• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Teismai

Blinda viliasi Apeliacinio teismo supratimo

Remigijus RAINYS

Liūdnai pagarsėjusios Telšių "šilinių" grupuotės "torpeda" Gintaras Račkauskas (33 m.), pravarde Blinda, apskundė Apeliaciniam teismui šių metų kovo 1 dieną Šiaulių apygardos teismo jam paskelbtą nuosprendį. Dėl telšiškio Kęstučio Jankausko nužudymo ir pasikėsinimo nužudyti verslininką Bronių Joniką G. Račkauskui buvo paskirta 18 metų laisvės atėmimo bausmė.

REKLAMA
REKLAMA

Savo skunde nuteistasis tvirtina, kad Šiaulių apygardos teismas subjektyviai ir nevisapusiškai įvertino įrodymus ir padarė išvadas, neva prieštaraujančias faktinėms bylos aplinkybėms. Todėl G. Račkauskas Apeliacinio teismo prašo panaikinti apygardos teismo nuosprendį ir jį išteisinti.

REKLAMA

Sunku nuspėti, kada Apeliacinis teismas imsis šios bylos, nes jo teisėjai dar tebenagrinėja ankstesnį G. Račkausko ir drauge su juo nuteisto Valdo Butkevičiaus (43 m.) skundą dėl pernai to paties Šiaulių apygardos teismo jiems paskelbto nuosprendžio už Telšių verslininko Rolando Pociaus nužudymą. Dar 2004 metais drauge su vadeiva V. Šiliu ir kitais gaujos nariais nuteisto ir 12 metų nelaisvės gavusio Blindos bausmės laikas pailgėjo dar 3 metams. Kol nagrinėjamas skundas dėl 2005 metų nuosprendžio, apygardos teismas negalėjo subendrinti G. Račkauskui paskirtų laisvės atėmimo bausmių ir paskirti galutinę bausmę.

REKLAMA
REKLAMA

Iš kroviko - į organizuotos gaujos vadeivas

Kad nors kiek susigaudytume šioje nuosprendžių ir apeliacinių skundų lavinoje, tenka sugrįžti į praėjusio šimtmečio paskutinio dešimtmečio pradžios metus, kai Telšiuose nebaudžiami siautėjo organizuoti nusikaltėliai, o vietinius "mafukus" į gaują subūrė toks Vincas Šilys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atitarnavęs sovietinėje armijoje V.Šilys įsidarbino kroviku tuomet garsiame Telšių "Masčio". Pradžioje aktyviai sportavęs vaikinas vėliau visą dėmesį sukaupė į lošimą kortomis. Šis užsiėmimas jam sekėsi, tad Vincas praturtėjo ir įsigijo autoritetą tarp nusikalstamo pasaulio narių. Savo gaujos branduolį jis subūrė maždaug 1990 - 1992 metais.

REKLAMA

V. Šilio vadovaujami treninguoti vyrukai reketavo prakutusius Telšių verslininkus. Telšiuose beveik nebuvo verslininkų, kurie nebūtų mokėję "šiliniams" duoklės, o su nepaklusniaisiais būdavo negailestingai susidorojama. Tikėtis, kad siautėjančius banditus sutramdys policijos pareigūnai, anuomet buvo beprasmiška, nes "šiliniai" anuomet vietos kriminalistų kabinetų duris atidarydavo kojomis, o jiems nepatikusius prokurorus per veidą mušdavo net matant pašaliniams. Vieni Telšių policijos komisariato vadovai savo bejėgiškumą skandino degtinėje, kiti tikėjosi, kad padėtis pagerės, kai įtakos sferomis nepasidalijantys banditai išsišaudys tarpusavyje.

REKLAMA

Laviruodamas tarp legalaus ir nelegalaus verslo, vienu metu V. Šilys net buvo įsigijęs savo buvusios darbovietės - Telšių "Masčio" - kontrolinį akcijų paketą, kurį vėliau pardavė.

Pagrindinės gaujos konkurentu bandęs tapti ir sau pavaldžią automobilių vagių grupę sukūręs Arūnas Šileikis buvo nušautas 1992 metais. Vasario mėnesį į jį buvo pasikėsinta: naujųjų autoritetų nepripažįstantis A. Šileikis sėdėjo žiguliuke, kai priėjęs kaukėtas vyriškis du kartus per langą šovė į vidų, o pabėgėjęs toliau, švystelėjo automobilio pusėn granatą. A. Šileikis tuomet liko gyvas, bet jau liepos mėnesio pradžioje pasikėsintojas suvarpė jį iš pistoleto "Makarov" paleistomis 8 kulkomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Numanomasis A. Šileikio žudikas "šilinių" smogikas Ričardas Jomantas netrukus V. Šiliui pats tapo "persona non grata", tad 1993 metais su juo buvo susidorota viešai, kai daugelis gaujos narių puotavo "Germanto" restorane. Kai visi šoko ir prie stalelio tesėdėjo tik kažko susimąstęs A. Jomantas, per lango stiklą į vidų buvo paleista automato šūvių serija. Sunkiai sužeistas A. Jomantas buvo nugabentas į ligoninę, tačiau po kelių dienų mirė. Tuoj po žmogžudystės restorane kažkas sušuko, kad tai B. Jonikos darbas, ir tą pačią dieną dar vieno "šiliniams" nenorėjusio paklusti verslininko bute buvo susprogdintos dvi granatos. Tąsyk niekas nenukentėjo, nes nei verslininko, nei jo šeimos narių nebuvo namie.

REKLAMA

Likimo apgauti nepavyko

Dar gerokai anksčiau Bronius Jonika buvo bene populiariausias Telšių žmogus. Buvęs boksininkas nevengdavo susimušti šokiuose, restorane ar įsivelti į kitokius konfliktus. Vyriškis dar sovietmečiu kiek praturtėjo, kai subūręs aukštalipių dažytojų brigadas dažė kolūkių vandens ir siloso bokštus įvairiose Ukrainos, Rusijos ir Baltarusijos vietovėse. Su jį reketuoti bandžiusiuV. Šiliu savo uždarbiu dalintis verslininkas neketino ir netgi bandė smogti atsakomąjį smūgį - rengė pasikėsinimus į "šilinių" grupuotės narius.

REKLAMA

Banditai Broniui paskelbė mirties nuosprendį. Praėjus vos mėnesiui po granatų sprogimo bute, B. Jonika važiavo Gintaro Jančausko vairuojamu automobiliu. Šviesofore užsidegus raudonai šviesai, automobilis sustojo ir jį pasivijo iš paskos atvažiavęs juodas motociklas "Jawa", o už vairuotojo sėdėjęs automatininkas paleido šūvių seriją. G. Jančauskas žuvo vietoje, o Bronius Jonika buvo sunkiai sužeistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Telšių ligoninėje sužeistasis pareigūnų buvo saugomas dieną ir naktį, o vėliau - perkeltas į Vilnių ir gydomas svetima pavarde. Vienas ligoninės darbuotojas vyriškio artimiesiems vėliau prisipažino, jog jam buvo siūloma neblogai sumokėti, jei jis atjungtų peršautojo lašelinę.

Pasveikęs B. Jonika slapstėsi Vilniuje, o po tuo - kaimuose. V. Šilys jam nuolat skambindavo, grasindavo. Tik po 5 metų įsidrąsinęs verslininkas sugrįžo į Telšius, tačiau netrukus kartu su broliu Algirdu buvo įviliotas į pasalą. Broliai buvo nušauti Survilų girininkijai priklausančiame miške, įmesti į duobę ir apipylus kalkėmis užkasti. Ekspertai nustatė, kad Algirdas nušautas dviem kulkomis į galvą, o prieš nužudant buvo kankintas. B. Jonika nušautas vienu šūviu. Įtarimai dėl šio nužudymo pareikšti V. Šiliui ir keliems jo bendrams, tačiau teismo procesas iki šiol dar neprasidėjo.

