Kriminalinės policijos biuro Penktosios valdybos agentai, kovojantys su korupcija policijos gretose, vasario pradžioje sulaikė Kauno vyriausiojo policijos komisariato ekonominės policijos viršininką 45 metų Arnoldą Blaževičių ir jo pavaduotoją 44 metų Edvardą Duobą. Jiems pareikšti įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba.
"Iki šiol nė vienas verslininkas nei raštu, nei žodžiu man nesiskundė Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnų veikla", - sakė Kauno vyriausiojo komisariato vadovas A.Kaminskas. Miesto policijos šefas "Kauno dienai" tai pakartojo net tris kartus.
Tačiau vienos Kauno bendrovės advokatas Saulius Dambrauskas "Kauno dieną" tikino, kad beveik prieš metus A.Kaminskui buvo įteiktas oficialus nusiskundimas dviem jo pavaldiniais. Ką tai galėtų reikšti? Arba A.Kaminskas nežino, kas dedasi jo vadovaujamoje įstaigoje, arba dangsto įtartiną ekonominės policijos pareigūnų veiklą. Advokatą nustebino ir tai, kad tyrėjo G.Dzindzilevičiaus kabinete ant seifo buvo pakabintas plakatas su KGB ideologo Felikso Dzeržinskio citata: "Tai, kad Jūs neteistas, - ne Jūsų nuopelnas, o mūsų darbo trūkumas". Plakatą S.Dambrauskas nufotografavo. Tuoj po šio veiksmo G.Dzindzilevičius skandalingą plakatą nuplėšė.
Jau liepos mėnesį skunde vidaus reikalų ministrui S.Dambrauskas nurodė: "Nelegalios programinės įrangos medžioklė tapo itin populiari Kauno pareigūnų veikos forma, o Ekonominė policija pašaipiai pradėta vadinti UAB-u, vykdančiu privačią užsakomąją veiklą. Ji gauna pajamų tiek iš "užsakovų", tiek iš pričiuptų "įtariamųjų", juos gelbstint ir panaikinant turimus įkalčius". Kad tokie epizodai jau yra ir Generalinės prokuratūros kontroliuojamoje "ekonomistų byloje", patvirtina iš karto po A.Blaževičiaus bei E.Duobos suėmimų atliktos kratos kitų ENTS pareigūnų D.T. ir O.I. kabinetuose. Kriminalinės policijos biuro agentai juos trumpam buvo sulaikę ir apklausę. Šie policininkai skyriuje buvo atsakingi už nusikaltimų intelektualinei nuosavybei tyrimus.
"Norisi tikėti, kad Policijos departamento ir Generalinės prokuratūros operacija buvo pradėta iš tikrųjų kovojant su korupcija, o ne todėl, kad kažkur kažkas kažko nepasidalijo", - sako advokatas Saulius Dambrauskas. Pasak jo, nusikaltimą darantis žmogus supranta, kad elgiasi blogai ir yra atsidūręs už tam tikros moralinės ir socialinės ribos, tačiau daug baisiau, kai nusikaltimą daro asmuo, dirbantis su nusikaltėliais kovojančioje tarnyboje.
Kad tokių pareigūnų kuo mažiau tarnautų policijoje, siekia ir Lietuvos policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius. "Veido" paklaustas, kiek dar nusikaltėlių slepiasi po policininkų uniformomis, komisaras nepuolė gintis, kad tokių nėra, o sakė, kad tokių policininkų - ne vienas ir kad jie yra stebimi. "Korumpuotų policininkų yra ne tik Lietuvoje. - sako komisaras. - Vienintelis Suomijos policijos vadovas, su kuriuo man teko bendrauti, sakė neturįs nė vieno policininkų korupciją tiriančio pareigūno, nes tokios problemos nėra".
Televizija TV3 parodė, kokiuose namuose gyvena ir kitų miestų ekonominių nusikaltimų tyrimo skyrių viršininkai. Daugelis jų turi prabangius butus, žemės sklypus miesto centruose ir panašiai.
"Mes ir anksčiau rinkome informaciją apie pernelyg ištaigingai gyvenančius arba turinčius įtartinų ryšių pareigūnus. - sako V.Grigaravičius. - Tačiau gauta informacija taip ir likdavo gulėti arba leisdavome ją tikrinti tiems patiems pareigūnams, kurie ją atsiuntė. Toks tyrimas buvo pasmerktas žūti. O dabar visa informacija suplaukia į Penktąją valdybą, kuri ją arba atmeta - tuo atveju, jei informacija nepasitvirtina, arba pradeda tyrimą".