Vilniaus apygardos teismas trečiadienį patenkino Lietuvos generalinės prokuratūros prašymą ir leido išduoti Latvijai mūsų šalies pasieniečių sulaikytą buvusį Rygos omonininką Igorį Gorbaną. "Nenustatyta jokių kliūčių, kurios draustų išduoti I. Gorbaną Latvijos Respublikai", - pabrėžiama teismo nutartyje.
Latvijos Respublikos generalinės prokuratūros prašymą išduoti I. Gorbaną mūsų šalies Generalinė prokuratūra gavo lapkričio 11 dieną. Tėvynėje 33 metų I. Gorbanui pareikšti kaltinimai pagal Latvijos baudžiamojo kodekso 59 straipsnį, kuris už antivalstybinę veiklą numato laisvės atėmimą nuo 10 iki 15 metų ir turto konfiskavimą. I. Gorbanas kaltinamas 1991 metais dalyvavęs veiksmuose, kuriais buvo siekiama prievartos būdu nuversti teisėtą Latvijos Respublikos valstybinę valdžią. Jų metu buvo ir žmonių aukų.
Būdamas SSRS Vidaus reikalų ministerijos vidaus kariuomenės pajėgoms pavaldaus Rygos miesto specialiosios paskirties milicijos skyriaus (OMON) milicininku, I. Gorbanas buvo aktyvus antivalstybinių veiksmų dalyvis ir suprato, ko siekiama tokiais veiksmais, teismo posėdyje pabrėžė Generalinės prokuratūros prokurorė Laima Čekelienė.
1996 metų kovo 14 dieną I. Gorbanui dėl šių nusikaltimų buvo pareikšti kaltinimai ir paskirta kardomoji priemonė - rašytinis pasižadėjimas neišvykti. Kaltinamajam pasislėpus nuo teisėsaugos, 1998-ųjų sausio 14 dieną Rygos apygardos teismas sugriežtino kardomąją priemonę - paskyrė suėmimą. Interpolo kanalais buvo paskelbta I. Gorbano paieška. Pastaraisiais metais jis gyveno Karaliaučiaus (Kaliningrado) srityje.
Lietuvos ir Rusijos pasienyje I. Gorbanas sulaikytas spalio 31 dieną - jį sulaikė Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktinės pareigūnai, kai latvis bandė pereiti per valstybės sieną Panemunės pasienio kontrolės punkte. Tai, kad šio Latvijos piliečio ieško Interpolas, paaiškėjo pasieniečiams patikrinus jo asmens duomenis informacinėje sistemoje.
Po sulaikymo I. Gorbanas aiškino nežinojęs, kad jo ieško ne tik Latvijos teisėsauga, bet ir Interpolas, todėl ir ryžęsis eiti per sieną legaliu būdu. Anot I. Gorbano, būdamas eilinis sovietų kariuomenės šauktinis jis tik saugojo pastatus, bet nedalyvavo kariškių operacijose prieš taikius žmones.
Trečiadienį I. Gorbanas teismui sakė neprieštaraująs, kad būtų išsiųstas į Latviją, ir nepareiškė jokių prašymų. Tačiau jis pabrėžė kategoriškai nepripažįstąs savo kaltės. "Buvau auklėjamas Sovietų Sąjungoje. Laikiau, kad tai mano Tėvynė, o tarnauti jai - mano pareiga", - sakė kaltinamasis.
Teismo posėdyje I. Gorbanui atstovavo Lietuvos valstybės paskirtas advokatas - dėl teisinės pagalbos į Latvijos ambasadą šios šalies pilietis nesikreipė.