• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Svorio metimas: lėtai ir nepersistengiant

Suliesėjimas - labai pelninga sfera, juk atsikratyti 2 - 3 nereikalingų kilogramų svajoja kone kas antras žmogus. Jei antsvoris pernelyg didelis, neviltin puolę sunkiasvoriai pasiryžę griebtis bet kokių plačiai išreklamuotų tablečių, piliulių ir aparatų. Kol vieni bando lieknėti, kiti "tukina" savo pinigines. Ar galima prisiversti gyventi sveikai, ar varginanti kelionė į sulieknėjimą bus galiausiai vainikuota pergale?

REKLAMA
REKLAMA

"Dietinis" bumerangas

Nutukimo mastai šiandien tokie dideli, jog specialistai linkę tai vadinti savotiška epidemija. Deja, paradoksalu: kuo aktyviau mes kovojame su antsvoriu, tuo daugiau žmonių kenčia dėl nereikalingų kilogramų.

REKLAMA

Daugeliu atvejų nutukimo priežastys tos pačios - mažai judame ir netaisyklingai maitinamasi. Nesubalansuota mityba greitai atsispindi kilogramuose ir centimetruose. Kulinariškai apdorotame maiste sumažėja vitaminų, žūsta dalis naudingųjų produkto savybių. Visa tai, deja, didina riebalų kiekį organizme.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak gydytojų dietologų, plačiai paplitęs mitas, jog mus gali išgelbėti bado dieta. Tačiau per dieną jaučiamės žvalūs tik kepenų glikogeno ir raumenų baltymų irimo sąskaita. O riebalai irsta paskiausiai.

Jei marinsime save badu, po keleto mėnesių oda taps suglebusi ir suvytusi. Be to, maisto niekinimo režimas organizmui visuomet sukelia stresą. Ir jis, vos tik grįžtame prie įprasto maitinimosi, iškart ima kaupti 10-15 procentų didesnes riebalų atsargas. Taip mūsų organizmas rūpinasi mumis, stengdamasis apsaugoti nuo išsekimo. Kaip tik todėl, vos tik nustoję laikytis dietų, ne tik "susigrąžiname" buvusius kilogramus, bet ir dar labiau nutunkame. Tad pagrindinė problema yra ne kaip suliesėti, o kaip išsaugoti rezultatą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką nulems genai

Dauguma moterų kaltina savo endokrininę sistemą. Girdi, tai ji dėl visko kalta.

Endokrinologijos mokslinio centro specialistai teigia, jog endokrininė nutukimo forma pasitaiko tik 5 procentams antsvorį turinčių žmonių. Likusieji - netaisyklingos mitybos aukos. O daugybė ligų - diabetas, hipertonija ir kt. - tik gastronominių klaidų ir persivalgymo pasekmės.

REKLAMA

Medžiagų apykaitos greitį mums suteikė gamta. Šio faktoriaus nepaisyti negalima. Tačiau apkūnūs tėvai gali turėti liekną vaiką ir, atvirkščiai, antsvorio problemų neturinčių gimdytojų šeimoje gali augti gan apkūnūs vaikai.

Daug mamyčių tik džiūgauja, jei jos vaikelis auga putlutis, apvalutis, pūstažandis. O be reikalo! Nuo to, kokius maitinimosi įpročius gauname vaikystėje, priklauso mūsų "dvikova su svoriu".

REKLAMA

Kodėl vaiką įprasta pamaloninti ar paskatinti šokoladais ir saldainiais? Daug naudingiau būtų savo atžalą pripratinti prie vaisių. Sutvarkei kambarį - imk obuolį, išnešei šiukšles - prašau apelsiną!

"Vaisinis" nutukimas

Išskiriami 3 nutukimo tipai: "obuolio" tipo, "kriaušės" tipo ir mišrūs.

"Obuoliukams" riebalai kaupiasi pilvo srityje. Jiems priskiriami vyrai, kurių liemens apimtis daugiau nei 92 cm, ir moterys, kurių talija daugiau nei 80 cm. Šio nutukimo tipo palydovai - diabetas, riebalų apykaitos sutrikimas, hipertonija aterosklerozė, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Kriaušėms" riebalai kaupiasi klubų-sėdmenų srityje. "Obuoliams" atsikratyti nereikalingų kilogramų lengviau nei "kriaušėms", nes žmogus lieknėja nuo viršaus. Pirmiesiems pakanka fizinio aktyvumo, o štai "kriaušiniams" sunkiasvoriams būtinai teks papildomai pavaikščioti ir į masažo procedūras.

REKLAMA

Mūsų moterys nori sulieknėti per rekordiškai trumpą laiką. Tačiau dietologai rekomenduoja lieknėti ne daugiau kaip 10-15 procentų per pusmetį. Priešingu atveju gali iškilti rimtų sveikatos problemų. Be figūros korekcijos lieknėjimas nebus tiek efektingas. Pasak mitybos specialistų, 30 - 40 metų verslininkės ar karjeros laiptais kopiančios moterys pirmenybę teikia medicinos ir sporto centrams - savo kūną tobulina fitnesu, masažu, sveika mityba. Turtingų verslininkų žmonos ir dukros dažniau griebiasi riebalų nusiurbimo. Per šią procedūrą pašalinamos lokalios riebalų sankaupos, kurių dažniausiai neįmanoma atsikratyti nei laikantis dietos, nei sportuojant, nei naudojant griežčiausias svorio metimo programas. Šiuo būdu dažniausiai šalinami riebalai, susikaupę pilvo, šlaunų, klubų, blauzdų, kelių, pasmakrės, skruostų, kaklo, sprando srityse.

REKLAMA

Pastaraisiais metais susiformavo ir ypatingas tradicinės orientacijos vyrų tipas. Sveikos mitybos klausimais tokie vyrai nė kiek nenusileidžia dailiosios lyties atstovėms, o efektyviais sulieknėjimo būdais bei dietomis noriai dalijasi ne tik tarpusavyje, bet ir su pažįstamomis damomis.

Augalinių riebalų spąstai

Norite to ar ne, bet kalorijas skaičiuoti teks. Jie riebalai nesudeginami iš karto, jie tuoj pat "nugula" į atsargas. Todėl maisto kaloringumą reikia griežtai derinti su gyvenimo būdu. Perteklinė energija pati savaime niekur nedingsta. Vyrui per dieną būtina gauti ne mažiau kaip 1600 kcal. Jie jis dirba protinį darbą, dienos norma neturėtų viršyti 2500 kcal, o dirbantiems fizinį darbą galima kasdien gauti po 3000 kcal, nesibaiminant dėl savo figūros.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dailiosios lyties atstovėms žemutinė per dieną gaunamų kalorijų riba - 1200 kcal. Toliau viskas priklauso nuo gyvenimo ritmo. Jei visą dieną sėdite biure - neviršykite 1600 kcal ribos, o jei dieną bėgiojate po miestą, vakare dar liejate prakaitą treniruoklių salėje - drąsiai galite sau leisti 1800-2000 kcal per dieną.

REKLAMA

Beje, štai dar viena tema apmąstymui. O ką mes žinome apie pačius populiariausius produktus? Dauguma moterų pirmenybę teikia augaliniams riebalams, kuriuose, neva, nėra cholesterolio. Užtat juose yra po 900 kcal kiekviename 100 gramų. O štai 100 gramų sviesto tėra 730 kcal. Vienas šaukštas majonezo - tai 157 kcal ir 17 g riebalų, o tokiame pat kiekyje kečupo - viso labo 7 kcal, o riebalų iš viso nėra.

REKLAMA

Pamėginkite paeksperimentuoti. Tarkime, esate įpratę salotas paskaninti majonezu. O jei pabandytumėt šį produktą pakeisti citrinų sultimis, sojų padažu ar neriebiu jogurtu?

"Gudrios" tabletės

Superdietų ieško tie, kuriems neužtenka noro ar valios teisingai maitintis ir sportuoti. Tiesiog reikia pačiam sau įteigti, jog nėra jokių kitų būdų, kaip atsikratyti nereikalingų kilogramų - tik sveika mityba, sportas ir kalorijų skaičiavimas. Deja, ne visiems tai pavyksta. Apie tai, jog dietoterapiją būtina derinti su fiziniu aktyvumu ir naujo požiūrio į mitybą formavimu, daugelis nė žinoti nenori. Užtat mielai perka reklamuojamas "gudrias" tabletes, kurios eą pačios "sudegina" nereikalingus kilogramus be jokių paties žmogaus pastangų. Deja, oficialiai patvirtintas ir Sveikatos ministerijos pripažintas vaistas tėra tik ksenikalis. Likusieji "stebuklingi" preparatai tėra reklaminis triukas. Beje, nelabai ir aišku, ar žmogaus organizmui nepadarys jie daugiau žalos, nei naudos.

REKLAMA
REKLAMA

Kraujo šauksmas

Vienu metu lieknėjimo fanatai, norėdami atsikratyti antsvorio, vartojo preparatus, kurių sudėtyje buvo kirmėlių kiaušinėlių. Tačiau vietoj laukto rezultato įsigydavo tik alergijas įvairiausiems maisto produktams.

Paskui į madą atėjo kiniškos tabletės. Sveikos mitybos specialistai pastebėjo, jog jos ardo imuninę sistemą ir žaloja virškinimo traktą. Šiems preparatams žmogus įgyja priklausomybę, o baigus vartoti tabletes, ištinka depresija, atsiranda nerimas, baimė. Laimei, šiuo metu Europoje šie preparatai draudžiami, bet turguose nusipirkti galima. Tik ar verta?

