Paskutinis Stiveno Spylbergo filmas pasakoja apie Frenko Abagnalės žygdarbius. Įdomiausia tai, kad šis genialus sukčius išties egzistuoja. Tai paauglys, pradėjęs karjerą... vagyste iš tėvo.
Specialistas
Du FTB agentai tyliai stebi už stalo sėdintį jaunuolį su kalinio uniforma. Jis panėši į paauglį: smulkus veidas su dviem duobutėmis skruostuose, angeliškas žvilgsnis, į šoną sušukuoti plaukai. Vaikinukas labai susikaupęs tyrinėja keturkampį popierėlį. Tai banko čekis. Aplinkui tylu kaip bažnyčioje. Protarpiais jis pasukinėja čekį prieš šviestuvą ir tikrina jį prieš šviesą, tyrinėja per padidinamąjį stiklą, uosto kaip policijos šuo. Pagaliau atsitiesia ir sako:
- Tai diletanto darbas. Jūsų klastotojas - tikras kiaulė. Mano nuomone, jis jau turėtų būti už grotų.
- Kodėl taip manote? - paklausia policininkas.
- Kai gaminami suklastoti čekiai, naudojamas ne toks storas popierius.
- Suprantama. O kas dar?
- Tas tipas, spausdindamas čekį, naudojo pigų rašalą. Tai iš karto užuodžiu.
- Puiku. Toliau?
- Skaičiai 6 ir 9, esantys ant šios serijos čekių, būna vos pastebimai netikslūs. Jūsų čekyje jie be priekaištų.
Šis pokalbis vyko1975-aisiais. Tuomet dar niekas nežinojo, kad jaunasis kalinys Frenkas Abagnalė, taip išmanantis falsifikuotų čekių gamybos meną, taps garsenybe. Nežinojo, kad jo memuarai bus parduodami milijonais egzempliorių, o jis pats bus įamžintas Stiveno Spylbergo filme "Sugauk mane, jei gali".
FTB vyrai pirmieji suprato, kad Frenkas Abagnalė - genijus. Tą rytą jie savo agentūros vardu jam perdavė stulbinantį pasiūlymą. Pasiūlymą, kurio jis negalėjo atsisakyti. Sėdėdamas kalėjime Frenkas turėjo laiko apmąstyti savo gyvenimą. Jis žinojo, kad reikia atsisakyti nuo 16 metų pradėtos sukčiaus "karjeros"...
Atgaila - apgaulė
Frenkas Abagnalė nemėgsta prisiminti savo pirmosios apgavystės. Jis buvo tik ką gavęs vairuotojo teises ir tėvas jam patikėjo savo automobilį "Cadillac" kartu su kreditine kortele degalams. Deja, paaugliui reikėjo ne degalų, o grynųjų pinigų nusivesti draugužei į gerą restoraną. Kortelė tegaliojo degalams ir įvairiems automobilio priedams pirkti. Ką daryti? Frenkas jau tada garsėjo išradingumu. Jis nusipirko keturias padangas, o paskui pareiškė, kad persigalvojo, ir jas perpardavė degalinės darbuotojui už pusę kainos... Taip grynieji pinigai atsidūrė jo kišenėje. Šią sėkmingą operaciją jis atliko daugybę kartų. Mėnesio pabaigoje tėvas gavo 2 500 dolerių sąskaitą už padangas. Toliau - griežtas tėvo žodis, nuoširdi Frenko atgaila ir jam buvo atleista. Deja, tėvui nesisekė darbe. Be to, jo žmona pareikalavo skyrybų. Ši šeimyninė drama nulėmė jaunojo Frenko likimą. Jis atsisakė likti pas bet kurį iš tėvų ir su šimtu dolerių kišenėje pabėgo į Niujorką. Vaikinas neketino skursti. Jis atėjo į Norteno banką ir su keliais doleriais atsidarė sąskaitą. Be to, jis pasinaudojo darbuotojos neatidumu ir pasigrobė šūsnį depozito grynaisiais blankų. Tą naktį jis visai nemiegojo. Jam atrodė, kad blankai tyčiodamiesi klausia: "Kaip tu mūsų dėka gausi pinigų?" Ir jis sugalvojo... Klientai visą dieną nešė pinigus į savo sąskaitas neįtardami, kad jų doleriai plaukia į jaunojo sukčiaus sąskaitą. Po kelių savaičių Frenko kišenėje buvo daugiau nei 400 00 dolerių! Kai apgavystė išaiškėjo, jis jau buvo pakeitęs gyvenamąją vietą.
Dveji metai ore
Tuo metu, kai jo amžiaus jaunimas tebelankė licėjų, Abagnalė jaunesnysis leido vogtus dolerius jų neskaičiuodamas. Jis buvo dar berniūkštis, tačiau jau garsus ir išradingas sukčius. Frenkas mėgo pasvajoti... Kartą jis pamatė vitrinoje manekeną, aprengtą oro kompanijos "Pan Am" lakūno uniforma. Apsirengti šį prestižinį rūbą jo amžiaus jaunuoliui reiškia atverti duris į dangų. Po jo kojomis būtų platus pasaulis, merginos, nemokamos kelionės! Tačiau kaip šią uniformą įsigyti?
Suprantama, jis galėtų įeiti į parduotuvę ir ją nusipirkti, betgi niekas nepatikės, kad jo amžiaus jaunuolis vairuoja boingą... Frenkas žilsvai nusidažo smilkinius, pakoreguoja veidą. Kai atrodo dešimčia metų vyresnis, įsigyja išsvajotąją uniformą. Dabar jo laukia visų sunkiausia. Prieš sėsdamas į lėktuvą jis privalo parodyti profesionalaus lakūno pažymėjimą. O jį suklastoti tikrai nelengva...
Paauglys nenuliūsta. Jis paskambina bendrovei, gaminančiai pažymėjimų korteles. Frenkas Abagnalė prisistato esąs oro kompanijos atstovas, ketinantis užsakyti didelį kiekį kortelių. Kitą dieną darbuotojas jį priima, supažindina su lakūno kortelių gamybos procesu ir patiki vieną tuščią pavyzdį jo tvirtumui išbandyti...
Nepilnamečio svajonė išsipildo. Jis dvejus metus nemokamai skraido po pasaulį, suvilioja ne vieną stiuardesę. Kiekvieną kartą grįžęs į Niujorką Frenkas pasirūpina, kad ir toliau galėtų prabangiai gyventi. Jis taip įsisavina čekių klastojimo techniką, kad tampa falsifikacijos meno meistru. Be to, jis išmoksta pagaminti pačius čekius! Taip apgaulės keliu Frenkas pasisavina kelis milijonus dolerių. Aštuoniolikos metų vaikinukas atsiduria ieškomiausių JAV sukčių sąraše. Bankininkai kraustosi iš proto. Valstijų biudžeto sekretorius siunta ant policijos dėl jos neveiklumo. Geriausias FTB agentas Karlas Hanratis paskiriamas kuo greičiau sugauti klastotoją.
Kilpa užsineria
Prasideda medžioklė. Karlas Hanratis paskui Frenką seka visur, kur tik šis apsireiškia. Deja, visada atvyksta per vėlai, kad vagį sugautų...
Frenkas Abagnalė yra per daug protingas, kad nejaustų, jog kilpa siaurėja. Jis išskrenda į Prancūziją ir apsigyvena motinos gimtinėje netoli Monpeljė. Praslenka keli ramūs mėnesiai. Vaikinas bando pamiršti esąs medžiojamas. Deja, laimė nuo jo nusisuka. Viena "Air France" stiuardesė parvyksta pas tėvus atostogauti. Ji susitinka gatvėje vyrą, kurio nuotrauka ir pranešimas apie jo paiešką kabo visuose oro uostuose. Po kelių valandų policija bėglį suima.
Garsusis FTB agentas, daugybę mėnesių lakstęs paskui Frenką, atvyksta pats jo išsivežti. Amerikoje 21 metų vaikinas nuteisiamas kalėti 12 metų. Kiek berniūkštis pavogė? Manoma, kad apie 10 milijonų dolerių. Nesvarbu, kokia buvo suma, jis liko tuščiomis rankomis: viską išleido prabangiems automobiliams, aukštos klasės viešbučiams, prašmatniems pirkiniams. Jam tuo sunkiau ištverti kameros vienatvę bei žiaurų kalinių gyvenimą.
Praslenka penkeri metai. Policininkas Karlas Hanratis nepamiršo ypatingai gabaus sukčiaus, kuris jam pridarė tiek bėdos ir kurį pats įkišo į kalėjimą... Jis sugalvoja patikrinti, ar vaikinas tebėra toks pat išmanus. Karlas jam pakiša čekį ir paprašo jį ištirti.
Frenkas Abagnalė privalo atsėdėti kalėjime dar septynerius metus. Jis negali praleisti Karlo Hanračio pasiūlyto šanso. "Aš su jumis", - pareiškia vaikinas. Jis tučtuojau paleidžiamas.
Nuo to laiko jis gyvena savo gyvenimą. Rašo atsiminimus, kurie kelia tikrą triumfą. Veda. Augina vaikus. Tačiau kiekvieną kartą, kai FTB prireikia jo žinių klastotojui demaskuoti, Frenkas padeda Karlui Hanračiui. Buvęs priešas tapo jo geriausiu draugu. Frenkas Abagnalė, kadaise įžūliai apsukęs savo tėvą, labai pasikeitė. "Tai, ką padariau jaunystėje, amoralu. Aš subrendau. Jau dvidešimt metų kaip esu vedęs, auginu vaikus. Gyvenu garbingai iš savo knygų ir viešų paskaitų, kurias skaitau visame pasaulyje".