Giedra AKAVICKIENĖ
Pernai gruodžio mėnesį garbaus amžiaus sutuoktiniai plungiškiai už 1420 litų įsigijo 1992 metų automobilį "Ford Escort". Mašiną pagal skelbimą laikraštyje susirado Telšiuose.
69 metų moteris papasakojo, kad pardavėjas esą užtikrino, kad mašina važiuojanti ir tvarkinga. Moters bėdos prasidėjo nuvažiavus į autoservisą - meistrai pareiškė, kad automobilis surūdijęs ir reikia daug išlaidų remontui.
Pasijutę apgauti sutuoktiniai nusprendė nenusileisti ir ieškoti teisybės. Plungiškių įsitikinimu, pardavėjas žinojo, kad parduoda netvarkingą mašiną, todėl bandė su juo pasikalbėti ir taikiai išspręsti konfliktą. Nepavykus rasti kompromiso, kreipėsi į Telšių rajono policiją.
Daugelis pasakytų, kad perkant 14 metų senumo mašiną nereikia tikėtis, kad ji būtų kaip nauja. Tačiau kiekvienas žmogus turi teisę ieškoti savos teisybės. Jeigu atsiras įrodymų, kad pardavėjas žinojo ir nepasakė tiesos apie prastą mašinos būklę, jam gali būti pareikšti įtarimai dėl sukčiavimo. Be to, pirkėja gali kreiptis į teismą privataus kaltinimo tvarka ir prašyti panaikinti sandorį.
Skundą tirti pradėjusiems Ekonominių nusikaltimų tyrimo poskyrio pareigūnams į akis krito nesutapimai - pareiškėja nurodė, kad automobilį įsigijo už 1420 litų, o laisvos formos pirkimo-pardavimo akte nurodyta vos 200 litų suma. Pirkėja teigia, kad 7 kartus mažesnė suma dokumente įrašyta neva pardavėjo iniciatyva.
Gali būti, kad pirkimo-pardavimo akte nurodant gerokai mažesnę sumą, buvo siekiama išvengti mokesčio valstybei. Mat turto pardavimo pajamos, gautos už registruotiną kilnojamąjį turtą (kelių transporto priemones, žemės ūkio techniką, šaunamuosius ginklus), apmokestinamos taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą tais atvejais, kai turtas parduodamas nepraėjus 3 metams nuo jo įsigijimo.