Nauji mirtinai pavojingo SARS viruso tyrimai parodė, kad šis virusas yra atsparesnis, nei manyta iki šiol, ir aplinkoje gali išlikti savaites.
Tyrimo išvados, kurias skelbia Ženevoje įsikūrusi Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), rodo, kad ūmaus kvėpavimo takų sindromu (SARS) galima užsikrėsti prisilietus prie užkrėstų objektų, ne tik tiesiogiai bendraujant su sergančiu žmogumi.
SARS virusas patekęs į aplinką ant įvairių paviršių gali išlikti valandų valandas, o žmogaus išmatose - iki keturių dienų, nustatė Honkongo, Japonijos ir Vokietijos mokslininkai.
Esant neigiamai aplinkos temperatūrai, pavyzdžiui, paprastame šaldiklyje, virusų ir po trijų savaičių sumažėja labai nedaug.
Mokslininkai nustatė, kad paprastai suaugusio žmogaus išmatose virusai išlieka šešias valandas, tačiau tuo atveju, jei žmogus viduriuoja, virusai išmatose išlieka iki keturių parų. SARS sukėlėjams nepalanki rūgšti aplinka, o viduriuojant išmatose susidaro šarminė aplinka.
Tai gali paaiškinti, kodėl viename 33 aukštų daugiabučiame name Honkonge SARS užsikrėtė šimtai žmonių. Dabar manoma, kad virusas šiame gyvenamajame komplekse išplito per įtrūkimą kanalizacijos vamzdyje, kai suviduriavo SARS susirgęs vyras.
Gera naujiena ta, kad virusą galima sunaikinti atliekant įprastinę dezinfekciją. Pavyzdžiui, chlorkalkės virusus sunaikina per penkias minutes. Aukštesnėje nei 56 laipsniai pagal Celsijų temperatūroje virusai taip pat greitai žūva, sakoma PSO pranešime, kuris sekmadienį buvo paskelbtas organizacijos tinklapyje. Mokslininkai taip pat pataria kuo dažniau plauti rankas su muilu.
Nauji duomenys rodo, kad užsikrėsti SARS galima tiesiog palietus kokį nors paviršių, ant kurio yra virusų, pavyzdžiui, stalą ar durų rankeną, ir ta pačia ranka palietus nosį, akis ar burną.
Anksčiau buvo manoma, kad ūmaus kvėpavimo takų sindromo sukėlėjas plinta oru su lašeliais, kurie pasklinda ligoniui kosint ar čiaudint. Tačiau taip pat buvo įtariama, kad virusas gali ilgokai išlikti nešvarumuose.
PSO atstovas išreiškė įsitikinimą, kad "ligą galima įveikti" ir be skiepų.
Šiuo metu nuo ūmaus kvėpavimo takų sindromo Kinijoje mirė 206 žmonės, Honkonge - 184, Singapūre - 25, Kanadoje - 23, Taivane - 8. Iš viso pasaulyje nuo šios pavojingos ligos mirė 450 žmonių ir daugiau kaip 6 700 ja susirgo.
AFP-BNS