Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare, daug lietuvių išvažiavo į užsienius ne tik dirbti, bet ir vogti, plėšti. Tad jų padaugėjo ir užsienio kalėjimuose. Skaitytojai domisi: kaip susigrąžinti nuteistą sūnų ar vyrą į Lietuvą, kad bausmę jie galėtų atlikti savoje šalyje, netoli artimųjų?
Kaip mus informavo Teisingumo ministerijos Tarptautinės teisės departamento vyresnioji spacialistė Indrė Kairelytė, Lietuvos Respublikos piliečiai, nuteisti bei atliekantys laisvės atėmimo bausmę užsienio valstybėje, gali būti perduodami atlikti likusią laisvės atėmimo bausmę į Lietuvos Respubliką remiantis daugiašale tarptautine konvencija arba dvišale tarptautine sutartimi. Dažniausiai taikomas teisinis pagrindas nuteistųjų perdavimui yra 1983 m. Europos nuteistųjų asmenų perdavimo konvencija bei jos 1997 m. papildomas protokolas, kurių dalyvėmis kartu su Lietuva yra daugelis Europos bei kitų kontinentų valstybių.
Su Rusijos Federacija, Baltarusijos Respublika, Azerbaidžiano Respublika mūsų šalis yra pasirašiusi dvišales tarptautines sutartis, reglamentuojančias Lietuvos Respublikos piliečių, nuteistų užsienio valstybėse, perdavimą į Lietuvą tolimesniam laisvės atėmimo bausmės atlikimui.
Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija yra institucija, kompetentinga nagrinėti prašymus dėl užsienio valstybėse kalinčių Lietuvos Respublikos piliečių perdavimo likusiai bausmės daliai atlikti į Lietuvos Respubliką. Dažniausiai Teisingumo ministerijai tenka nagrinėti prašymus, gautus iš Švedijos Karalystės, Norvegijos Karalystės, Čekijos Respublikos, Vokietijos Federacinės Respublikos, Ispanijos Karalystės, Rusijos Federacijos, Baltarusijos Respublikos, Lenkijos Respublikos, Latvijos Respublikos ir kt.
Kiekvienas nuteistasis, kuriam gali būti taikoma minėta konvencija ar dvišalė sutartis, su šia procedūra turi būti supažindintas nuteisusios valstybės. Lietuvos Respublikos pilietis, atliekantis laisvės atėmimo bausmę užsienio valstybėje, arba jo artimieji giminaičiai, arba atstovas pagal įstatymą turi teisę pateikti prašymą dėl nuteistojo asmens perdavimo procedūros inicijavimo tiesiogiai Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijai arba nuteisusios valstybės kompetentingai institucijai. Bet kuriuo atveju, kompetentinga užsienio valstybės institucija bei Teisingumo ministerija pradės bendradarbiauti dėl galimo nuteistojo perdavimo.
Remiantis minėtos Konvencijos bei dvišalių sutarčių nuostatomis, pagrindinės Lietuvos Respublikos piliečio, atliekančio laisvės atėmimo bausmę užsienio valstybėje, perdavimo į Lietuvą sąlygos yra šios:
a) nuteistasis turi būti Lietuvos pilietis;
b) nuosprendis turi būti galutinis, įsiteisėjęs;
c) gavus prašymą perduoti nuteistąjį, jam turi būti likę ne mažiau kaip 6 mėnesiai bausmei atlikti (išimtiniais atvejais galimas perdavimas netgi ir likus mažiau nei 6 mėnesiams);
d) nuteistasis arba jam atstovaujantis asmuo turi sutikti, kad nuteistasis būtų perduotas;
e) veika, dėl kurios priimtas nuosprendis, yra laikoma nusikaltimu pagal Lietuvos Respublikos įstatymus;
f) valstybė, priėmusi nuosprendį, ir Lietuvos Respublika, vykdanti nuosprendį, sutinka perduoti nuteistąjį.
Pažymėtina, kad nuteistojo asmens perdavimo procedūrai pradėti nuteistojo asmens sutikimas nereikalingas minėtos konvencijos 1997 m. papildomo protokolo 3 str. pagrindu, t.y. tuo atveju, kai nuteisusioji valstybė kartu su nuosprendžiu priima sprendimą išsiųsti arba deportuoti, dėl kurio nuteistajam, paleidus jį iš kalėjimo, ilgiau nebebus leidžiama pasilikti nuteisusios valstybės teritorijoje. Tokiu atveju nuteisusi valstybė turės pateikti nuosprendį vykdančiai valstybei pareiškimą, kuriame yra nuteistojo nuomonė dėl siūlomo jo perdavimo, tačiau nuteistojo nesutikimas negalės būti pagrindu atsisakyti jį perduoti. Prie Protokolo yra prisijungusios daugelis 1983 m. Europos konvencijos valstybių dalyvių (aktualiau - nėra prisijungusi Ispanijos Karalystė, Didžioji Britanija). Dažniausiai Protokolu remiasi Norvegija, Švedija.
Europos konvencija bei dvišalės sutartys įtvirtina pareigą valstybei, vykdančiai nuosprendį, užtikrinti tolesnį bausmės atlikimą pagal savo įstatymus nepabloginant nuteistojo padėties bei nesusiejant su minimalia sankcija, numatyta valstybės, vykdančios nuosprendį, įstatymuose už padarytas nusikalstamas veikas.
Nuteistojo perdavimo procedūra nuo prašymo pateikimo dienos užtrunka iki 6 mėnesių.