Birutė Karbauskienė
Svirnaviečių kaime (Marijampolės sav.) gyvenančio Arūno Rainio (34 m.) nenumaldoma aistra svetimiems pinigams išryškėjo lygiai prieš porą metų. Tuokart vyras dirbo Marijampolės viešosios policijos Patrulių tarnyboje. Vieną naktį jis kartu su dar dviem patruliavusiais kolegomis Marijampolėje sulaikė eismo pažeidėją - vienos miesto vidurinės mokyklos dešimtoką. Policininkai buvo "geraširdžiai" ir jaunuoliui pasiūlė už tylą susimokėti. Vaikinukas, įvertinęs savo situaciją, pažadėjo. Bet nesugrįžo nei tą, nei kitą naktį - "geradarių" apskritai neieškojo. Užtat šie dešimtoką aplankė jo namuose ir dar kartą priminė apie "sutartį". Su tėvu pasitaręs vaikinas nutarė įkyrius policininkus "sudeginti" - apie reikalaujamą 300 litų kyšį pranešti jų vadams.
Kyšininkų sulaikymo operacija tuokart buvo sėkminga - Arūnas Rainys ir dvejais metais už jį jaunesnis kolega toks Raimondas S. (32 m.) buvo apkaltinti. Jiedu, po įvykio tuoj pat praradę turėtą darbą, sėdo į teisiamųjų suolą (trečiojo įtartojo kaltė gan suktomis aplinkybėmis nebuvo įrodyta, ir vyras išvyko dirbti į kitą rajoną). Teismas pasigailėjo jaunas šeimas turinčių paklydėlių ekspolicininkų, esą kartą jau nubaustų, kai neteko darbo, ir laisvės atėmimo bausmės neskyrė. Nuteistiesiems buvo paskirtos baudos - po 25 000 (!) litų. Jau tada kai kas juokavo, kad gavus tokio dydžio baudą belieka vėl gvieštis svetimų pinigų ją sumokėti - antraip vien tik algą gaunančiam piliečiui tokia situacija sunkiai įsivaizduojama. Tiesa, netrukus šalies Prezidento malonės dekretu abiem nuteistiems ekspolicininkams baudos buvo sumažintos iki 5 000 litų. Tai jau visai kita - realesnė - kalba.
Kuo po teismo užsiėmė Raimondas S., "Akistata" nesidomėjo. Svarbiausia, kad teisėsaugininkai jį kompromituojančių duomenų neturi. O štai Arūnas Rainys Marijampolėje "sužibėjo" vėl!
Praėjus pusmečiui po kyšininkus nubaudusio teismo, Arūnas, du mažamečius vaikus auginančios šeimos galva, įsidarbino uždarojoje akcinėje bendrovėje "Marijampolės duona". Tapo vairuotoju-prekybos agentu, kuriam reikėdavo išvežioti duonos gaminius po Marijampolės, Kalvarijos, Vilkaviškio prekyvietes. Pagal įdarbinimo sutartį vairuotojas-prekybos agentas buvo materialiai atsakingas asmuo - jis surinkdavo iš prekyviečių pinigus už parduotą UAB produkciją, galėdavo ir pats prekiauti turgavietėse. Surinktus pinigus A. Rainys privalėdavo įnešti į UAB kasą.
Praėjusių metų lapkritį darbdaviai pastebėjo, kad A. Rainys į kasą įneša itin mažai pinigų, ir tuo pasidomėjo detaliau. Paaiškėjo, kad vairuotojas už parduotą produkciją įnešęs tik dešimtąją dalį pinigų, nors už visus iš prekybininkų paimtus pinigus jiems dalindavo įprastus bendrovės kvitus. Apie tai perspėtas A. Rainys žadėjo tuoj pat grąžinti skolą - esą pinigų reikėjo susirgusiai žmonai gydyti. Keletui mėnesių praėjus skola nebuvo grąžinta, o pats Arūnas, surastas namuose, tebedalijo pažadus tol, kol gruodžio viduryje tiesiog nebeatėjo į darbą. UAB kreipėsi į teisėsaugininkus - A. Rainys bendrovei buvo padaręs 2 964 litų nuostolį.
Teisme A. Rainys aiškino pastaruoju metu dirbantis neoficialiai ir uždirbantis, tad esą pakaks trijų mėnesių, ir "tie trys tūkstančiai sugrįš į bendrovės kasą". Teismas nepatikėjo oficialaus darbo neturinčio teisiamojo pažadais, kurių jis jau buvo "primėtęs" anksčiau, ir paskyrė vyrui realią laisvės atėmimo bausmę - penkis mėnesius bendrojo režimo pataisos darbų kolonijoje. Taip pat nutarta areštuoti nuteistojo turto už 500 litų ir priteista atlyginti materialinę žalą bendrovei. A. Rainys - jam pačiam labai netikėtai! - buvo suimtas teismo salėje. Dabar vyras turi progą penkis mėnesius mąstyti, ar ne labiau "kvepėtų" sąžiningai uždirbti pinigai, o ne tie, kurie gauti kaip kyšiai ar pasisavinti apgaule, ar tiesiog pavogti. Ekspolicininkas, eksvairuotojas-prekybos agentas. O kas toliau?..