REKLAMA

Nuteista tik gaujos viršūnėlė

Vienas po kito už grotų "šiliniai" nukeliavo tik 2000 metais, tačiau gaujos nusikaltimų tyrimas ir teismas užtruko, tad nuosprendis paskelbtas tik 2004 metais. Į teisiamųjų suolą sėdo tik 14 iš bene 40 nusikalstamos grupuotės narių. Jie buvo kaltinami prievartavę turtą bei apiplėšinėję verslininkus, sprogdinę jų turtą, laikę ginklus ir sprogmenis, gaminę narkotikus ir netikrus JAV dolerius, žudę žmones. Nors tame teisme nei viena iš 10 šiai gaujai priskiriamų žmogžudysčių nebuvo įrodyta, o nemaža dalis liudininkų, baimindamasi dėl savo gyvybės, neatvykdavo į posėdžius ar juose keitė savo parodymus, tačiau kitų įrodymų pakako, kad visi teisiamieji būtų nubausti 4 - 14 metų laisvės atėmimo bausmėmis.

REKLAMA

Daugiausia tuomet atseikėta Vincui Šiliui - jis gavo 14 metų. Metais mažiau pataisos įstaigose turėtų praleisti Algimantas Albinskas, Vladas Butkevičius bei Albertas Skulskas, o šio rašinio herojus Gintaras Račkauskas bei Vladas Šimkus gavo po 12 metų nelaisvės. Kiti teisiamieji buvo nubausti mažesnėmis laisvės atėmimo bausmėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Nuteistas tik antruoju bandymu

2006 metais G. Račkauskui ir V. Butkevičiui vėl teko stoti prieš teismą, nes pagaliau buvo surinkta pakankamai įrodymų, jog jiems būtų pareikšti įtarimai dėl verslininko Rolando Pociaus nužudymo. Tiriant šį 1992 metais įvykdytą nusikaltimą Blinda buvo suimtas ir anksčiau, tačiau tuomet teismas konstatavo, jog byloje nėra jokių teisiamojo kaltės įrodymų, ir G. Račkauskas buvo išteisintas.

Gyvačių nuodais prekiavęs verslininkas R. Pocius dingo 1992 metų balandžio mėnesį. Jo kūnas po daugiau nei po 2 su puse metų buvo surastas užkastas tai pačiai Survilų seniūnijai priklausančiame miške. Nužudytojo kapaduobė buvo maždaug už pusantro kilometro nuo tos vietos, kur rasti užkasti brolių Jonikų kūnai. Ekspertai nustatė, jog į spąstus įviliotas verslininkas buvo badomas peiliu, o po to - nušautas. Šį kartą teismas jau kalintiems Blindai ir jo sėbrui prie ankstesnių bausmių pridėjo po 3 metus nelaisvės, o nuosprendį abu nuteistieji tuoj pat apskundė.

Liudijo buvusi žmona ir bendrininkas

2007-ieji G. Račkauskui prasidėjo nauju nuosprendžiu, dar 3 metais pailginusiu jo bausmės laiką.

Prieš G. Račkauską, teisiamą už G. Jančausko nužudymą bei pasikėsinimą į B. Joniką, teisme liudijo jo buvusi žmona Rima. Saugoma liudininke tapusi moteris teigė, jog jos tuometinis vyras pradėjo slapstytis po to, kai 1993 metų sausio mėnesį buvo bandyta susprogdinti Telšių rajono policijos komisariatą. Vasario 3 dieną Telšiuose sprogo ir G. Račkauskui priklausęs žiguliukas. Per šį sprogimą buvo sužeistas Blindos brolis Arūnas Račkauskas. Blinda buvo įsitikinęs, kad šis sprogmuo buvo skirtas jam, o sumanymo autorius - Bronius Jonika. Gintaro paliepimu jo žmona sekė verslininką, fiksavo jo kelionių maršrutus ir dienotvarkę. Tam priešais B. Joniko namą net buvo nepirktas trijų kambarių butas. Moteris prisiminė, jog matė ant palangės padėtą ir audeklu uždengtą automatą "Kalašnikov", o jau po pasikėsinimo į B. Joniką Gintaras jai prasitarė, jog nušovė ne tą, kurį ketino.

REKLAMA

Besiruošdamas pasikėsinimui, G. Račkauskas su savo bendrininku klaipėdiškiu Rolandu Jurkšiu, pravarde Ryžas, treniravosi važinėti specialiai tam tikslui perdažytu motociklu "Jawa" ir šaudyti iš automato. Teisme apie tai liudijo už kitus nusikaltimus drauge kalintis Zigmas Šimkus. Z. Šimkus ne tik pats perdažė jam atvežtą motociklą, bet ir drauge su Blindos broliu A. Račkausku davė ženklą pasaloje laukiantiems smogikams, jog B. Jonikos automobilis jau artėja. Blinda buvo užsimaskavęs moterišku ilgų geltonų plaukų peruku. Iš po šalmo išlindę šviesūs plaukai atsitiktiniams liudininkams turėjo sudaryti įspūdį, jog ant galinės "Jawos" sėdynės sėdi mergina. Kai motociklas pasivijo prie sankryžos sustojusį automobilį, Blinda pradėjo šaudyti.

Nei R. Jurkšys, nei A. Račkauskas teisme nedalyvavo, nes Ryžas 2005 metais mirė nuo širdies smūgio, o Blindos brolis šią ašarų pakalnę dėl kraujo užkrėtimo paliko dar 1997 metais.

Net ir kruopščiai užsimaskavusį šaulį pažino ir pats B. Jonika, kuris apie tai buvo sakęs anuomet jį ligoninėje aplankiusiai žmonai. Bronius teigė, jog pastebėjo jį sekusi motociklą ir, atpažinęs Blindą, staiga atlenkė savo sėdynės atlošą. Šis judesys ir išgelbėjo jo gyvybę.

REKLAMA

G. Račkauskas teisme savo kaltės nepripažino ir tvirtino, kad jo žmona prieš jį liudija iš keršto. Savo buvusią moterį viešai išvadinęs narkomane, teisiamasis bandė sudaryti įspūdį, jog jos parodymais negalima tikėti. Blinda tikino, kad negalima kliautis ir jo buvusio bendrininko Z. Šimkaus žodžiais, nes esą šis atlikdamas bausmę Alytaus pataisos namuose prasilošė kortomis. Anot Gintaro, negalėdamas grąžinti kortų skolos, Zigmas puolė ieškoti pareigūnų užtarimo ir dėl to sutiko liudyti prieš G. Račkauską.

Subtilus kerštas

Nors G. Račkauskas ir už grotų, jo rankos išlenda ir iš ten. Jis labai supyko, kad žmona liudijo prieš jį ir bando iš jos atimti dukrą. Kaip rašo "Ekstra", pasak R. Račkauskienės, vyro draugai atvyko į butą tuo metu, kai jos nebuvo namie, ir išsivežė mergaitę. Nuo to laiko ji ir gyvena su močiute Telšiuose. Moteriai susigrąžinti dukters napavyksta. Mergaitė atsisako grįžti pas motiną, o 71 metų močiutė per mokyklą, Vaiko teisių tarnybą siekia, kad jai būtų priskirta globoti anūkę. "Jis nuteikė dukrą prieš mane, įtikino, kad esu blogiausia, kad nereikia su manimi bendrauti, - korespondentams sakė R. Račkauskienė. - Jis ir savo tėvams uždraudė su manimi bendrauti".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų