kurie patenka į eismo įvykius. Ir joks Grigaravičius to nepakeis.
O tai, kad jis "krito" po eilinės avarijos - tai jau kita tema. V. Grigaravičių, kuris sutvarkė kriminalinę policiją ir pasiekė esminį persilaužimą kovojant su organizuotomis gaujomis, nuolat buvo bandoma nuversti. Su juo kovojo socialdemokratų vidaus reikalų ministras Juozas Bernatonis, Darbo partijos deleguotas ministras Gintaras Furmanavičius. Pasisekė trečiajam - Liberalų ir centro sąjungai priklausančiam ministrui R. Šukiui.
Nors užtrukęs ministrų pasikeitimas neišvengiamai užvilkins ir policijos šefo parinkimą, Policijos departamente jau verda aistros.
Pokalbiuose apie galimą naują vadovą departamente šmėkščioja Vilniaus policijos vadovo Sigito Mecelicos ir VRM sekretoriaus Stanislovo Liutkevičiaus pavardės. Taip pat minimi du V. Grigaravičiaus pavaduotojai - Kęstutis Tūbis ir tarp prezidento favoritų, renkantis Valstybės saugumo departamento ir Specialiųjų tyrimų tarnybos šefus, buvęs Kęstutis Lančinskas.