Lapkričio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos ir Kanados sutartis dėl socialinės apsaugos. Jos tikslas - garantuoti pensinį aprūpinimą asmenims, kurie iš vienos valstybės išvyksta gyventi ar dirbti į kitą. Sutartis reglamentuoja pensijų (senatvės, netekto darbingumo, našlių ir našlaičių) skyrimą asmenims, kurie legaliai dirbo Lietuvoje ar Kanadoje ir mokėjo (ar už juos buvo mokamos) socialinio draudimo įmokas pensijai gauti, taip pat jų išlaikytiniams ar maitintojo netekusiems asmenims. Be to, pensininkams, persikėlusiems gyventi iš Lietuvos į Kanadą ar iš Kanados į Lietuvą, pensijas ir toliau mokės jas paskyrusi valstybė.
Pensija bus siunčiama į tą valstybę, kurioje pensininkas nuolat gyvena, neišskaičiuojant administravimo išlaidų, kurios gali susidaryti mokant išmokas.
Pagal šią sutartį nustatant teisę gauti pensiją, bus sumuojamas abiejose valstybėse įgytas socialinio draudimo stažas, o pensijos dalį kiekviena valstybė apskaičiuos atskirai, proporcingai kiekvienoje valstybėje įgytam socialinio draudimo stažui.
Pavyzdžiui, Lietuvos gyventojas turi 10 metų draudimo stažą Lietuvoje ir 6 metų draudimo stažą Kanadoje. Pagal Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymą minimalus stažas senatvės pensijai gauti yra 15 metų, todėl nesumuojant abiejose valstybėse įgyto stažo, šis asmuo neturėtų teisės gauti pensijos. Susumavus stažą (10+6=16), šis asmuo įgis teisę gauti pensiją. Bendra draudimo stažo, kurį asmuo įgijo pagal vienos iš šalių teisės aktus, trukmė turi būti ne mažesnė nei vieneri metai, kitu atveju tos valstybės kompetentinga įstaiga neprivalo pagal šią sutartį mokėti tam asmeniui išmoką už tą stažą.
Siekiant gauti pensiją pagal šią sutartį, reikia kreiptis į Užsienio išmokų tarnybą (Kalvarijų g. 147, LT-08221 Vilnius; tel. (8 5) 233 0213, [email protected].