Po dviejų savaičių Lietuvos rinkėjų laukia antrasis prezidento rinkimų ratas. Sausio 5 dieną dėl rinkėjų balsų varžysis du pirmojo turo lyderiai - dabartinis šalies vadovas Valdas Adamkus ir Liberalų demokratų partijos pirmininkas Rolandas Paksas. Nė vienam iš jų sekmadienio rinkimuose nepavyko surinkti reikiamo kiekio balsų tam, kad būtų išvengta antrojo rinkimų turo.
Pagal įstatymą išrinktu laikomas tas kandidatas į Respublikos prezidentus, kuris pirmą kartą balsuojant ir dalyvaujant ne mažiau kaip pusei visų rinkėjų gavo daugiau kaip pusę visų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų.
Nepavyko į antrąjį rinkimų turą patekti Naujosios sąjungos kandidatui Artūrui Paulauskui - už jį balsavo tik apie 8 procentai rinkėjų. Jis liko trečioje vietoje. Ketvirtas - "Dvyračio televizijos" vedėjas Vytautas Šerėnas, penktas socialdemokratų kandidatas Vytenis Andriukaitis.
Valdančiosios daugumos idėja surengti dvigubus rinkimus nepasiteisino - prezidento rinkimų sąskaita nepavyko "nupirkti" savivaldybių tarybų rinkimų populiarumo, mano Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Raimundas Lopata.
Pasak jo, vienu metu surengti prezidento ir savivaldybių tarybų rinkimai nukentėjo, nors iš pradžių ketinta nušauti du zuikius iš karto.
"Praėjusį kartą į prezidento rinkimus atėjo apie 65 procentus rinkėjų ir, matyt, buvo pagalvota, kad šiais metais pavyks "nupirkti" tokį jų kiekį ir savivaldybių rinkimams, kurie tarp gyventojų nėra labai populiarūs", - Eltai sakė R. Lopata.
Į šiuos rinkimus šįkart atėjo mažiau rinkėjų nei praėjusį kartą - daugiau kaip 50 procentų.
Politologo nuomone, tai, kad rinkėjai šįkart nebuvo aktyvūs, matyt, lėmė dažnai žiniasklaidoje skelbta informacija apie kandidatų į prezidentus reitingus, rodžiusius vieną nenuginčijamą lyderį ir nepalikusius intrigos. Savivaldai nebuvo skirta reikiamo dėmesio ir ji tarsi liko podukros vietoje. Be to, dar yra ir buitinė priežastis - artėja šventės ir žmonėms labiau rūpėjo pasiruošimas joms.
R. Lopata sakė manąs, jog tai, kad žmonės nelabai domisi savivaldybių rinkimais, liūdnai nuteikia dėl tolesnės pilietinės visuomenės plėtros, o pačios politinės partinės sistemos nestabilumą įrodo "Paulausko", "Pakso" sindromai.
"Tačiau, nepaisant Rolando Pakso sėkmės, visi kiti veiksniai liudija dabartinio šalies vadovo naudai antrajame ture, o drauge ir tai, kad dauguma partijų nusiteikusios tuomet palaikyti būtent V. Adamkų", - sakė jis.
Savivaldybių rinkimus laimėjo Socialdemokratų partija, antroje vietoje - Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjunga, treti - Tėvynės Sąjunga (Lietuvos konservatoriai).