Sigitas STASAITIS
Jeigu tamstai šiandien kas nors pakištų pasirašyti sutartį dėl gyvenamosios vietos statuso pakeitimo, ar brūkšteltum savo parašą atidžiai neperskaitęs sutarties? Paradoksas, tačiau pusė Lietuvos gyventojų sakosi referendume dėl stojimo į Europos Sąjungą balsuosią "už", nors stojimo sutarties NĖ VIENAS neskaitė ir net gerai nežino, kas laukia įstojus. Ketvirtis tautiečių irgi tvirtai apsisprendę per referendumą užbrėžti riebų kryželį ties atsakymu "ne", nors irgi sutarties neskaitė. Dabar visa Lietuvos aukščiausioji valdžia bei valdininkija verčiasi per galvą, kad į savo pusę patrauktų likusį ketvirtadalį abejojančiųjų, kad neapsisprendėliai ateitų į referendumą ir balsuotų už stojimą į naują "sojūzą". Kadangi abejojantieji stojimo sutarties tikrai neskaitys (ar gali sveiko proto žmogus perskaityti 5 500 puslapių nuobodžiausio teksto?), "Akistata" nutarė pakeliauti po kaimus, kur daugiausia neapsisprendėlių, sužinoti nuotaikas ir žmonėms padėti susigaudyti.
Pasukome ne į Vilniaus Gedimino prospektą ar Kauno Laisvės alėją, kur slampinėja "išsičiustiję" ponai, - turintieji neskursta ir dabar, neskurs ir būdami Europos Sąjungoje. Nėjome ir į valdininkų kabinetus - tiems, kas gauna 3 000 litų atlyginimą, ir dabar gerai, ir Europos Sąjungoje "kukli" 3 000 eurų algelė neleis vargti. Pasukome į Lietuvos vidurio provinciją, kur žmonės džiaugiasi lenkdami nugaras už minimumą, kur niekas nežino žodžio "investicija", užtat puikiai žino, kas yra skurdas, vargas bei dulkini vieškeliai.
Vos išvažiavus iš Šiaulių korespondento akį patraukė apšepusios žmogystos, iš Kairių sąvartyno tempiančios išklibusius vežimaičius su maišiais butelių ir gelžgalių. Dauguma ėjusiųjų nepanoro duoti interviu. Vienintelė Janina Stankienė iš Aleksandrijos kaimo buvo atviresnė.
- Mes važiuojame į Europos Sąjungą! - šmaikštavo Janina, tačiau po akimirkos moteriai tapo liūdna ir ji apsiverkė. - Sovietmečiu dirbau banke kasininke, o dabar... Vyras mirė, vaikas mirė. Kitados gyvenau Šiauliuose, už skolas praradau butą. Kaime už elektrą sumoku po tris litus. Tai visos mano išlaidos, nes vanduo iš šulinio, o malkų randu sąvartyne. Šiandien nuo septynių ryto rinkau skardines ir butelius, kad uždirbčiau tris litus. Ar eisiu į referendumą? Būtinai mesiu balsą už Europos Sąjungą. Kai Lietuva ten bus, panorėjusi galėsiu pasiknisti Berlyno ar Paryžiaus šiukšlynuose, Europoje pasėdėti su ištiesta ranka. Mūsiškai sąvartyne kalba, jog europiečiai labai turtingi - išmaldos daug duoda, be to, išmeta krūvas puikių daiktų.
"Akistata" specialiai dėl Janinos internete pasidomėjo ES įstatymais, nes J. Stankienė savo lūšnelėje kompiuterio tikriausiai neturi. Deja, turime nuliūdinti "ponią" Janiną. Pagal daugelio Vakarų šalių įstatymus, jose draudžiama elgetauti bei valkatauti. Taigi šiai moteriškei (kaip ir tūkstančiams jos likimo draugų) teks dar ilgai vargti renkant tautinio alaus skardines bei Aleksoto stiklo fabriko butelius.
