Šuolis į laisvę
Matyt, Lietuvoje tikrai labai blogai, jei čia negali išbūti net disidentai, sovietmečiu kovoję už laisvę ir kritikavę valdžią. 2000-aisiais iš JAV į Lietuvą sugrįžęs Simas Kudirka šiandien vėl gyvena Amerikoje. Lietuvoje neišgyveno nė 4 metų, nors teigė, kad kiekvieną paukštį traukia grįžti į savo lizdą, o jei jis priterštas, tai galima ir išsivalyti.
Jaunesni jau nežino, kas toks Simas Kudirka. Tai jis 1970 metų lapkričio 23-iąją sukėlė didžiulę sumaištį, kai iš žvejybos tralerio "Sovetskaja Litva" nušoko ant amerikiečių pakrantės gynybos katerio denio. Laive "Vigilant" jis bandė prašytis politinio prieglobsčio, bet katerio kapitonas buvo priverstas bėglį sugrąžinti rusams. S. Kudirka buvo sumuštas ir jau areštuotas grįžo į Lietuvą. Teismas S. Kudirką nuteisė 10 metų laisvės atėmimo. Tas pabėgimas ir prieglobsčio prašymas buvo labai plačiai komentuojamas viso pasaulio spaudoje. Tik Sovietų Sąjungos piliečiams tai buvo didelė paslaptis. Tais laikais oficialiai buvo skelbiama, kad visi sąjungos gyventojai yra patenkinti valdžia. Nepatenkintųjų Lietuvoje iš 3 milijonų buvo vos keli, bet visi jie buvo pripažinti kvailiais ir dienas leido psichiatrijos ligoninėse.
Tas šuolis į laisvę buvo aprašytas net knygose, amerikiečiai jo neužmiršo ir siekė, kad S. Kudirka būtų sugrąžintas į JAV. Tą reikalą visą laiką judino ir Amerikos lietuvių taryba, kurios pirmininku tuo laiku buvo dabartinis Seimo narys daktaras Kazys Bobelis, o kai pavyko Simą sugrąžinti, daktaras sakė, kad S. Kudirka yra visų lietuvių laisvės troškimo simbolis. O susigrąžinti pavyko todėl, kad buvo surasta, jog S. Kudirkos motina yra gimusi Amerikoje, todėl yra JAV pilietė, o JAV savo piliečių neužmiršta. Už tai, kad rusai atiduotų Simą Kudirką, kovojo ne tik lietuviai su daktaru Bobeliu priešaky. Prireikė net prezidentų Niksono ir Fordo pagalbos, Kongreso pareiškimo, daugelio senatorių ir spaudos paramos, kol pagaliau 1974-ųjų lapkričio 7-ąją Simas Kudirka, jo žmona Eugenija, dukra Lolita ir motina Marija Šulskienė išlipo iš lėktuvo jau Amerikoje. Lageryje S. Kudirka išbuvo trejus metus ir devynis mėnesius.
JAV politinį kalinį sutiko šimtai lietuvių. Dauguma jų su plakatais apie laisvę. Čikagos meras S. Kudirką paskelbė Čikagos miesto garbės piliečiu. Simas jau iš pirmųjų dienų parodė, kad yra vyras su charakteriu. Padėkojęs už išlaisvinimą, jau po kelių dienų Simas viešai pasakė, jog tarp lietuvių nėra vienybės. 2000-aisiais sugrįžęs į Lietuvą Simas Kudirka elgėsi panašiai. Jis drąsiai pareiškė, kad šalį valdo daltonikai, o tai yra labai pavojinga. Labai kritiškai S. Kudirka atsiliepė ir apie jaunimą, kuris "lyg zoologijos sode gimęs liūtukas, įpratintas būti pašertas, paaugintas ir paleistas į laisvę. Jis plėšrūnas, tačiau zuikio pasigauti nesugeba, o pripjauna bejėgę senutę". Anot S. Kudirkos, ir Amerikos, ir Lietuvos visuomenę graužia liberalizmas. Ir paaiškina, kaip jis jį supranta: tai kai į duris beldžiasi pavargėlis, o šeimininkas gurkšnodamas viskį burbteli - aš užsiėmęs.
Dabar S. Kudirka vėl Kalifornijoje. Išvažiavo ten iš Lietuvos čia palaidojęs savo mamą Mariją Šulskienę. Grįžo į Lietuvą negalėdamas ištverti tėvynės ilgesio, bet čia irgi neištvėrė.
Petras Kazlauskas, Vilkaviškis