Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Narkotikų platintojams atėjo blogi laikai. Įstatymais sugriežtinus baudžiamąją atsakomybę už neleistinų medžiagų laikymą ir platinimą, tokio "verslo" gerbėjams tenka ilgam atsisveikinti su laisve.
Panevėžietis Aurelijus Stakė (22 m.) pernai gegužę jau buvo teistas "už neteisėtą disponavimą narkotinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti", tačiau tąsyk griežtos bausmės išvengė - buvo įpareigotas sumokėti 3 MGL (375 litų) dydžio baudą. Anokie čia pinigai - tiek, platindamas amfetaminą ar ekstazio tabletes, miesto klube gali per vieną vakarą "pasidaryti". Tad vyrukas išvadų nepadarė. Tuo tarpu pareigūnai šį pilietį įdėmiai sekė...
Gruodžio pabaigoje Aurelijus Stakė su draugu Tomu Mykolaičiu važinėjosi po Panevėžį. Vienoje gatvėje automobilį sustabdė kelių policininkai. Jie panoro apžiūrėti ne tik automobilį, bet ir jame sėdinčių asmenų turimus daiktus, drabužius. Aurelijaus kišenėje buvo surastos miniatiūrinės svarstyklės ir trys pakuotės po 100 vienetų mažų maišelių. Kilus įtarimui, kad panevėžietis verčiasi narkotikų prekyba, pareigūnai jo nepaleido - perdavė į tokius nusikaltimus tiriančių kolegų rankas. Šie įtariamajam pasiūlė iškart viską, ką neleistino turįs, atiduoti. Tačiau A. Stakė atkakliai gynėsi, prisiekinėjo neužsiimąs jokia neleistina veikla.
A. Stakės bute buvo atlikta krata, per kurią vienos spintelės stalčiuje aptiktas gabalas tamsios spalvos masės. Kas tai? A. Stakė ramiai paaiškino, jog tai - šokoladas. Tačiau šis "šokoladas" nė kiek nekvepėjo, be to, buvo kažkoks įtartinas. Pareigūnai "šokoladą" perdavė ištirti specialistams, kurie netrukus pateikė atsakymą, jog tai - narkotinė medžiaga hašišas. Beje, per minėtą kratą bute dar buvo rasta daugiau daiktų, kurie naudojami verčiantis narkotikų prekyba.
A. Stakė teisme prisipažino tik iš dalies. Gruodžio pradžioje parke vedžiodamas šunį jis esą pastebėjo po krūmais gulintį maišą. Jame buvo dvejos svarstyklės sverti itin nedideliais kiekiais, svareliai bei jau minėtos rusvos spalvos "kažkokios medžiagos" gabalas. Vyriškis sakė viską parsinešęs namo ir... tos "rudos masės" paragavęs. Nepatikę. Tačiau ir neišmetęs - laikęs namie "be jokio tikslo"...
Teismas atkreipė dėmesį į tai, jog A. Stakė jau buvo teistas už narkotikų laikymą, vadinasi, turėjo puikiai žinoti, kad už tai numatyta baudžiamoji atsakomybė, o nusikaltus pakartotinai, gresia ir ilga nelaisvė. Kaip matyti, vyrukas iš savo klaidų nė kiek nepasimokė. Tad šįkart teismas jo padarytą nusikaltimą įvertino gana griežtai - skyrė 13 metų nelaisvės ir dar įpareigojo sumokėti ankstesniuoju teismo nuosprendžiu skirtą 375 litų baudą.
Prarado ir laisvę, ir automobilį
O štai jonaviškis, akcinės bendrovės "Achema" mašinistas Anatolijus Kramarenka (50 m.), į teisiamųjų suolą sėdo už neteisėtą disponavimą pirmosios kategorijos psichotropinės medžiagos pirmtaku (prekursoriumi) bei už šios medžiagos kontrabandą per valstybinę sieną.
Buvo praėjusiųjų metų spalio 16-oji. Vidury baltos dienos A. Kramarenka nuosava "Honda Civic" nuvyko į netoli Jonavos esantį Išorų kaimą ir sustojo prie pakelės krūmokšnių. Kelios akimirkos, ir hondoje atsidūrė iš tų krūmų ištrauktos trys plastmasiniai 5 litrų indai. Su šiuo kroviniu vyriškis skubiai parvyko į Jonavą, į garažų bendriją "Rimkai". Atsivežtas skystis čia buvo išpilstytas į septynis mažesnius indus, o šie sukaišioti į įvairias automobilio salono vietas - ertmes tarp galinių sparnų ir salono apdailos detalių.
Nieko nelaukęs, A. Kramarenka pajudėjo Latvijos pasienio link. Valstybinę sieną jonaviškis kirto per VSAT Šiaulių rinktinės Pasvalio užkardos Saločių - Grentstalės jungtinio sienos perėjimo punkto pasienio tikrinimo postą, esantį Pasvalio rajone, Skilimpamūšio kaime. Kaip vėliau tyrėjams papasakos jonaviškį sulaikę pasieniečiai, šis vairuotojas jiems pasirodė "kažkoks nesavas" - nerišliai kalbėjo, jaudinosi, nervinosi... Todėl ir buvo nuspręsta jo automobilį apžiūrėti nuodugniau. Radus suslėptus indus, jonaviškis atsidūrė policijos areštinėje, buvo areštuotas ir kontrabandinį krovinį gabenęs automobilis.
Atlikus ekspertizę paaiškėjo, kad A. Kramarenka per sieną bandė pervežti 14,5 litro pirmosios kategoriškos psichotropinės medžiagos pirmtako (prekursoriaus) fenilacetono. Tokiai medžiagai gabenti reikalingas specialus leidimas, kurio jonaviškis neturėjo.
Ikiteisminio tyrimo metu A. Kramarenka dievagojosi tik vykdęs pažįstamo Sergejaus telefoninį prašymą "kažkokią nurodytuose krūmuose paslėptą medžiagą" pristatyti į Latviją, į Rygos oro uostą. Ten prie Anatolijaus atseit turėjo prieiti nepažįstamas vyras ir krovinį pasiimti. Už šią paslaugą A. Kramarenkai buvo pažadėta sumokėti 200 eurų. A. Kramarenka tvirtino nežinojęs gabenamos medžiagos paskirties, net nenujautęs, kad tam reikalingas leidimas, tik esą susigundęs pinigais, kurių taip reikėję sirgusios žmonos gydymui...
Ši įtariamojo versija per ikiteisminį tyrimą buvo patikrinta ir, deja, nepasitvirtino. Pasirodo, mobiliojo telefono pokalbių išklotinėse nebuvo rastas Anatolijaus Kramarenkos nurodyto asmens (Sergejaus) telefono skambutis, užtat vyriškis nuolat palaikė telefoninį ryšį su nenustatytais asmenimis. Taigi buvo prieita prie išvados, kad ši versija - melaginga.
Panevėžio apygardos teismas anksčiau teisiamųjų suole nesėdėjusį jonaviškį A. Kramarenką pripažino esant kaltą ir nuteisė ketverių metų trukmės laisvės atėmimo bausme, kurią reikės atlikti pataisos namuose. Be to, iš nuteistojo buvo konfiskuotas ir kontrabandinį krovinį gabenęs automobilis "Honda Civic".