Spalio 10-ąją įvyksiantys rinkimai į Seimą verčia politikus minkštinti rinkėjų širdis. Tarsi Kalėdų Seneliai prisikimšę dovanų maišus, jie lanko vaikų globos namus ir ligonines. Prieš politikų kalbas miniai „apšildyti“ kviečiami ir žymiausi šalies atlikėjai, iš partijų gaunantys tūkstantinius honorarus.

Politikos užkulisiai vis labiau vilioja ir šou verslo žvaigždes, savo populiarumą naudojančias rinkimų agitacijai.

Gauna tūkstančius

Tarp Lietuvos atlikėjų rinkimai vadinami antrosiomis Kalėdomis. Tuomet honoraras už pasirodymą svyruoja nuo tūkstančio iki 5 ir daugiau tūkstančių litų. Kai kurios žvaigždės tiek gauna už kelias dainas, atliktas rinkimų agitacijai skirtuose koncertuose. Politikai šou verslo ryklius, popdainininkus į pagalbą kviečia ne iš didelės meilės jų veiklai: be „apšildančių“ grupių, skambių vardų jie vargiai surinktų didelę klausytojų auditoriją.

Tačiau neretai į valdžios viršūnes besiveržiantieji apgauna ne tik nevykdydami priešrinkiminių pažadų, bet ir nesumokėdami sutartų honorarų. Taip yra nutikę dainininkui Žilvinui Žvaguliui, grupei „B‘Avarija“ ir kitiems.

„Klaipėdos“ kalbinti atlikėjai didžiausia bėda vadino ne tai, kad dainuodami jie priversti nesąmoningai agituoti už abejotinas politines tiesas, o tai, kad po daugybės nemokamų koncertų žmonės nebeperka net ir nebrangių bilietų į tų pačių dainininkų pasirodymus.

REKLAMA

Negros konkurentams

Vienoje televizijos laidoje klaipėdietis dainininkas Edmundas Kučinskas gyrėsi, kad rinkimai finansine prasme jam nėra išskirtinis periodas, nes yra populiarus ir koncertuoja ištisus metus. Dainininkas teigė, jog rinkiminiuose koncertuose niekada už nieką neagituoja.

Ž.Žvagulis mano, jog sunku pasverti, kur baigiasi darbas ir kur prasideda politika, kai atlikėjas priklauso dar ir kokiai nors politinei grupuotei. Jeigu politikas kaip žmogus patinka, Ž.Žvagulis tarsteli už jį keletą žodžių. Buvęs Rolando Pakso patarėjas aktorius Sigutis Jačėnas džiaugiasi bet kokia galimybe koncertuoti - nesvarbu, ar tai rinkiminis, ar šiaip pasirodymas.

Kai kuriuose rinkimų koncertuose gros ir klaipėdietis džiazmenas liberalcentristas Vytautas Grubliauskas. Ne vienerius metus politinėje arenoje besisukiojantis muzikantas tikino, jog rinkiminiuose koncertuose už save neagituosiąs. Anot V.Grubliausko, jam niekas nesiūlo rinkiminiame koncerte dainuoti kitai partijai, nors tokių pavyzdžių tarp dainuojančių politikų pasitaiko. „Tačiau jeigu mano kolektyvui už gerą honorarą pasiūlytų pagroti konkuruojanti partija, aš nestočiau prieš. Tik pats tame nedalyvaučiau - manau, jog tai neetiška“, - tvirtino V.Grubliauskas. Anot jo, priešrinkiminiai koncertai, labdaros akcijos - seniai yra norma visame pasaulyje. Kur kas daugiau įtarimų kelia, kai prieš rinkimus pasipila įstatymų pataisos ir lengvatos.

Nerengs koncertų

Garsus dainininkas, socialdemokratų partijos narys profesorius Eduardas Kaniava nežada rengti agitacinių koncertų. Jo planuose - šeimos popietė, kurioje, be pokalbių su visuomene, skambės poezija ir maestro atliekamos dainos. Tačiau į kolegų - dainuojančių politikų agitacinius koncertus - E.Kaniava žvelgia teigiamai, nors jam pačiam kitoms partijoms ir neteko dainuoti. „Negi iš atlikėjo prašysi partinio bilieto?“- juokaudamas klausė dainininkas. Anot jo, politikai vien savo kalbomis nesurinktų auditorijos, todėl ir kviečiasi popžvaigždes.

E.Kaniava įsitikinęs, kad jo politinėje karjeroje nebuvo lemiamas kriterijus tai, kad jis - garsus dainininkas. Daugelis politikų veržiasi į televizijos laidas, kad išgarsėtų, - jam to daryti nereikėjo. „Aš už tai, kad Seime būtų kuo daugiau kultūros sferai atstovaujančių žmonių“, - sakė E.Kaniava, priminęs, kad ilgą laiką Seime dirbęs profesorius V.Landsbergis - pianistas, N.Ambrazaitytė - dainininkė. Šiemet į Seimą balotiruojasi ir muzikos pasaulyje garsus bosas V.Prudnikovas.

REKLAMA

Gali užsidirbti

Viena jauniausių partijų šalyje - „Lietuvos kelias“ - uostamiestyje rinkiminę agitaciją pradėjo buvusio grupės „Nerija“ lyderio Antano Čiapo koncertu. Be muzikos, kurią lydėjo rinkimų propaganda, žmonės buvo pavaišinti sausainiais ir arbata. Šios partijos Klaipėdos skyriaus pirmininko pavaduotojas Antanas Skyrius sakė, jog dainininkas A.Čiapas pasirinktas neatsitiktinai. Jis - puikiai žinomas vyresniosios kartos žmonėms. Be to, vienmintis, pritariantis partijos idėjoms, nevengiantis koncerte išreikšti savo pozicijos.

Nors A.Čiapas ir neneigė, kad jam „Lietuvos kelio“ siekiai priimtini, tačiau „Klaipėdą“ tikino, jog „nesirengia per daug politikuoti: “Norisi naujų politinių jėgų, naujų veidų, tačiau nieko per daug nesitikiu nė iš vienos partijos“.

Šių rinkimų metu 12 užsakymų koncertuoti skirtingoms partijoms gavęs dainininkas neslėpė, jog rinkimai atlikėjams - puiki galimybė užsidirbti. Nes dabar surengti koncertą - prabanga. A.Čiapas nemano, jog dainuodamas įtraukia žmones į politinius žaidimus. Kai kurie ateina pasiklausyti būtent jo ir net rožę įteikia.

Koncerte neagituoja

„B‘Avarijos“ lyderio Juozo Liesio teigimu, grupė rinkimų metu nejaučia itin ryškaus koncertų pagausėjimo: „Koncertuojame nuolat. Todėl pasirodymų padaugėja tik kokiais 5 procentais“. J.Liesis pasakojo, kad šiems rinkimams jau yra užsakyta 10 koncertų, nors pasiūlymų gavo 40. Populiari grupė groja tai, ką tuo metu yra sukūrusi. Kartais užsakovai paprašo pagroti vieną ar kitą populiarų kūrinį.

J.Liesiui agitacija - ne prie širdies, prieš savo principus jis neina. „Na, nebent už tai būtų pasiūlyta milijonas litų“, - juokavo „bavaras“. J.Liesis prisiminė vieną atvejį, kai prieš keletą metų viena partija atsiskaitė ne litais, o kita valiuta, ir grupė patyrė nuostolį. Dainininkui apmaudu, jog partijos dirba porą mėnesių prieš rinkimus, o paskui pamiršta visus pažadus.

Veikia mases

Populiarus dainų atlikėjas, buvęs skandalingosios grupės „ŽAS“ narys Linas Karalius-Ezopas, šiuo metu dirbantis Vilniaus savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto departamente, nepriklauso jokiai partijai. Rinkiminiuose koncertuose jam taip pat ne kartą teko dainuoti.

REKLAMA

Pasak L.Karaliaus, visi pasaulio diktatoriai daug dėmesio skirdavo himnams ir idėjinėms dainoms. Jie suvokė, kad daina pasiekia giliausias žmogaus sielos gelmes ir daro milžinišką įtaką masėms. „Tauragės močiutės į Kultūros namus susirenka nemokamai paklausyti Petro ir Livetos Kazlauskų dainų, o ne politikų pažadų. Tačiau po koncerto, kai močiučių nuotaika pakylėta, daug lengviau padaryti joms teigiamą įspūdį“, - „Klaipėdai“ sakė L.Karalius.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų