Santa Barbara - garsus kurortas, miestas tarp Kordiljerų kalnų ir Ramiojo vandenyno. Gyventojų palyginti nedaug - 87 000. Amerika - emigrantų šalis, bet Santa Barbara išsiskiria tuo, kad retai pamatysi juodaodį. Čia vyrauja meksikiečiai, dirbantys daugiausia aptarnavimo srityje.
Nuostabus kalnų vaizdas, ištisus metus žaliuojantys augalai ir švarus oras pritraukia daugybę turistų. Metų laikai ir oro temperatūra šiek tiek primena lietuvišką: nors sniego niekad nebūna, bet žiemos naktys šaltos, namai apšildomi ir vėsesnį pavasarį bei rudenį. Dieną saulė kaitri ir žiemą, ir vasarą. Beržai Kalifornijoje sprogsta kaip ir Lietuvoje - balandžio mėnesį, o įvairiausi augalai žydi ištisus metus. Ramusis vandenynas - tai ne Atlantas, kur vanduo šiltas kaip arbata, todėl maudytis galima tik įpusėjus vasarai. Bet pavienių besikaitinančiųjų saulėje yra visada.
Neturintiesiems Santa Barbaroje gyvenančių draugų, čia atostogauti - didelė prabanga. Viešbučių kainos įkandamos tik pasiturintiesiems, o privatininkai už kuklų butą be baldų prašo 1 000 JAV dolerių už mėnesį. Mane apgyvendino pas vietinę rusakalbių įžymybę - 95 metų ponią Verą. "Babai" Verai viskas laiku išoperuota, tad ji puikiai mato, girdi, vaikšto ir dar vairuoja savo 300-ąjį mersedesą. Tiesa, prieš išvažiuodama iš kiemo ji visuomet persižegnoja. Šios moters svajonė - nusipirkti naują folksvageną, kurio vairą būtų lengviau sukioti jos trapioms rankoms.
Įsikūriau visai neprastai - mažiausiame iš 3 "babos" Veros namų su 3 kambariais ir virtuve. O pati šeimininkė gyvena greta ir prižiūri 18 nuomojamų butų namą. Nuoma - tai jos biznis, kurio neįstengia atsisakyti net sulaukusi tokio grabaus amžiaus.
Atsidėkojant už "plotą" tenka poniai Verai padėti apsipirkti, prižiūrėti gėlyną, laistyti gėles ir bendrauti su trim jos numylėtinėmis katėmis. Kartais tekdavo padėti "išmušinėti" mokestį už butą iš nuomininkų. Kuo ne asmens sargybinis? Pirmą savaitę persivalgiau apelsinų nuo kieme augusio medžio, žydinčio ir derančio ištisus metus. Grįžus Lietuvon labiau traukė obuoliai, kurie Amerikoje brangūs. Autostradų pakelėse daug citrusinių ir kitų (mango, avokado, papajų) vaismedžių plantacijų, tad vaisiai parduodami tiesiog pakelės parduotuvėse. Ten nusipirkau net kaktusų medaus.
"Baba" Vera nukritusių apelsinų nevalgo - meta į šiukšlių konteinerius. Jos aristokratiškas manieras išduoda ne tik orus elgesys, kalba, bet ir apranga. Mirus vyrui, o po to ir sūnui, Vera tapo dar valdingesnė: savo du anūkus ji tiesiog šokdina pagal savo dūdelę, bet yra jiems dosni. Neseniai ji už 1 600 000 JAV dolerių nupirko vilą su vaizdu į kalnus. Mylimiausias anūkas Denis vedęs švedę, kuri padovanojo Verai proanūkį. Iš didelės meilės proanūkiui prosenelė pavertė jo kambarį žaislų parduotuve. Kitą anūką, Aleką, močiutė ignoruoja, nes šio žmona - filipinietė. Filipinietės Vera nepripažįsta. Paklaustas, ar moka rusiškai, Alekas atsako: "Tik "svoloč". Tai - mėgstamiausias jo močiutės "komplimentas". Santa Barbaroje visi rusakalbiai vienas kitą pažįsta. Taip sužinojau apie Kęstą iš Panevėžio, besiverčiantį medžio drožinių bizniu, Salomėją iš Kauno, slaugančią pagyvenusius žmones ir ligonius. Emigrantai keisti ir sutrikę, gali pajusti, kad jiems nėra lengva. Lietuviai - amerikiečių priešingybė. Amerikiečiai labai savim pasitiki, nemėgsta kalbų apie svetimas bėdas ir problemas. Jie kalba apie orą, golfą, pašto ženklus, seksą, kuris Amerikoje joks tabu. Tik 1950-ųjų Holivudo filmuose vyrauja platoniška, romantiška meilė. Jau mokyklose moksleiviai informuojami apie apsisaugojimo priemones. Vyresnių klasių moksleivės turi vaikų, todėl mokyklose yra specialūs kambariai jiems prižiūrėti.
Santa Barbaroje vilas turi daug garsių žmonių. Tai ir buvęs JAV prezidentas Ronaldas Reiganas, žymūs aktoriai Maiklas Duglas, Kevinas Kostneris ir kiti, daug kino prodiuserių iš netoliese esančio Los Andželo kino industrijos rajono Holivudo.
Tiesiog nuodėmė gyventi Santa Barbaroje ir neaplankyti kitų šventų miestų: San Diego, San Pedro, San Francisko, nepamirštant sostinės Sakramento. Didžiausias šalia Santa Barbaros esantis milijoninis angelų miestas - Los Andželas. Gausiausiai lankomas šio miesto rajonas - Holivudas, jo atrakcionai, gražūs parkai, kur tiesiog gamtoje vyksta vestuvių šventės. Los Andžele yra ištisi rusakalbių rajonai ir jų parduotuvės. Bet daugiausia reginių ir įspūdžių - pramogų ir kazino mieste Las Vegase. Turint pinigų ir laiko galima pakeliauti automobiliu ne tik į Las Vegasą, bet ir maršrutu "Santa Barbara - Majamis". Autoklube jus aprūpins detaliais žemėlapiais su lankytinų vietų aprašymu, nubrėš tikslų planuojamą maršrutą. Amerikos keliai labai geros būklės, ne iš tirpstančio saulėje asfalto kaip Lietuvoje, be galo daug reklamos, nuorodų, tad paklysti beveik neįmanoma. Pakeliui tektų pravažiuoti keletą ne tokių įdomių valstijų. Ypač prailgtų kelionė nykia Teksaso autostrada, kur kelis šimtus mylių nerasi jokio kempingo. Bet ir gražiausiose valstijose - Floridoje ir Kalifornijoje - belieka stebėtis gamtos įvairove: nuo snieguotų kalnų, dykumų su kaktusų žvakėmis iki žydinčios žalumos. Iki Majamio, trumpai pamiegant, galima nukeliauti per 3 paras, sukariant 5 000 kilometrų. Paplaukiojus šiltose Atlanto bangose, užmiršus kelionės nuovargį, atgal jau galima keliauti neskubant, užsukant į visas lankytinas vietas. Visus nepatogumus atperka nepakartojami įspūdžiai.