"Kreipiausi į teismą dėl tėvystės nustatymo mano mažamečiam sūnui, - rašo Irena K. iš Marijampolės. - Kadangi vaiko tėvas prieš porą mėnesių mirė, teismas skyrė DNR velionio motinai. Girdėjau kalbas, jog ši moteris atsisako vykti atlikti tyrimų. Todėl norėčiau sužinoti, ar galima priversti atlikti tokį tyrimą, jeigu mirusio vaiko tėvo artimieji to daryti gražiuoju nesutinka?"
Priversti tam tikrus asmenis atlikti atitinkamus medicininius tyrimus draudžia įstatymai. Be paties asmens valios ir laisvo sutikimo su juo negali būti atliekami jokie moksliniai, medicininiai bandymai ar tyrimai. Išimtimi laikytini tik tie atvejai, kai siekiama išgelbėti žmogaus gyvybę ar gresia realus pavojus, o pats asmuo negali išreikšti savo valios.
Iš tiesų, patikimiausias pagrindas tėvystei nustatyti - moksliniai įrodymai, tai yra ekspertizių, atliekamų giminystės ryšiui įrodyti, išvados. Kai menamas vaiko tėvas miręs ir nėra galimybių sugretinti vaiko ir tėvo medicininių duomenų, galimas vaiko ir menamo tėvo artimų giminaičių - vaikų, tėvų, brolių ar seserų - medicininių duomenų sugretinimas. Tačiau nustatant tėvystę be DNR, teismas, priimdamas sprendimą, gali vadovautis ir kitais įrodomaisiais faktais: bendru vaiko motinos ir menamo tėvo gyvenimu, bendru vaiko auklėjimu, išlaikymu ir pan. Galimi ir kiti įrodymai, surinkti ir pateikti įstatymų nustatyta tvarka: liudytojų parodymai, rašytiniai įrodymai, vaizdo ir garso įrašai ir kita.