Sėklidžių vėžys - ir jauniems vyrams
Statistika teigia, kad daugiausia jaunų vyrų gyvybių nusineša nelaimės. Tačiau vyrai neišvengia ir klastingų ligų. Viena iš tokių - sėklidžių vėžys.
Kaip teigia šiuo metu Marijampolėje dirbantis itin patyręs bendrosios praktikos gydytojas Zigmas Montvila, skirtingai nuo daugelio kitų kūno vietų vėžio, sėklidžių vėžiu dažniausiai suserga jauni, 15 - 35 metų, vyrai. Apskritai skaičiuojama, kad šia liga suserga vienas iš 2000 vyrų.
Lytiniai organai yra viena iš opiausių vyro kūno vietų, ypač - susirgus. Bet jeigu laiku jais pasirūpinama, tai mirties pavyksta išvengti. Gydytojo Z. Montvilos žodžiais, gera žinia yra tai, kad sėklidžių vėžio gydymas paprastai būna labai sėkmingas. Beje, sėklidžių tyrimas dėl jų galimo vėžio turi būti kiekvieno vizito pas gydytoją sudėtinė dalis.
Medikai ragina vyrus, neprisiruošiančius pas medikus dėl profilaktinių patikrinimų, namuose nuolat tikrintis patiems. Tik reikia šiokių tokių žinių.
RIZIKOS GRUPĖS
Sėklidės, kurios nėra visiškai nusileidusios į kapšelį (ši būklė vadinama kriptorchizmu, kuris reiškia "pamesta sėklidė"), yra vienintelis didelis vėžio rizikos veiksnys. Vyrai, kurių sėklidės visiškai yra pilve (apčiuopos metu jų apskritai neįmanoma rasti), priklauso labai didelės rizikos grupei. Nenusileidusi sėklidė didina vėžio riziką ir kitoje sėklidėje, nors jos padėtis yra visiškai normali. Kriptorchizmas gali turėti rimtų psichologinių pasekmių. Pavyzdžiui, kaip prisiminė Z. Montvila, visiems žinomam Adolfui Hitleriui (1899 - 1945) kadaise nustatyta psichopatija galėjusi išsivystyti dėl kriptorchizmo. Tokią hipotezę iškėlęs A. Hitlerį konsultavęs urologas dar prieš diktatoriui ateinant į valdžią. Skelbiama, jog dėl to A. Hitleris vengė darytis kai kuriuos rentgenologinius tyrimus, kad esą įgimta anomalija nepakirstų jo reputacijos.
Vyrai, kurie turi kirkšnies išvaržą - hidraulę (skysčio sankaupą kapšelyje) arba jaučia skausmą sėklidėje, taip pat priklauso padidėjusios rizikos grupei. Kaip ir vyrai, kurių giminės sirgo sėklidžių vėžiu.
SĖKLIDŽIŲ VĖŽIO POŽYMIAI
Paprastai pirmasis požymis yra guzas arba mazgelis sėklidėje. Nedidelis jos padidėjimas arba konsistencijos pokytis taip pat gali būti ankstyvi šios ligos pranašai. Dažnai jokio skausmo nebūna, tačiau kai kurie vyrai jaučia ilgalaikį maudimą kirkšnies srityje arba sunkumą sėklidėje. Jei sėklidžių vėžio ląstelės pasklinda už sėklidžių ribų, jos patenka į limfmazgius - padėtis pablogėja.
Medikai pataria, kaip ieškoti guzelių sėklidėje, nes savityra, kaip ir moterims - krūties vėžio atveju, yra labai svarbi diagnozuojant sėklidžių vėžį. Vyrai turi būti tokie pat stropūs tirdamiesi kiekvieną mėnesį, kaip ir moterys, skatinamos krūtų savityrai.
SAVITYROS TECHNIKA
* Kapšelis yra labiausiai atsipalaidavęs, o sėklidės yra lengviausiai apčiuopiamas po šiltos vonios arba dušo.
* Abiem rankom švelniai sukite sėklidę tarp nykščio ir rodomojo piršto. Tyrimo pabaigoje reikia labai atsargiai pajudinti ir įvertinti sėklidžių viršutinį ir apatinį polius.
* Geriausia tirtis stovint.
* Pajuskite kietas, nepaslankias vietas, darinius - guzus ir mazgelius. Normali sėklidė laisvai juda kapšelio viduje.
* Tyrimo metu būkite nuoseklus. Po kelių mėnesių praktikos greičiausiai pastebėsite bet kuriuos sėklidės dydžio, formos ar kietumo pokyčius.
* Pastebėję ką nors įtartina, nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją. Ultragarsinio tyrimo gali prireikti diagnozei patikslinti.
Nėra abejonės, kad tinkama sėklidžių savityra leidžia nustatyti jų vėžį anksti, pirmoje stadijoje.
PRIEŽASTYS
Kaip skelbiama įvairiuose medicinos žinynuose, sėklidžių vėžio atsiradimo priežastys iki šiol nėra aiškios. Pastebėta, kad sėklidžių vėžiu dažniau serga turintys įgimtą kriptorchizmą, jei jis nėra ištaisomas vaikystėje. Kai kurie sergantieji sėklidžių vėžiu buvo susižeidę kapšelį, tačiau nėra įrodymų, kad būtent šis susižeidimas yra vėžio priežastis.
GYDYMAS
Sėklidžių vėžio diagnozę siekiantis patvirtinti gydytojas kruopščiai apžiūri pacientą, paskiria laboratorinius kraujo ir šlapimo tyrimus. Tačiau galutinę diagnozę gali patvirtinti tik biopsija.
Viena sėklidžių vėžio rūšis - seminoma - gerai pasiduoda gydymui, kita rūšis - disembrioma - sunkiau įveikiama, reikalauja agresyvaus gydymo. Diagnozavus sėklidžių vėžį, svarbu nustatyti ligos stadiją. Tam atliekama dar daugiau tyrimų. Nustačius ligos stadiją, parenkamas tinkamas gydymo metodas. Dažniausiai taikomas kombinuotas chirurginis gydymas, radioterapija ir chemoterapija.
IŠ ISTORIJOS
Gydytojas Z. Montvila linkęs priminti, kad lotyniškai sėklidės vadinasi "testes". Žodžiai "testamentas" ir "testify" ("liudyti") - tos pačios šaknies žodžiai. Antikinio pasaulio teisme liudininkai prisiekdavo laikydami ranką ant sėklidžių. Potekstė tokia: išaiškėjus melui, būdavo skiriama bausmė - sėklides nupjaudavo. Tai paaiškina ir faktą, kad tada moterų liudininkėmis nekviesdavo.
Parengė Irena ZUBRICKIENĖ
Nuotraukoje:
- Taip tikrinamos sėklidės