Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) ryžosi išslaptinti dalį Valstybės saugumo departamento (VSD) "ligas" nustačiusios parlamentinio tyrimo medžiagos. Į 187 puslapius sutalpintus liudijimus nutarta paviešinti po neeilinio NSGK posėdžio, kuriame dalyvavo 7 iš 12 jo narių. Iš jų už stenogramų išslaptinimą balsavo 6 nariai, o vienas - susilaikė.
Pasak NSGK pirmininko Algimanto Matulevičiaus, kvorumas buvo, įvyko balsavimas ir buvo nuspręsta nuimti nuo dalies parlamentinio VSD veiklos tyrimo stenogramų žymą "slaptai".
"Nuėmus šią žymą, ta dalis stenogramų prieinama visuomenei. Toks komiteto sprendimas priimtas įvertinus ir prezidento Valdo Adamkaus, premjero Gedimino Kirkilo bei Seimo vadovo Viktoro Muntiano viešus raginimus paviešinti parlamentinio tyrimo medžiagą", - sakė jis. Visi valstybės vadovai yra už tai, kad medžiaga būtų paviešinta, bet sakė, kad tai reikėjo atlikti laikantis visų procedūrų. Šį klausimą turėjo svarstyti ne komitetas, o parlamento vadovybė. Visuomenė labai palankiai įvertino tai, kad gali susipažinti ir pati įvertinti beveik pusės metų NSGK darbą.
Į medžiagos paviešinimą sureagavo ir VSD. Išplatintame pareiškime spaudai rašoma, kad paskelbtos parlamentinio tyrimo medžiagos stenogramos yra atrinktos tendencingai, o liudijimuose esančios žinios yra tikrovės neatitinkanti informacija, turinti šmeižto požymių. "Akistata" spausdina paviešintos medžiagos esmę, o išvadas palieka pasidaryti patiems skaitytojams.
Didžiausias baubas - "Dujotekana"
Bendrovė "Dujotekana" pavojinga nacionaliniam saugumui, ji buvo įkurta korupcinei įtakai Lietuvoje daryti ir su Užsienio reikalų ministerijos sekretoriaus Albino Januškos pagalba apraizgė įvairias valdžios institucijas bei saugumą.
Tai neva nustatė Lietuvos saugumas, tyręs "Dujotekanos" įtaką. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui tai yra sakęs Valstybės saugumo departamento (VSD) darbuotojas - tikėtina, tuo metu jau nušalintas nuo pareigų Antrosios valdybos Ketvirtojo skyriaus viršininkas Kastytis Braziulis, apie tai kalbėjo ir buvęs VSD kontržvalgybos vadovas Vytautas Damulis.
Jie komitetui liudijo, kad praėjusių metų pirmoje pusėje atliko tyrimą apie Rusijos koncerno "Gazprom", o šalininkų atstovų įtaką valstybėje. Tarp "Gazprom" įvardinta įmonė "Dujotekana" bei dabartinis premjero patarėjas A. Januška. Šį tyrimą saugumietis liudininkas vadina svarbesniu, nei Jurijaus Borisovo ar Viktoro Uspaskicho veiklos tyrimus. Tačiau tyrimą, anot liudytojų, sužlugdė VSD vadovybė, jį perėmusi iš tyrėjų kaip tik tada, kai šie norėjo pradėti kovoti su "Dujotekana" teisme.
"2006 m. sausio mėn. pradžioje mes iš vienos tyrimo bylos išskyrėme medžiagą "Dujotekanos" atžvilgiu, nes įvertinę tą visą medžiagą nustatėme, kad iš tikrųjų yra grėsmė nacionaliniam saugumui, yra požymių, kad yra vykdoma priešiška veikla. (...) Mes, pirmą etapą aktyviai dirbdami, nustatėme vieną labai aiškų dalyką: "Dujotekana" buvo įkurta padedant Rusijos specialiųjų tarnybų. Dabar galiu pasakyti taip - mes turime vieną dokumentą, kuriame yra kreipimasis į tuo metu buvusį ministrą pirmininką V.Putiną dėl tokios įmonės Lietuvoje atidarymo, kaip tarpininkės, kad ji gautų kvotą ir gautų pelną. Tai ten parašyta, pelnas bus panaudotas kam, ir išdėstyta - rusų diasporai palaikyti, visuomeninėms organizacijoms, kurios yra lojalios (...)", - kalbėjo, matyt buvęs Ketvirtojo skyriaus viršininkas K.Braziulis.
Kuo toliau, tuo vis daugiau kalbama apie dabartinį premjero patarėją Albiną Janušką. Jis padėjo "Dujotekanos" akcininkams ieškoti "kompromato" prieš V.Uspaskichą, jis stovėjo tos sistemos, kuri įvardijama kaip kovojanti prieš mūsų valstybę, smaigalyje. "Jis turi savo žmones Saugumo departamente, turi savo žmones Užsienio reikalų ministerijoje, turi savo žmones Prezidentūroje", - sakė komisijai liudijantis saugumietis. Anot jo, "Dujotekana" per kontroliuojamus valstybės, ministerijos tarnautojus aktyviai dalyvavo parduodant "Mažeikių naftą", bandė perimti pelningiausią Lietuvos geležinkelių verslo dalį - tranzitą per Lietuvą. A. Januška figūruoja bene visose saugumo pažymose apie "Mažeikių naftos" pardavimą.
Be to, A.Januška aktyviai veikė sudarant dabartinę valdančiąją koaliciją, net siūlė, kokius ministrus paskirti.
Ypač stengtasi savo žmones įdarbinti Susisiekimo, Ūkio ministerijose. R. Stonys neva bendrauja su dabartiniu ūkio ministru Vytu Navicku per A. Staponkienę arba tiesiogiai.
Grupuotė siekė, kad "Mažeikių naftą" perimtų Kazachijos bendrovė "Kazmunaigaz", kuriai Lietuvoje būtų atstovavusi. Vėliau pasirūpino, kad "Mažeikių naftą" kuruojančiu ūkio viceministru taptų neva jų žmogus Vytautas Naudužas, kurį kontroliuoti galėjo geriau, nei ankstesnį viceministrą Nerijų Eidukevičių. Buvo grasinama net tuometiniam premjerui Algirdui Brazauskui. "Tai buvo pasakyta pokalbyje Stonio su Ginaičiu. Ginaitis tai yra Algirdo Brazausko giminaitis, kaip tarpininkas, gal girdėjote, dieninis, naktinis tarpininkas. Jeigu jis taip elgsis, tai žinok, mes čia pasidėliojome ir mes jį nuimsime ir pakeisime", - liudijo saugumietis. Sutapimas ar ne, bet po to, kai "Mažeikių naftą" nupirko lenkai, A.Brazauskas buvo priverstas palikti postą. Tad kas po to gali pasakyti, kad A.Stonys nevisagalis?
Pilkasis kardinolas - A.Januška
"Kiekvieną savo naują projektą, naują dalyką jie derindavo su Maskvoje gyvenančiais žmonėmis, su tuo pačiu V. Jakuninu ir su kitais asmenimis, taip pat yra užfiksuota", - kalbėjo liudytojas.
Saugumas yra registravęs Rusijos ambasadoje buvusio A. Januškos pokalbį telefonu su R. Stoniu, kuriame aptarė, kaip elgtis artėjančiame susitikime su V. Jakuninu.
Liudininkas tvirtina, kad A. Januška turi ir vis išlaiko didžiulę įtaką Valstybės saugumo departamente, Užsienio reikalų ministerijoje bei prezidento kanceliarijoje.
"Jūs geriau už mane žinote, kas valdo Saugumo departamentą. (...) Pasakymas vienas - A. Januška per savo žmones - Darių Jurgelevičių ir Dainių Dabašinską. Arvydas Pocius yra tik statytinis", - tvirtino liudininkas.
"Sistema labai paprasta: yra Prezidentūra, yra patarėjai, patarėjus Užsienio reikalų ministerijai ir saugumui skiria Užsienio reikalų ministerija ir Valstybės saugumo departamentas - D. Dabašinskas ir A. Januška. Šie žmonės. Visa informacija, kuri turi patekti prezidentui ant stalo ir būtų sprendžiami klausimai, eina per šituos žmones, per šitą filtrą. Kaip gali tokia informacija, kuri pati pakenktų šitiems asmenims, atsidurti čia, neįsivaizduoju", - sakė liudininkas.
Šis liudininkas skundėsi, kad saugumo vadovybė turi daug įtakos, todėl nemažai tyrimų niekuo nesibaigtų. "Dažnai mes renkame ir turim labai svarbią informaciją, bet dedam į stalčių. Kam iš viso dirbti", - skundėsi jis.
Komisijai liudijo ir buvęs Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Albinas Januška. Skirtingai nei saugumiečiai, jis sakė, kad daug prisidėjo derėdamasis su Rusija ir su Europos Sąjunga dėl specialių sąlygų, dėl tranzito. "Esminiai nesutarimai išlieka dėl energetikos strategijos. Mes niekada nesutikome su ta strategija, kurią rengė ūkio ministerija. (...) Mes manome, kad visi tie projektai, kurie buvo rengiami, jie iš esmės nesprendžia mūsų sujungimo su Vakarais klausimo, o yra daliniai, kompromisiniai ir iš esmės neatpalaiduoja mūsų nuo Rusijos įtakų", - sakė A.Januška. Paklaustas, kodėl aptarinėdavo kandidatus į aukštus postus su R.Stoniu, A.Januška taip ir nesugebėjo paaiškinti, kodėl taip darė.
Paskelbus posėdžių stenogramas, ministro pirmininko patarėjas Albinas Januška, kurį konservatoriai viešai įtarinėja neskaidriais ryšiais su verslo magnatais ir esą daroma neleistina įtaka įvairioms valstybės institucijoms, pareiškė niekada neveikęs prieš valstybės interesus, bet esąs pasiryžęs nebūti Tėvynės sąjungos ir socialdemokratų "bendradarbiavimo problema".
"Nebuvau įtakojamas ir nesu padaręs ar prisidėjęs prie jokių sprendimų, kurie neatitiktų valstybės interesų. Visi mano kontaktai, ryšiai buvo žinomi URM ar VSD vadovybei", - BNS sakė A.Januška.
"Paviešintoje medžiagoje aptariami faktai nebuvo mano asmeninė iniciatyva, be to, dažnai jie buvusių VSD darbuotojų iškraipomi ir interpretuojami su išankstiniu nusistatymu ir todėl yra netiesa", - teigė A.Januška.
Tuo tarpu užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas pareiškė manąs, kad A.Janušką išstumti iš valstybės tarnybos mėginama manipuliacijomis, kurios nukreiptos prieš valstybės interesus. Pasak jo, per visus savo diplomatinės veiklos metus A.Januška vykdė "aiškią Lietuvos valstybės nepriklausomybės, integracijos į NATO ir Europos Sąjungą, atsvaros prieš Lietuvos interesus veikiančių išorės jėgų užsienio politiką ir tuo pelnė visišką Lietuvos euroatlantinių sąjungininkų, laisvės ir demokratijos vertybes puoselėjančių partnerių užsienio šalyse pasitikėjimą".
Mokesčiai žiniasklaidai
Saugumiečių liudijimuose kliuva ir žiniasklaidai. Anot jų, Rusijos valdomos bendrovės formuoti visuomenės nuomonei daugiausia naudoja "Respubliką" ir "Lietuvos rytą".
Kaip pavyzdį K. Braziulis paminėjo Rimando Stonio pokalbį su "Lietuvos ryto" vyriausiuoju redaktoriumi Gedvydu Vainausku.
"Jie tarėsi, kartu pietavo ir t.t. Vainauskas Stoniui sako, kad negaliu padaryti "Ekstros" atžvilgiu, kad apie tuos berniukus ir tave nerašytų, negaliu šito padaryti. "Lietuvos ryto" atžvilgiu, taip aš įtaką turiu, o "Ekstrai" man yra sudėtinga. Tokie faktai yra. Tie "berniukai" jau vėliau kontekste to paties Stonio jau įvardinami ir pavardėmis. "Berniukais" - tai ten mini Janušką ir Jurgelevičių", - paaiškino K. Braziulis.
Pareigūnai pabrėžė, kad buvo žiniasklaidos priemonių, kurias "Dujotekana" siekė paveikti, tačiau tai nepavyko. Jiems esąs žinomas ir tiesioginis "Dujotekanos" atlygis žiniasklaidai už "įvykdytas užduotis".
"Jo pokalbis su savo dabar nauja žmona Stonio, kad jau "mane visiškai užkniso, kadangi liksiu be kelnių, kadangi susitarimas yra iki tam tikro laikotarpio, o paskui viskas iš naujo, nes yra, matyt, kitos jėgos, kurios norėtų. Kitas dalykas, prestižas ... (Negirdėti) Yra kalbama, yra ... (Negirdėti) sutarties sudarymą 200, 400 tūkst. litų, reklamų užsakymų", - minėjo konkrečias sumas saugumietis.
Anot liudytojų, pažymoje apie verslo įtaką žiniasklaidai, kurią VSD vadovybė atsisakė pateikti NSGK, kalbama ne tik apie "Dujotekanos", bet ir apie Darbo partijos įtakas.
"Buvo ir kitos interesų grupės, kaip Darbo partija. Tai buvo ne apie vieną kažkokią grupę, bet apie keletą", - tyrėjams dėstė liudytojas.
"Viktoras Uspaskichas taip, nes toje kasoje yra 1 mln. 800 tūkst. per metus sumokėta "Respublikai". Taip, mes tai fiksavom", - atskleidžia juodosios Darbo partijos buhalterijos išlaidas pareigūnas.