Važiuodami toliau pamatome arkliu piktžoles velėjantį ūkininką. Stabtelime. Darbininkas pasivadino 35 metų Arūnu iš Janavičių dvaro. Vyras dirbo nuomotame žemės rėželyje. Jis žurnalistui papasakojo turįs traktoriuką, tačiau negalįs leisti juo "drapakuoti" žemės, nes pernelyg brangus dyzelinas. Arūnas nėra nei euroskeptikas, nei karštas ES šalininkas, nes gerai nežino, kas Lietuvos laukia ten įstojus. Užtat jis savo kailiu patyręs šiandieninę smulkaus ūkininko kasdienybę:
- Nuo pat laisvos Lietuvos laikų aplink mūsų kaimą nėra nė vienos pieninės, visos bankrutavo. Tai sėdę ant dviračių nuvežame litrą kitą pieno parduoti į Šiaulius. Dėl ko dviračiais? Tam, kad nusipirkčiau litrą benzino, man reikia parduoti kone kibirą pieno. Ne, vežti mašina niekaip neapsimokėtų.
Europos reikalų komiteto prie Lietuvos Vyriausybės interneto tinklalapyje randame atsakymą ir ūkininkui Arūnui, atsipūsti prisėdusiam ant akmens ir užsirūkiusiam pigią cigaretę. Tad ir pradedame nuo rūkalų.
"Nuo šių metų liepos 1 dienos akcizas tūkstančiui cigarečių Lietuvoje sudarys 60 eurų, o nuo 2006-ųjų jis turės būti ne mažesnis nei 64 eurai", - skelbia Europos reikalų komitetas.
Tai daug ar mažai? Ne veltui sakoma, jog statistika baisesnė už melą. Mums, paprastiems mirtingiesiems, statistiniai skaičiai mažai ką sako, tad ieškokime konkretaus atsakymo. O jį gauti ne taip lengva. Korespondentą Užsienio reikalų ministerijos bei Europos reikalų komiteto valdininkai ilgai siuntinėjo "nuo Eimošiaus pas Keipošių", kol pavyko išsiaiškinti. Skaitytojams rūkaliams skubame pranešti: ponai, taupykite pinigus arba sėkite "taboką", nes "Finansų ministerijos skaičiavimais, taikant ES lygio akcizą, Lietuvoje populiariausių "Klaipėdos" cigarečių pakelis pabrangs KELIS KARTUS".
Še tau, boba, devintinės! Pasirodo, po nekaltais skaičiais slepiasi šokiruojantis kainos didėjimas. Alkoholis irgi akcizinė prekė, todėl irgi turėtų gerokai brangti, tačiau bala jo nematė. Jei neturi pinigų, gali mesti rūkyti, nustoti girtauti, tačiau mes visi esame priklausomi nuo benzino kainų. Nafta - ekonomikos kraujas, degalų kainos svarbu net neturintiesiems automobilio. Deja, naftos produktai - taip pat akcizinė prekė, o akcizai benzinui Europoje gerokai didesni nei pas mus.
"Benzinas, automobilių suskystintos dujos brangs, - rašoma oficialiame Vyriausybės tinklalapyje. - Kiek daugiau didės dyzelinio kuro kainos, tačiau žemės ūkio gamintojams ir visuomeninio transporto vartotojams šis išaugimas būtų kompensuojamas".
Deginant benziną garantuojama gamyba, vežiojamos prekės, mazutu šildomi butai. Kiek visa tai brangs, taip ir nepavyko niekur gauti tiesaus atsakymo. Gal visos kainos, paslaugos ir butų šildymas, kaip ir cigaretės, brangs kelis kartus, jei konkretūs skaičiai slepiami?! O jei valdininkai iš tikrųjų nežino, tai tokius vadovus derėtų kuo skubiau mesti už sprando lauk.
Tinklalapyje mažomis raidėmis rašoma, jog įstojus į ES dėl įvedamo muito gerokai pabrangs prekės iš Rusijos bei NVS šalių. Na, be rusiškų ikrų ir automobilių išgyvensime. O kaip jausimės gerokai pabrangus rusiškoms dujoms?
Turintieji internetą gali įsitikinti, jog mūsų valdininkai turi neblogą humoro jausmą:
"Truputį padidės bendras importo muitų lygis", - skelbia Europos reikalų komiteto specialistai.
Esame maža šalis, gaminame mažai, daug ką importuojame, tad išsiaiškinkime, kas slepiasi po nekaltu pasakymu "truputį padidės".
"Muitai padidės 90,2 milijono litų, sumažės... 10,8 milijono litų. Dėl to neigiamą poveikį patirs vartotojai bei importuotojai", - pripažįsta Lietuvos Vyriausybės valdininkai.
Čia pat valdininkai bando užliūliuoti, jog sumažės įvežamo benzino muitai. Velniop įvežamą benziną - Mažeikiai savo nebežino kur iškišti!
Nuošaliame Šilėnų kaime (Šiaulių r.) korespondentui interviu davė smulki verslininkė Sandra Lukošienė, atsisakiusi fotografuotis.
- Kodėl vos pradėjus verslą reikia tokius nežmoniškus mokesčius mokėti? Vakaruose vyriausybė verslininkui iš pradžių duoda užsidirbti, po to reikalauja mokesčių, - piktinosi moteris. - Verslininkui pradžiai turėtų duoti kreditą ir tik po kelerių metų reikalauti skolos ir mokesčių!
Nieko džiuginančio valdininkai nežada ir Sandrai. Pasak jų, visur ES nuo verslo lupami dideli mokesčiai bei PVM. Visur prieš skolindami pinigus bankai reikalauja užstato, visur plėšia didžiules palūkanas. Tik kaip vokietis ar prancūzas per 7 darbo valandas sugeba uždirbti tiek, kiek po 10 valandų triūsiantis lietuvis gauna per savaitę, valdininkai nepaaiškina.
Tai kokios, po velnių, laukia teigiamos permainos įstojus į ES?
"Pirmiausia tai padidėjusios galimybės aktyviam ir mobiliam visuomenės sluoksniui. Studentija galės semtis žinių užsienio universitetuose, o dėstytojai ir profesūra - jas ten skleisti", - džiugina Europos reikalų komiteto valdininkai.
Papilėje gyvenanti kirpėja (ši moteris taip pat nenorėjo afišuotis) priversta kasdien važinėti 50 kilometrų (!) į Šiaulius, nes gimtajame 7 000 žmonių miestelyje darbo nėra. Dukra mokosi vien dešimtukais, tačiau motinos veide rūpestis:
- O kas man iš to, kad mano vaikas galės važiuoti mokytis užsienyje? Aš neįsivaizduoju, už kokius pinigus dukrą išleisiu mokytis į Vilnių ar Kauną, kur mums užsienis.
Žodžiu, ateitis tokia: visų pirma ES - ne labdaros, o tik bemuitės rinkos sąjunga. Įstojus į ES skaudžiausiai atsilieps degalų brangimas. Pabrangęs benzinas neišvengiamai sukels ABSOLIUČIAI VISŲ prekių bei paslaugų kainas, mokesčius už komunalinius patarnavimus bei už butų šildymą. Dėl įvestų muitų už rusišką branduolinį kurą Ignalinos atominei elektrinei brangs ir elektra. Šios publikacijos autorius asmeniškai paklausė paties ES komisaro Giunterio Ferhoigeno, ar visa tai Lietuvoje nesukels socialinio sprogimo. Ponas komisaras pažadėjo, kad neturėtų, o jį lydėjęs užsienio reikalų ministras P. Valionis paskubėjo pridurti, jog kainos didinamos palaipsniui, be to, joms padidėjus išaugs ir žmonių pajamos. Norėtųsi, bet sunku jumis tikėti, aukštieji ponai. Ekonomistai mano, jog įstojus į Europos Sąjungą mūsų atlyginimai didės tik tiek, kiek lems darbo jėgos rinka, o kol Lietuvoje kas aštuntas dešimtas trinasi be darbo, naivu laukti europietiškų atlyginimų. Tūkstančiai smulkių verslininkų jau dabar gali pradėti siūdintis "ubagų terbas" - didelės dalies smulkiojo verslo laukia skaudus bankrotas. Taip, ES per struktūrinius fondus Lietuvai skirs nemenką finansinę pagalbą, tačiau ją sugraibys tik "stambios žuvys": didelės statybų įmonės, fabrikantai, stambūs žemvaldžiai. Taip, subsidijų gaus ir smulkieji ūkininkai, tačiau jiems derėtų neužmiršti, jog kartu su gana varganomis subsidijomis į Lietuvos rinką plūstelės pigiai pietuose užauginti vaisiai bei daržovės. Gal mūsų ūkininkai nusiteikę nukonkuruoti Europos pietų šalių ūkininkus, per metus nuimančius po du derlius? Darbo vietų dėl ES fondų irgi vargiai padaugės - ar daug padaugėjo Lietuvai įsisavinus SPARD fondus? Ar daug iš tų fondų nukrito mums, paprastiems piliečiams?
"Tai dėl ko valdininkai taip karštai agituoja stoti į ES"? - paklaus ne vienas.
Prieš porą metų į Šiaulių savivaldybę agituoti už ES buvo atvykęs Europos komiteto prie Lietuvos Vyriausybės lyderis Petras Auštrevičius. Jo vairuotojas nesumokėjo už valdiško automobilio stovėjimą, todėl buvo paskirta 175 litų bauda. Spėkite, kiek sumokėjo ponas P. Auštrevčius? Ogi lygiai 0 litų 0 centų - Šiaulių valdininkai policijos išprašė... atšaukti baudą. Taip taupo valdininkas, gaunantis kone 7 000 litų atlyginimą. Netrukus P. Auštrevičius su keliolikos valdininkų grupe keliaus dirbti į Europos Parlamentą, kur gaus kuklią kokių 15 000 eurų algelę. Tai negi toks agituotuos prieš ES? Kitiems valdininkams gyvenimas įstojus į ES irgi nepablogės - jie sau atlyginimų juk neužsidirba, o rieškutėmis semia iš šalies biudžeto "pagal Europos standartus, indeksuotus pagal infliaciją".
"Integracija - tai kartu ir gyvenimo kokybės pagerėjimas. Tai švaresnis vanduo, gaivesnis oras, geresnės kokybės prekės, saugesnės ir geriau įrengtos darbo vietos. Tačiau visa tai kainuoja, o galiausiai visos sąnaudos perkeliamos galutiniam prekių ar paslaugų vartotojui - mums. Vadinasi, integracija ir narystė ES susijusi su kainų (pvz., maisto, žemės ūkio produktų) pokyčiais arba, kitaip tariant, JŲ KILIMU", - tai ne antieuropietiška agitacija, o oficiali Europos reikalų komiteto citata.
Žodžiu, kitąmet tikrai gaiviau kvėpuosime, tik už tai... reikės susimokėti. Visi pirmyn į referendumą, alternatyvų ES vis viena nėra, tik vėliau nesiskųskime, kad niekas neperspėjo.
S. Stasaičio nuotr.
"Europietiškas" vaizdelis: ūkininkas turi traktorių, tačiau jam neįperka net nepabrangusių degalų.
(Arkliu-2; Arkliu-4);
Lietuvos proletariatas važiuoja į Europą.
Europa-5; Europa-9
Janina labai nori į Europą, tik Europa Janinos visai nepasiilgusi.
(Europa-12.jpg)