Jūsų sveikatai ir grožiui
Nuo kosulio
Gerai nuplauto ridiko viršutinėje dalyje išskobti įdubimą, kad tilptų du šaukštai skysto medaus. Ridiką aklinai uždengti polietilenu ir palikti 2-3 valandoms vertikalioje padėtyje. Suaugusiesiems ir vyresniems nei vienerių metų vaikams smarkiai kostint vartoti po vieną arbatinį šaukštelį ridiko viduje susidariusio skysčio 3-4 kartus per dieną prieš valgį ir nakčiai prieš miegą. Patartina naudoti žieminius juoduosius ridikus, nes juose susidaro daugiau sulčių.
Puiki priemonė nuo kosulio - citrinos sultys su medumi. Vidutinio dydžio citriną užpilti vandeniu ir virti ant silpnos ugnies apie dešimt minučių. Po to atšaldyti, perpjauti pusiau ir išspausti sultis į 200 g stiklinę. Į sultis pridėti du šaukštus geriamojo glicerino, pripilti medaus iki stiklinės viršaus ir viską gerai išmaišyti. Stipriai ir dažnai kostint gerti po du arbatinius šaukštelius mišinio 3 kartus dienoje prieš valgį, taip pat nakčiai. Jeigu kostite stipriai, bet sausai ir retai, gerkite po vieną arbatinį šaukštelį prieš ir po valgio pusryčių, pietų, vakarienės metu ir būtinai dar prieš miegą. Šį mišinį mielai geria ir maži vaikai. Nuo vienerių metukų amžiaus jiems galima duoti po vieną arbatinį šaukštelį mišinio prieš valgį 3 kartus per dieną ir nakčiai.
Vaikams iki metų liaudies medicina siūlo kitą receptą nuo kosulio. Paimti vieną arbatinį šaukštelį medaus, pridėti du šaukštus anyžių sėklų, žiupsnelį maistinės druskos ir, viską užpylus stikline šalto vandens, užvirinti. Po to nukošti ir duoti vaikučiui iki metukų po vieną arbatinį šaukštelį kas dvi valandos. Kosuliui rimstant, atitinkamai mažinti mišinio dozę. (Anyžių sėklų patartina nusipirkti vaistinėse, o ne maisto parduotuvėse). Vaikams, sergantiems diateze, negalima duoti jokių mišinių.
5-6 pušų pumpurus dešimt minučių pavirinti piene ir gerti su vienu šaukštu medaus prieš miegą. Tai gera priemonė nuo kosulio, bronchito ir kitų panašių ligų.
Odai
Jeigu ant veido yra dedervinių, reikia patarkuoti žalių morkų, jų košele aptepti švarų drobinį skudurėlį ir užkloti ant dedervinėtos vietos.
Nenusiminkite, jeigu veido oda rausva ir sudirgusi. Išsivirkite krapų ir tame skystyje sumirkytus kompresus dėkite ant sudirgusios odos. Prieš dedant kompresus odą būtina nuvalyti riebiu kremu, nesūdytu sviestu arba grietinėle. Krapus galima pakeisti liepžiedžiais.
Jeigu norite veido odą atgaivinti, kad ji taptų skaisti ir lygi, kiekvieną vakarą trinkite tokiu mišiniu: paimkite nepilnai prasiskleidusių baltų ir raudonų rožių lapelių, pridėkite tiek pat šviežio sviesto ar kitokių riebalų ir gerai išmaišykite. Vakarais šiuo mišiniu tepkite veidą.
Nuo inkštirų (ir spuogų) tinka agurkų sultys ir medus. Tris šaukštus susmulkintų agurkų užpilti stikline virinto vandens ir palaikyti 2-3 valandas. Po to nusunkti, nuspausti tirščius, įdėti arbatinį šaukštelį medaus ir maišyti, kol ištirps. Tame skystyje pamirkytu tamponu valyti veidą po prausimosi. Galima palikti veidą šlapią, kol nudžius, bet po 30-40 minučių nuplauti vėsiu vandeniu.
Nuo inkštirinio bėrimo ir seborėjinio dermatito naudojamas ir šalavijų antpilas su medumi. Vieną šaukštą šalavijų lapų užpilti stikline verdančio vandens ir palaikyti 30-40 minučių. Po to užpilą nusunkti, pridėti pusę arbatinio šaukštelio medaus ir gerai išmaišyti. Šiltu vandeniu daryti voneles (kompresėlius) 2-3 kartus per dieną.
Ir dar vienas receptas nuo inkštirinių bėrimų, jeigu riebi oda. Vienoje stiklinėje šilto virinto vandens išmaišyti po vieną arbatinį šaukštelį medaus ir medetkų antpilo.
Egzemoms, nudegimams, opoms, piodermijai ir uždegiminiams inkštirams gydyti liaudies medicina nuo seno naudoja šviežių bulvių sultis. Į sultis įdėtas medus sustiprina priešuždegiminį veikimą. Nuluptą šviežią bulvę sutarkuoti smulkia tarka. Į 100 gramų bulvių masės įdėti vieną arbatinį šaukštelį medaus ir išmaišyti. Mišinį užkrėsti ant marliuko vieno centimetro storiu ir dėti ant pažeistos veido odos, gerai pritvirtinti. Po dviejų valandų viską atsargiai nuimti, nuvalyti tai, kas liko pridžiūvę ir vėl kartoti. Šią procedūrą galima kartoti kelis kartus per dieną.
Kojoms
Ąžuolo žievė padeda nuo kojų prakaitavimo, esant grybeliniams odos susirgimams, nuima nuovargį. 150 išdžiovintos ir susmulkintos žievės užpilti vienu litru virinto vandens ir virti penkiolika minučių. Nuovirą nukošti, atskiesti litru karšto vandens. Kojas mirkyti 20 minučių, o po to sausai nušluostyti.
Ramunėlės padeda pašalinti nemalonų kvapą, prakaitavimą ir nuovargį. Naudojamas toks antpilas: tris šaukštus išdžiovintų ramunėlių žiedų užpilti litru verdančio vandens ir palaikyti valandą sandariai uždengtame inde. Po to nukošti ir pakaitinti. Kojas merkti į kiek galima karštesnį skystį ir laikyti, kol jis visai atvės.
Tinka losjonas iš dilgėlių šaknų. Du šaukštus šaknų užpilti 200 aliejaus ir virti penkias minutes ant nestiprios ugnies. Atšaldžius aliejų nupilti ir juo ištepti kojas. Šis losjonas padeda išgydyti nuospaudas, malšina skausmą.
Beržo lapų nuoviras taip pat labai naudingas. Dvi geras saujas susmulkintų lapų užpilti 3-4 litrais vandens ir užvirinti. Palaukti, kol pravės, įberti valgomąjį šaukštą sodos, išmaišyti ir perkošti. Kojas mirkyti 15 minučių.