Gydytojo priimamasis
Norite išsitirti žarnyną - prašom
"Labai dažnai skauda vidurius, - rašo Banguolė M. iš Šiaulių. - Nei kraujo tyrimai, nei rektoskopija nieko nerodė. Tačiau skausmas nesiliauja. Šeimos gydytoja pataria dar sykį padaryti vidurių tyrimą, tačiau nesiryžtu, nes to tyrimo metu pajusti skausmai yra tokie bjaurūs... Girdėjau, kad atsirado naujas žarnyno tyrimo būdas - tereikia praryti kažkokią kapsulę. Papasakokite apie tai plačiau..."
Vidurių skausmas gali "slėpti" daugelį ligų: dirgliosios žarnos sindromą, plonosios ar storosios žarnos navikus, opinį kolitą, Krono ligą, divertikuliozę, storosios žarnos polipus ir kitas. Gastroeneterologijos mokslas sparčiai eina pirmyn, vystosi ir diagnostikos technologijos, todėl šiuo metu tikrai yra pakankamai efektyvių ir informatyvių žarnyno tyrimo metodų, kuriais galima nustatyti diagnozę. Jei atlikus žarnyno endoskopinį tyrimą, nebuvo nustatyta jokia liga, tada tikrai vertėtų tą tyrimą pakartoti, nes jis yra tikrai vertingas ir suteikiantis daug informacijos apie storąjį žarnyną. Šiuolaikiniais endoskopais galima apžiūrėti stemplę, skrandį ir storąją žarną.
Ištirti plonąjį žarnyną iki šiol buvo galima tik rentgenu. Tačiau nelabai senai, maždaug prieš metus, Lietuvoje atsirado naujas plonojo žarnyno tyrimo metodas - kapsulinė endoskopija. Kapsulinės endoskopijos tyrimo metodas yra nepakeičiamas, nes plonojo žarnyno negalima kokybiškai ištirti kitais įprastais endoskopiniais tyrimais - gastroskopija (skrandžio endoskopinis tyrimas) ar kolonoskopija (storosios žarnos endoskopinis tyrimas). Kapsulinės endoskopijos diagnostika yra taip pat efektyvi išryškėjus simptomams (lėtinis viduriavimas, nepaaiškinami pilvo skausmai, svorio kritimas, geležies trūkumas, mažakraujystė ir slaptas gastrointestininis kraujavimas, prieš tai atmetus skrandžio, stemplės, storojo žarnyno ar kitų organų patologiją). Kai kurių lėtinių žarnyno ligų atvejais kapsulinė endoskopija parodo ligos išplitimą, taip pat padeda kontroliuoti, ar paskirtas gydymas yra efektyvus.
Kaip atliekamas pats tyrimas? Kapsulinė endoskopija paprastai pradedama ryte, nes prieš tyrimą pacientas turi apie 10 valandų nevalgyti. Pacientas nuryja vitamino piliulės dydžio kapsulę, kuri yra vienkartinė, kainuoja apie 1,5 tūkst. litų, o joje yra šviesos šaltinis ir vaizdo kamera. Kapsulei natūraliai slenkant virškinamuoju traktu, filmuojamas ir įrašomas plonosios žarnos gleivinės vaizdas. Pacientas apsijuosia pilvą diržu, kuriame išdėstyti gavikliai, o virškinimo traktu keliaujanti kapsulė siunčia gavikliams signalus. Gavikliai sujungti su registratoriumi. Gydytojas gali kompiuteriu analizuoti duomenis ir nustatyti diagnozę. Tyrimo metu pacientas jaučiasi komfortiškai. Praėjus 4 val. nuo tyrimo pradžios, pacientui paprastai leidžiama valgyti. Kapsulinė endoskopija leidžia be skausmo ir radiacijos spinduliuotės pavojaus apžiūrėti visą plonąjį žarnyną. Kapsulė, praėjusi virškinamuoju traktu, natūraliai pasišalina tuštinantis, nesukeldama jokio skausmo ar nepatogumo jausmo. Kapsulinė endoskopija gali būti taikoma ir vaikams nuo 10 metų amžiaus. Šis modernus tyrimo metodas, papildęs plačiausią pažangiausių diagnostinių tyrimų sąrašą, sudarys dar geresnes sąlygas operatyviai ir tiksliai diagnozuoti ligas ir nedelsiant paskirti pagrįstą ir gydymą ar atlikti reikiamą operaciją.
Paruošė Sandra Putrūnaitė