Sėkmingai savo kišenes "tukina" ir įvairiausi pardavėjai - platintojai, siūlantys visokiausių "stebuklų" sulieknėjimui, pavyzdžiui, "plaštakės" tipo stimuliatoriai. Jų nesinchroniški virpesiai prieš jus gali atsigręžti nemiga ir bloga nuotaika. Jau nekalbant apie tai, jog bet kokia vibracija turi savo šalutinį poveikį. Tai gali būti ir akmenys inkstuose, ir gimdos mioma, ir kt.

Dar vieni spąstai - dietos parinkimas pagal kraują. Esmė tokia - už keletą šimtų litų jums pateiks sąrašą "raudonų" ir "žalių" produktų. Raudonajame stulpelyje - išvardyti visi didelio kaloringumo produktai, prie kurių geriau nė nesiartinti. Žaliajame, priešingai, nurodyti visi mažo kaloringumo produktai. Valgykite į sveikata! Tik ar verta išmesti pinigus į "balą", jei bet kuriame sveikos mitybos vadovėlyje rasite tą pačią informaciją. Todėl eiti į visokius natūralios medicinos centrus valytis vidurių ir tirtis kraujo gali tik tie, kurie neturi kur dėti pinigų

REKLAMA

Reklama žada, jog maisto papildai jus pavers tiesiog modeliu. O iš tikrųjų jų sudėties pagrindą sudaro šlapimą varančios ir vidurius laisvinančios medžiagos. Tad iš organizmo pasišalins ne tik šlakai ir teršalai, bet ir naudingi mineralai, vitaminai, o riebalams tokie preparatai - nė motais! Beje, kai kurie biologiniai maisto papildai gali net išprovokuoti onkologines ligas.

Vidurius laisvinančiu poveikiu pasižymi ir kiniškos suliesėjimui skirtos arbatos.

Arba tokia "supertablečių" reklama: "Išgerti prieš valgį, užgeriant dviem stiklinėmis vandens". Bet juk tokiu atveju žmogus ir be jokios piliulės suvalgys mažiau, nes skrandis bus užpildytas vandeniu.

Suliesėjimas - tai dieta, sportas ir tvirtas apsisprendimas suliesėti. Visos kitos metodikos gali būti naudojamos tik kaip pagalbinės.

Geriausia, jei bus pasiūlomas visas kompleksas (aišku, už nemažus pinigus): nurodytas sveikos ir taisyklingos mitybos režimas, derinant jį su odos patempimo bei fizioterapinėmis procedūromis. Kai kuriais atvejais veiksminga akupunktūra, masažai, hidromasažai. Tačiau tokios procedūros gana brangios.

Riebalų nusiurbimas gali būti tik figūros korekcijos metodas, o ne būdas sulieknėti. Jei iš žmogaus "išpumpuos" 3 litrus riebalų, dėl to jo svoris beveik nepasikeis.

REKLAMA

Pasiryžusiems sulieknėti reiktų įsiminti dvi auksines taisykles: mesti svorį reikia lėtai ir nepersistengiant.

Dvi savaites rašykite dienoraštį, kuriame skrupulingai žymėkite viską, ką valgote. Tai turėtų būti jūsų įprastas racionas. Paskui suskaičiuokite vidutinį, per dieną gautų kalorijų skaičių. Visa paslaptis - reikia sukurti 500-600 kcal deficitą. Tarkime, per dieną gaunate 4000 kcal. Sumažinkite jas iki 3400. Tam tereikės atsikratyti trijų kaloringiausių patiekalų arba ženkliai sumažinti jų vartojimą. Valgykite viską, tik mažesniais kiekiais.

Kalorijų deficitas suvaidins savo vaidmenį ir jūsų svoris ims palaipsniui mažėti. Įsidėmėkite, jog šį deficito režimą sukuriate sau visam laikui. Mitybos dienoraščio rašymo leis jums pažvelgti į save tarsi iš šalies, įvertinti savo racioną. Analizuodami savo mitybos įpročius, visada turite atsakyti į klausimą, kodėl jūs valgote. Tai padės jums nepersivalgyti "dėl kompanijos" arba norint nusiraminti. Palaipsniui įprasite valgyti tik tuomet, kai tikrai norisi.

Ir dar. Nepamirškite, jog egzistuoja tokia sąvoka, kaip "svorio plynaukštė". Vieną ar du mėnesius svoris krinta, paskui kritimas sustoja. Svoris išlieka toks pat, organizmas nebenori atsikratyti riebalų atsargų. Būtent šiame sustojimo taške taip lengva nusivilti ir viską mesti. Bet jei didvyriškai iškentėsite ir liksite ištikimi naujajam mitybos režimui, tai pastebėsite, jog po mėnesio ar dviejų svoris vėl ims mažėti. Mat organizmas pripranta prie vienokio ar kitokio svorio ir reikia laiko, kad jis persitvarkytų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų