• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Padedami pareigūnų sukčiai grobė milijonus

Sigitas STASAITIS

Šiauliuose sulaikyti Vaidas Šveicas (30 m.) bei Arūnas Domeikis (33 m.), kurie bus apkaltinti vienu skandalingiausiu pastarojo meto finansiniu nusikaltimu - iš valstybės apgaule išviliojus milijonus litų. Pinigai buvo grobiami klastojant dokumentus, kaip susigrąžintas pridėtinės vertės mokestis (PVM). Dabar Mokesčių policijos pareigūnai tikrina, kas iš Mokesčių inspekcijos pareigūnų galėjo talkinti sukčiams.

REKLAMA
REKLAMA

Tam, kad verslininkai būtų skatinami eksportuoti prekes į užsienį, eksportuotojams įstatymais numatyta lengvata - galima susigrąžinti PVM už išvežtas prekes. Šiuo metu 18 procentų prekių kainos sudarantis PVM eksportuotojams grąžinamas per vietines Mokesčių inspekcijas.

REKLAMA

Sukčiai netruko sugalvoti mechanizmą, kaip "susigrąžinti" PVM nieko neeksportavus. Iš pradžių apgavikai įkūrė fiktyvių individualių įmonių bei uždarųjų akcinių bendrovių tinklą. Dabar nustatyta, jog praktiškai visos sukčiavimui skirtos bendrovės buvo įkurtos asocialių asmenų vardu ar pasinaudojus pavogtais žmonių pasais. Tokias įmones pareigūnai vadina priedangos firmomis. Kai kurie piliečiai už nedidelį mokestį skolindavo savo pasus ir neturi supratimo, į kokias aferas įveltos jų pavardės. Nors minėtosios priedangos įmonės jokios veiklos praktiškai nevykdė, tačiau pasinaudojant įmonių antspaudais buvo kuriami suklastoti dokumentai apie įvairias prekių apyvartas. Po to apgavikai sukurdavo dokumentus, patvirtinančius, kad viena ar kita fiktyvi bendrovė prekes neva išvežė į užsienį. Dažnai prekės iš tikro būdavo eksportuojamos, tačiau šį eksportą taip pat lydėdavo klastoti dokumentai. Pavyzdžiui urmu įsigiję dėvėtų drabužių komersantai kurioje nors priedangos įmonėje jas rūšiuodavo ir geresnes parduodavo parduotuvėms. Likę skarmalai būdavo maišais siunčiami į užsienį - Rusiją arba Baltarusiją. Suktybės esmė - išvežus skudurus buvo sukuriami dokumentai, kuriuose užsienin išvežtų drabužių kaina padidinta dešimtis ir net šimtus kartų.

REKLAMA
REKLAMA

Lygiai tokiu pat būdu per vieną iš priedangos įmonių aferistai pernai eksportavo menkaverčių radijo detalių bei galanterijos. Abiem atvejais Mokesčių inspekcijas pasiekusiuose dokumentuose, pagal kuriuos buvo skaičiuojamos grąžinamo PVM sumos, prekių kainos buvo stebėtinai išpūstos.

Mokesčių policija jau žino per dešimtį daugiausiai Šiauliuose ir Kaune registruotų priedangos firmų, kurios nuo 1997- iki 2000 rudens iš valstybės pagrobė beveik tris milijonus litų. Išplaunant pinigus dalyvavo visas tinklas nusikaltėlių, kurių dabar ieškoma. Manoma, jog nešvariam bizniui buvo vadovaujama iš Kauno. Taip pat pareigūnai turi labai rimtų įtarimų, kad apgavikai neapsiėjo be pagalbos Mokesčių inspekcijose. Nusikaltėlių amtyt sugebėjo kažką papirkti šiose įstaigose, nes ištisus trejus metus sukčiams plaukė milijonai, o niekas iš pareigūnų neišsiaiškino, koks iš tikro eksportas slepiasi po pluoštais tiekiamais klastotais dokumentais. Dar daugiau - viena iš priedangos firmų "Datmeda" nevykdė jokios veiklos, Mokesčių inspekcijai nepristatė jokių ataskaitų, tačiau aferistai kažkokiu būdu Šiaulių mokesčių inspekcijoje gavo pažymą, jog ši įmonė laiku moka mokesčius. Kauno mokesčių inspekcija tokiai pat įstaigai Šiauliuose siųsdavo vienus dokumentus, tuo tarpu Šiaulių mokesčių inspekcijos segtuvuose atsidurdavo visai kitokio, nusikaltėliams naudingo turinio, popieriai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi išplaunant milijonus priedangos firmų dokumentuose figūruoja šiauliečių V. Šveico ir A. Domeikio pavardės, šie vyrai buvo senokai ieškomi. Prieš porą dienų Šiaulių mokesčių inspekcijos pareigūnai nusikaltėlius pastebėjo ramiai važiuojančius pro Mokesčių policijos kontorą Šiaulių centre. Įtariamieji buvo sustabdyti, suguldyti ant žemės, kur tysojo beveik pusvalandį, iki atvyko pastiprinimas. Abu sulaikytieji policijai žinomi, teisti.

REKLAMA

Prieš septynetą metų V. Šveicas buvo pastebėtas bendraujantis su skandalingai pagarsėjusiu A. Kibildžiu, net kalbėta, jog abu vyrai kartu darė nusikaltimus, tačiau V. Šveicas niekuo apkaltintas nebuvo. Vėliau vyrų keliai išsiskyrė, tačiau jų abiejų gyvenimai kirtosi su Šiaulių Mokesčių inspekcija. A, Kibildis pernai nuteistas kalėti 16 metų už Mokesčių inspekcijos susprogdinimo organizavimą. V. Šveicas gi veikti toje pačioje inspekcijoje rado kur kas subtilesnį būdą. A. Domeika teistas už naminės degtinės laikymą.

Abu įkliuvėliai bus apklausiami ir kitoje baudžiamojoje byloje - dėl iš valstybės išplauto pusketvirto milijono PVM litų. Šioje byloje nustatyta, kad į Baltarusiją buvo fiktyviai eksportuojami elektros skaitikliai bei vilna. Įtariama, jog abu šiauliečiai atliko tarpinį vaidmenį ir šioje aferoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų