• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vida VENCLOVIENĖ

Kelionėje gali nutikti bet kas. O į ką gi kreiptis ištikus bėdai, jei ne į žmones, vilkinčius uniformą? Tik štai įvairių šalių tvarkos saugotojų manieros ir požiūris į užsieniečius toli gražu ne vienodas.

REKLAMA
REKLAMA

Ko gero, turistų atžvilgiu pagarbiausi ir mandagiausi Egipto policininkai. Šalis gyvena iš turizmo, todėl su užsieniečiais čia niekas nesiginčys. Ginčytinoje situacijoje Egipto įstatymai visuomet atvykėlio pusėje. Net jei iškrėtėte kažką rimta, į įprastinę nuovadą nepateksite - yra specialūs turizmo policijos skyriai. Tad Egipte į policininkus galite drąsiai kreiptis bet kuriuo atveju. Jie ir kelią parodys, ir orų prognozę ar net paskutines naujienas pasakys. Jei jus mėgins apgauti įžūlus taksistas, arba beduinas reikalaus 100 dolerių už tai, kad nukeltų jus nuo kupranugario - garsiai grasinkite policija. Poveikis garantuotas.

REKLAMA

Turkijoje taip pat veikia turizmo policija, tačiau ne tokia geranoriška ir paslaugi. Kilus nesusipratimams dėl atsiskaitymo viešbutyje ar restorane, policija stos savo tėvynainių pusėn. Ieškoti teisybės galite tik turėdami apmokėtą ir pasirašytą čekį. Taigi pirmiausiai mokėkite, o paskui kvieskite policiją.

REKLAMA
REKLAMA

Jei įkaušęs turistas Turkijoje įsivelia į muštynes ar patektų į autoavariją, tai, bendraujant su policininkais, jam nereikėtų grubiai ir įžūliai elgtis. Nereikėtų ir lieti ašarų. Turkijos kalėjimuos, žinoma, kali užsieniečiai, tačiau tai - rimti nusikaltėliai, o ne stipriųjų gėrimų mėgėjai ar mušeikos. Bylą išspręs taikos teismas ir šalys susitars draugiškai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tailandas - dar viena šalis, kur policininkai gan geranoriški ir į juos galima kreiptis bet kokiu klausimu. Dauguma jų laisvai kalba angliškai. Bet jie neatleidžia įžūlumo, chamiškumo. Toks elgesys atsieitų labai brangiai. Dažnai turistai Tailande "užsidirba" dėl nudizmo. Atrodytų, "sekso turizmo Meka" neturėtų pasižymėti labai jau griežta morale, tačiau pernelyg didelis apsinuoginimas netinkamose vietose gali grįžti išties rimtais nemalonumais. Be to, policija mėgsta "tempti" bylą, priverčia valandų valandas sėdėti nuovadoje, pasirašinėti šūsnis popierių.

REKLAMA

Ko gero, labiausiai pasaulyje įstatymų paiso žmonės, gyvenantys Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Dar prieš kokį dešimtmetį nusikaltimų čia beveik nebūdavo, kol plūstelėjo kišenvagių, prostitučių, antpirštininkų srautai. Vietinei valdžiai rusų mafija - tapo krislu aky. Beje, rusais Emyratuose laikomi ir ukrainiečiai, ir gruzinai, ir lietuviai ar latviai.

REKLAMA

Į kalėjimus čia sodinami ir užkietėję nusikaltėliai, ir tiesiog šiaip per daug įsilinksminę nelaimėliai. Šardžoje vagišiui ar įkaušėliui (taip pat ir turistui!) gali skirti bausmę - 100 - 150 lazdos smūgių. Nuteistąjį šariato teismo sprendimu muša viešoje specialiai tam skirtoje vietoje, o paskui dar patraukia ir į civilinį teismą, kuris gali skirti piniginę baudą arba laisvės atėmimą. Dubajuje situacija paprastesnė: užsieniečių šariato teismas neteisia, bet į kalėjimą sodina. Dubajaus kalėjime nuolat "ilsisi" per pusšimtį turistų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mėgstamiausias arabų policininkų veiksmas - darbas "po priedanga", o mėgstamiausias metodas - provokacijos. Agentas "suteneris" siūlo turistui pailsėti su mergina; sutikai - prašom į nuovadą. Arba diskotekoje toks pats agentas siūlo narkotikų dozę, paėmei - še tau nuo 2 iki 5 metų kalėjimo.

REKLAMA

Jei turistą apgavo ar apvogė, jis gali tikėtis policijos pagalbos. Nereikia niekur bėgti - miestuose patruliavimas sureguliuotas taip, kad policininkai kiekvieną postą pravažiuoja kas 5-7 minutės. Kalbantis su musulmonų tvarkos sergėtoju geriau negestikuliuoti, šypsotis ir pasistengti kalbėti ramia ir taisyklinga anglų kalba.

REKLAMA

Beje, nuo praėjusios vasaros civiliškai vilkintys policininkai patruliuoja ir Graikijos kurortuose. Visas jų dėmesys sutelktas į besiilsinčiuosius. Įsimaišę į turistų minią, agentai policininkai neleidžia jiems prisigerti, veltis į muštynes ar įžeidinėti vienam kitą. O padorūs ir tvarkingi poilsiautojai, patekę į nemalonią situaciją, visuomet gali tikėtis, jog kažkur čia pat yra policininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš pačių griežčiausių pasaulyje - vokiečių policininkas. Už mažiausią ginčą su juo būsi apkaltintas nepagarba policijai. Toks kaltinimas atsieitų nemaža bauda.

Olandijoje policija turistams gana atlaidi. Turistų paslaugoms - ir "raudonieji žibintai", ir lengvuosius narkotikus pardavinėjančios kavinės. O ir policininkai atitinka savo liberalios šalies įvaizdį.

REKLAMA

Tie, kurie ruošiasi keliauti į Saudo Arabiją, turėtų suprasti, jog šioje šalyje, kuri dar visai neseniai buvo uždara turistams, po gatves kursuoja specialūs religiniai patruliai. Jie stabdo susikibusius už rankų turistus ir tikrina jų dokumentus. Jei paaiškėja, kad poselė - ne vyras ir žmona, geriausiu atveju "ištvirkėlių" laukia ilga paskaita moralės tema.

REKLAMA

Vaikštinėjant po nepažįstamus miestus patartina visad turėti draudimo dokumentą, viešbučio kortelę, paso kopiją ir vizitinę kortelę. Daugelyje šalių, ypač ne Europoje, policininkai neprivalo atsakinėti į klausimus, pavyzdžiui, "Kaip nueiti...?", ir todėl neatsakys.

Jei jus sustabdė policijos patrulis, nepulkite prieštarauti, nusiteikite geranoriškai ir parodykite dokumentus. Kitakalbiai policininkai net patį nekalčiausią humorą gali suprasti tiesiogine prasme. Aiškiai ir suprantamai atsakinėkite į klausimus, net jei jums atrodys keisti ar absurdiški. Tiesiog supraskite, jog kontrolė vykdoma jūsų paties saugumo labui.

Ir dar. Visuomet prisiminkite, jog policininkas, su kuriuo jūs bendraujate, gali būti... apsimetėlis. Todėl, nuvykę į bet kurią šalį, kad išvengtumėte nemalonumų, pirmiausia išsiaiškinkite, kaip atrodo tikras tvarkos sergėtojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų