• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sigitas STASAITIS

Žinia, jog 25 Lietuvos kariai, tarnaujantys tarptautiniuose taikos palaikymo daliniuose buvusioje Jugoslavijoje parskrenda atostogų namo, sujudino Šiaulių žurnalistus - sužinota, jog 10 jų parvyksta iš Kosovo, kur nuo NATO pajėgų primėtyto radioaktyvaus urano žuvo keli Italijos kariai. Ne visi sugrįžėliai panoro bendrauti su žurnalistais, tačiau drąsesnieji papasakojo daug įdomaus: dėl ko visų šalių taikdariai misijos metu skaistūs lyg kunigai, kodėl net per gimtadienius negeria degtinės, pagaliau kaip Lietuvos kariai atkeršijo amerikiečiams už mūsų krepšininkų pralaimėjimą Sidnėjuje.

REKLAMA
REKLAMA

Vakare sutemus ir pustant turbosraigtinis lėktuvas grakščiai nutūpė Zoknių oro uoste ant specialiai atitirpdyto pakilimo tako. 25 kariai išsiropštė per nuleistą krovinių liuką ir išsirikiavę sulipo į autobusą. Savo išsipūtusius krepšius bei kuprines parodę muitininkams, vyrai netrukus jau glėbesčiavosi su nekantraujančiais artimaisiais.

REKLAMA

Žurnalistai karius apspito oro uosto keleivių terminale. Visų laikraščių ir televizijų reporterius labiausiai domino, kaip jaučiasi kariai, tarnaujantys Kosove - žinia, bombarduodamos karštakošius serbus NATO pajėgos ten panaudojo radioaktyvias medžiagas, nuo kurių, žinia, pačios ir nukentėjo.

Kol žurnalistai lakstė nuo vieno sugrįžėlio prie kito kariams į burnas kaišiodami mikrofonus, o į akis fotoaparatus, paaiškėjo, jog visi 10 taikdarių, parskridusių iš Kosovo tylomis dingę - vyrai matyt buvo iš anksto susitarę su žurnalistais nebendrauti.

REKLAMA
REKLAMA

Nedaug trūko, kad būtų pasprukę ir likę 15 karių, tarnaujančių Baltijos šalių batalione Bosnijoje ir Hercogovinoje. Visgi kelis kariūnus, kurių nepasitiko artimieji, žurnalistams pavyko užspeisti į kampą ir nutaisius rimtus veidus apipilti labai protingais klausimais. Kariai atsakinėjo įsitempę, tokiais pat rūsčiais veidais, ilgai rinkdami žodžius - jie sakė, jog žurnalistai gabūs neatsargiai leptelėtą sakinį paversti oficialiu pareiškimu. Ypač tuo piktinosi vienas labai protingo veido kapitonas iš Visagino.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Akistatos" korespondentas palaukė, kol protingieji klausimai išseko ir su kariais pakalbėjo be diktofonų ir kamerų. Taikdarių veiduose atsirado šypsenos, jie pagaliau prakalbo kaip žmonės.

- Ar jums neatrodo, jog Kosove radiacijos pavojus yra išpūstas? - juokėsi vyrai. - Na, Bosnijoje ir Hercogovinoje, kur mes tarnaujame, urano niekas neprimėtė. Kolegos iš Kosovo pasakytų, bet jie visi nuo jūsų pabėgo. Žinia, nuo radiacijos iškrenta plaukai bei dantys. Reikėjo "kosoviečius" papešioti už ševeliūrų, pažiūrėti į dantis, ir būtumėte patys įsitikinę.

REKLAMA

Norėdamas tai patikrinti, korespondentas pažvelgė į daugiausiai besijuokusio taikdario - vyresniojo seržanto Jono iš Ruklos burną. Nors Jonas Bosnijoje atlieka jau trečią misiją, tačiau kario burnoje dantų netrūko, o keli net blizgėjo auksu. Apie tai paklaustas Jonas kvatodamas paaiškino, jog auksas nei serbų, nei musulmonų, o Lietuvos stomatologų.

REKLAMA

Pasak karių, jiems Bosnijoje tarnauti nesunku, nes vietinių mentalitetas labai panašus į lietuvišką: bosnai tokie pat mėgėjai paverkšlenti, kirsti svetimą mišką, o gavę labdaros - aptingti. Tik vietiniai musulmonai jokių taikdarių nemyli, plūstasi, mėtosi akmenimis ir labai mėgsta visus aplinkui bauginti šaudydami serijomis į orą. Visgi kariai sakė pavojaus svečioje šalyje nejaučią, tačiau budrumo nepraranda. Už tai vietiniai serbai taikdarius pasitinka labai draugiškai, vis vilioja kartu išgerti slyvų degtinės slivovicos. Su serbų merginomis dar sunkiau. Pasak karių, karštos ir gražios pietietės lietuvaičius tiesiog akimis nurenginėja. Musulmonės irgi neblogos, tačiau santūresnės - joms vilioti kitatikius draudžia Koranas. Deja, nei ragauti degtinės, nei pasimyluoti su vietinėms gražuolėmis kariams (nesvarbu kurios šalies) kuo griežčiausiai uždrausta. Bet kokį taikdario meilės ryšį su vietine mergina priešiškai nusiteikusi bendruomenė gali panaudoti eskaluojant naują nacionalinį konfliktą, kuris pasibaigtų eilinėmis žudynėmis. Alkoholio kariams leidžiama išgerti taip pat tik simboliškai: skarinę - dvi alaus. Kariūnai po miestų aludes nesitranko, alų dažniausiai gurkšnoja savo kuopos bare. Reikiamų daiktų nusiperkama taip pat taikdarių parduotuvėje, kur, parvykėliai prasitarė, viskas gana pigu. Kiek gauna atlyginimo nė vienas kariūnas nepasakė - gal kad Lietuvos kolegos nekiltų pavydas?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visi sugrįžėliai prieš kameras ir diktofonus kalbėjo, jog kitų valstybių taikdariai labai draugiški. Vėliau, kabantis neoficialiai, kariūnai prasitarė, jog kariai iš turtingųjų Vakarų valstybių yra kiek užrietę nosis ir jaučiasi pranašesni. Kai Sidnėjuje Lietuvos krepšinio komanda tik per klaidą nesumušė amerikiečių, mūsų vyrai nutarė klaidą ištaisyti ir susikauti aikštelėje iškvietė taikdarius iš JAV.

REKLAMA

- Žaidėme trys prieš tris, - kvatojo seržantas Artūras iš Vilniaus, JAV karius skirstantis į amerikiečius ir negrus. - Iš pradžių jų pusei atstovavo du amerikiečiai ir negras, vėliau trys negrai.

Artūro pasakojimu, du kartus aikštelėje sumušti, trečią kartą kautis amerikiečiai atsisakė, ėmė kaltinti... netikusį kamuolį.

Parskridėliai atostogaus apie dekadą, kurios metu turi teisę ignoruoti tiek blaivybę, tiek skaistumą. Per tą laiką sugrįžėlių iš Kosovo šlapimą ištirs specialistai, kurie, duokdie, ten ras amoniako, o ne urano. Po to kariūnai vėl skris į buvusią Jugoslaviją prižiūrėti, kad katalikai su musulmonais nesipeštų. Taikdariai įsitikinę, jog vietiniai gyventojai dar ilgus metus nenusiteikę susitaikyti. Mūsų rinktiniams kareivėliams taikos labui vėl teks penkis mėnesius apsieiti be degtinės, o su merginomis bendrauti nebent internetu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų