Vieno smūgio kaina
Irena ZUBRICKIENĖ
Kauno apygardos teismas baigė nagrinėti bylą, kurioje tyrimas, ekspertizių išvadų tikslinimas ir kelių pakopų ankstesnių teismų darbas bei kaltinimų keitimas užtruko 5 metus, kol ne kartą apskųsta istorija sulaukė naujo įvertinimo. Dėl mirtino konflikto, į kurį tada, 2003-iaisiais, Kaune, Vaišvydavoje, įsivėlė neseniai pilnametystės sulaukę jaunuoliai, dabar aiškinosi jau subrendę jauni vyrai.
Pagrindinis kaltininkas - anksčiau neteistas kaunietis Tomas Gresius (26 m.). Liudininkų teigimu, tą rugpjūčio 3-iąją jis jau apie pietus, būdamas bare "Baltasis namelis", ieškojo priekabių, nes buvo išgėręs. Vienam baro lankytojui, kuris vėliau sutiko liudyti teisme, tuokart net teko jėga gintis nuo neblaivaus Tomo.
Pavakare Tomas traukė namų link su dviem savo bičiuliais - Andriumi ir Sauliumi. Netoli namų jie sutiko dviračiu važiuojantį maždaug bendraamžį kaimyną Žydrūną Stumbrį. Tas sustojo ir, trijulės liudijimu, pareiškė pretenzijų Tomui, kad šis neva kažką negero pasakęs apie Žydrūno draugus. Tomas buvo nusiteikęs aiškintis, tačiau Andrius stojo tarp susižodžiavusiųjų ir, kaip trijulė vieningai liudijo teisme, gavo nuo dviratininko smūgį į galvą. Tuomet kumščius į darbą paleido Tomas. Jo smūgis nuo dviračio nulipusiam Žydrūnui į pasmakrę buvo toks stiprus, kad Žydrūnas krito aukštielninkas ir galva trenkėsi į gatvės grindinį. Gulinčiojo Tomas neketino palikti ramybėje - jis dar porą kartą smogė kumščiu negalinčiam apsiginti Žydrūnui.
Tokia - tik kaltinamojo Tomo ir jo dviejų bičiulių versija. O tą pavakarę prie namo buvusios kelios gyventojos liudijo kitaip. Moterys teigė greitai pastebėjusios, kad prie dviračiu važiavusio Žydrūno stovintys 3 vaikinai nusiteikę karingai. Viena moteris, matydama, kad Tomas grėsmingai artinasi prie Žydrūno, o šis, norėdamas išvengti susikibimo, traukiasi atbulas, riktelėjo Žydrūnui, kad jis išvis bėgtų kuo toliau, nes "chuliganai yra girti". Tačiau po šio perspėjimo Tomas vienu smūgiu partiesė aukštesnį už jį Žydrūną, kuris, anot liudininkės, krito kaip stulpas ir tuoj pat buvo dar apsmūgiuotas to paties Tomo.
Kai Žydrūnas nepakilo, moterys suprato, jog jam reikalinga medikų pagalba, ir iškvietė greitąją. Tuo metu Saulius, atsiklaupęs prie Žydrūno, jį globojo, o smūgį sudavęs Tomas - kalbėjo, kad blogai padarė - esą "nepamatavo" smūgio, todėl geriau jam bėgti. Liudininkių teigimu, atgailaudamas Tomas nuoširdžiai išgyveno.
Šio nuoširdumo pasigedo Ž. Stumbrio žūties aplinkybes nagrinėjęs teismas. Kadangi Žydrūnas, krisdamas ir stipriai trenkdamasis į asfaltą, patyrė labai sunkią galvos traumą (buvo nustatyti momenkaulio ir smilkinkaulio lūžiai, kraujo išsiliejimas, galvos smegenų sumušimas) ir po 2 mėnesių Kauno medicinos universiteto klinikose mirė, T. Gresius buvo apkaltintas dėl jo mirties. Kaltinamasis negalėjo nuneigti suduotų smūgių, tačiau dėl nužudymo neprisipažino. Tomas bandė įpiršti teismui savigynos versiją arba peržengtas būtinosios ginties ribas, tačiau teismas, detaliai išanalizavęs bylos medžiagą ir liudininkų parodymus, nenustatė aplinkybių, dėl kurių Tomui tą pavakarę būtų reikėję gintis: Ž. Stumbrys nei grasinęs, nei puolęs. Kaltinamajam dabar nepavyko įrodyti ir neatsargaus gyvybės atėmimo versijos - "sutrukdė" nukritusiajam suduoti nauji keli smūgiai, kurie ir patvirtino, jog buvo žalota sąmoningai ir abejingai. Įdomu, kad 2004-ųjų vasaros pabaigoje būtent šios versijos - neatsargaus gyvybės atėmimo - laikėsi ir Kauno miesto apylinkės teismas, tuokart pasiuntęs T. Gresių už grotų neilgam laikotarpiui.
Už tai, kad tyčia nužudė Ž. Stumbrį, Tomui Gresiui teismas, atsižvelgdamas į tai, jog per 5 metus vyras nepadarė naujų nusikaltimų ir charakterizuojamas teigiamai, paskyrė kiek švelnesnę bausmę, nei paprastai skiriama už tyčinį nužudymą - 7 metus kalėti pataisos namuose. Kaune automobilių restauratoriumi dirbantis Tomas, paskelbus nuosprendį, nebuvo suimtas - laukiama, kol dokumentas įsiteisės. Beveik neabejojama, kad kaltės nepripažįstantis ir "zonos" kasdienybės vengiantis vyras Kauno apygardos teismo nuosprendį apskųs Apeliaciniam teismui, tikėdamasis palankesnio sprendimo, ir šitaip pratęs savo gyvenimą laisvėje. Jeigu Kauno apygardos teismo paskelbtas nuosprendis liks nepakeistas, T. Gresiui bausmės laikas vis tiek iškart sumažės, nes pagal minėtą Kauno miesto apylinkės teismo nuosprendį vyras jau gyveno "zonoje" beveik 3 metus.
Be laisvės atėmimo bausmės, Kauno apygardos teismas nurodė T. Grėsiui ir atlyginti turtinę bei neturtinę žalą nužudytojo seseriai Živilei - 71 200 litų. Ieškinį pateikusi nukentėjusioji teigė, kad prieš 5 metus ji kartu su broliu Žydrūnu gyveno pas savo dėdę, nes jų tėvas jau tada buvo miręs, o mama gyveno atskirai. Brolis buvo artimiausias ir svarbiausias žmogus Živilės gyvenime - rūpinosi ja, materialiai rėmė jos studijas Vytauto Didžiojo universitete. Po Žydrūno nužudymo Živilė patyrė didelį stresą, netektį išgyvena iki šiol.
2008 10 21