• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos psl.

Neturi pinigų - vaikščiok karpų nusėtais pirštais

Nors medicinoje karpos laikomos virusine užkrečiama odos liga, bet kokios jų šalinimo procedūros yra mokamos, o visi medikamentai - pakankamai brangūs, nekompensuojami. Taip sakant, šia liga sergantys sunkiai besiverčiantys šalies gyventojai yra priversti delnus nuolat slėpti. O ką daryti, kai karpos išauga ant veido, kaklo, kitų atvirų kūno vietų? O jei karpomis nuo rankų užsikrečia kojų padų oda ir šis defektas jau tampa ne vien kosmetinis - ima trukdyti laisvai, nejuntant skausmo, judėti?

REKLAMA
REKLAMA

Kauniečio gydytojo dermatovenerologo Naurio Grušausko žodžiais, beveik visi šalies gyventojai per savo gyvenimą yra turėję karpų. Karpas sukelia dermatotropinis virusas, priklausantis papilomų grupei. Yra penkių tipų virusai. Pirmojo tipo virusas sukelia padų karpas, antrojo - paprastąsias, trečiojo - plokščiąsias (jaunatvines), ketvirtojo - karpiškąją epidermodisplaziją ir penktojo - smailiagales kondilomas.

REKLAMA

Karpomis užsikrečiama tiesiogiai kontaktuojant su sergančiuoju arba per užkrėstus daiktus. Karpų atsiradimą labai skatina odos traumos, įtrūkimai, pernelyg sausa oda ir t. t. Medicininėje literatūroje, anot gydytojo dermatovenerologo, pabrėžiamas ir genetinis polinkis sirgti karpomis, tai yra jei karpos kamavo jūsų tėvus ar senelius, gali būti, kad anksčiau ar vėliau išaugs ir jums. Gydytojo teigimu, karpomis dažniau skundžiasi ir tie asmenys, kurie ilgai dirba drėgnomis sąlygomis (pavyzdžiui, virėjai, mėsininkai ir kt.).

REKLAMA
REKLAMA

Karpų inkubacinis periodas yra labai įvairus. Tai didele dalimi priklauso nuo organizmo imuninio atsparumo. Kartais karpos, užsikrėtus šiuo virusu, gali išaugti jau po kelių dienų ar savaičių, o kai kada pasirodo tik po kelių mėnesių.

Pirmiausia odoje atsiranda mažų mazgelių, kurie pamažu didėja. Jų paviršius dažniausiai būna nelygus, gruoblėtas, šiurkštus. Apie nagus ar po nagais išaugusios karpos gali pradėti kelti nago plokštelę, todėl esti gana skausmingos, pradeda trukdyti dirbti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai ligonis į karpas nekreipia dėmesio, jų gali labai padaugėti - nuo pavienių, išaugusių tik ant rankų pirštų, gali atsirasti ištisi karpų plotai (tuomet jos viena su kita susijungia). Jos pasklinda ant įvairių kūno vietų (kojų padų, pažastyse, nosyje), gali išaugti net burnos gleivinėje!

REKLAMA

Gydytojo teigimu, karpų dažniausiai pasitaiko vaikams ir jauniems žmonėms, nors serga ir vyresnieji. Manoma, kad jauni žmonės šia liga dažniau skundžiasi dėl to, jog jų oda yra švelnesnė, labiau pažeidžiama, be to, organizmo atsparumas yra kiek silpnesnis nei vyresnių žmonių. Kita vertus, senyvo amžiaus žmogus į karpas dažniausiai nekreipia dėmesio, dėl jų gydymo į medikus nesikreipia.

REKLAMA

Karpų gydymas, anot gydytojo Naurio Grušausko - ilgas ir kruopštus. Cheminiu būdu karpos naikinamos įvairiomis rūgštimis. Efektyviai veikia ir elektrokoaguliacija, diatermokoaguliacija, lazeris, skystas azotas. Kai kurios procedūros yra skausmingos, tačiau baimintis nereikėtų - taikomas vietinis nuskausminimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojui teko padėti ne vienam ligoniui, kuris į gydymo įstaigą kreipėsi po nepavykusių karpų šalinimo procedūrų, atliktų namuose, - trūkstant patirties, labai pavojingos rūgšties pateko ne tik ant karpos, bet ir ant aplink esančių sveikų audinių, net buvo pažeisti gilesni odos sluoksniai.

REKLAMA

Kai kurie buvę gydytojo pacientai karpomis nesėkmingai bandė atsikratyti degindami cigaretėmis, įkaitomis vinimis, acto esencija, bandydami nukrapštyti aštriais daiktais, tačiau tik dar labiau susižalojo (o užkratas išplito kitose kūno vietose). Todėl patikimiausia, kai gydymą parenka ir reikalingas procedūras atlieka specialistas. Na, o jei vaistinėje įsigijote karpų šalinimo skysčio, su juo turėtumėte elgtis ypač atsargiai.

REKLAMA

O ar įmanoma karpų atsikratyti pastaruoju metu taip išpopuliarėjusiais "gydymo" metodais - burtais, užkalbėjimais, užkeikimais?

Pasak gydytojo Naurio Grušausko, viskas priklauso nuo to, kaip šios "procedūros" atliekamos. Jei esą karpa per pilnatį patrinama česnako skiltele, o po to ta skiltelė numetama pro petį atgal - nieko baisaus; tačiau kai "užkeikimui" naudojama toks pavojingas cheminis junginys kaip sieros rūgštis (pasirodo, yra ir tokių "gydymo metodų"!), jau kyla pavojus...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, anot gydytojo dermatovenerologo, kartais karpos nunyksta ir be specialaus gydymo. Manoma, jog, sustiprėjus imuninei sistemai, organizmas pats įstengia įveikti užpuolusią virusinę infekciją. Tiesa, po kurio laiko karpų gali vėl atsirasti. Reikėtų atminti ir tai, kad ant rankų, pirštų esančios karpos įveikiamos greičiau, nei išaugusios ant kojų padų (čia žymiai storesnė ir atsparesnė oda).

REKLAMA

Profilaktika

1. Būtina laikytis higienos reikalavimų, dažnai su muilu plauti rankas - ypač tiems vaikams, kurie lanko mokyklą, važinėja visuomeniniu transportu ir pan. Mat karpomis galima užsikrėsti ir palietus durų rankeną, kurią prieš tai lietė jau sergantis ligonis.

2. Vengti sveikintis (paspaudžiant rankas) su tais asmenimis, ant kurių rankų yra karpų.

3. Būtina grūdinti organizmą, stiprinti jo imuninę sistemą, mat tuomet jis turės didesnes galimybes nuo karpų viruso apsiginti pats.

REKLAMA

4. Nereikia laukti, kol priaugs karpų "plantacijos" - pavienės karpos kur kas lengviau ir greičiau panaikinamos.

5. Nepatartina karpas gydytis pačiam - geriau tai tegu atlieka patyręs specialistas.

Taip gydydavosi anksčiau...

Karpas galima pašalinti šermukšnių uogų košele. Tereikia saują šviežių, gerai sunokusių uogų gerai sutrinti ir tepti tol, kol karpos pranyks.

REKLAMA
REKLAMA

Karpas gydo šviežiai sumušti medetkos lapai ir žiedai - reikia jais apdėti pažeistas odos vietas ir, aprišus marle, pusvalandį palaikyti. Procedūrą kartoti kasdien, kol karpos išnyks.

Karpos žūsta jas vilgant stipriu pelyno antpilu (ar nuoviru).

Karpas naikina gilių nuoviras - jei karpos ant rankų, rankas reikia įkišti į karštą nuovirą ir keliolika minučių palaikyti. Procedūrą pakartoti.

Karpomis atsikratyti padės stiprus druskos tirpalas - viruso pažeistas vietas reikia tepti 4-5 kartus per dieną.

Karpas naikina linų sėmenų aliejus, kiaulės šlapimas (reikia keliskart juo karpas suvilgyti), citrinos, česnako ir svogūno kompresai.

Karpos gydomos ir bičių pikiu ar jo tepalu, taip pat vitamino E aliejiniais kompresais. Šiuo aliejumi sumirkytas marlės gabalėlis nakčiai užvyniojamas ant viruso pažeistų odos vietų. Procedūrą reikia kartoti kelis mėnesius.

Karpas naikina ugniažolės "pienas" - šiuo skysčiu karpas reikia tepti kelis kartus per dieną, kol visiškai išnyks.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų