Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Vasara, o ypač pats karščiausias jos metas, koks yra dabar, gerokai išvargina mūsų kojas. Dažnai girdime kalbant, jog vakare jos pasidaro tarsi švininės. Kas dėl to kaltas?.. Kaip teigia kaunietė gydytoja ortopedė-traumatologė Svetlana Averkina, kojų nuovargiui turi įtakos ne tik tai, kad vasarą žmonės suvartoja daugiau skysčių, kad jas veikia karštis, bet ir dažnai dėvima nepatogi avalynė. Iš tiesų mūsų moterys nenori skirtis su aukštakulniais nei dieną, nei vakare. Tuo tarpu viešint užsienyje dažnai krinta į akis nors ir nelabai elegantiškais, tačiau patogiais bateliais avinčios dailiosios lyties atstovės. Taigi, kad neiškiltų rimtesnių problemų, gydytoja S. Averkina visų pirma siūlo rinktis patogią avalynę. Ji turi būti higieniška, pagaminta iš natūralių medžiagų, nes dirbtinė oda ar jos pakaitalai didina prakaitavimą, vargina kojas... Labai gerai, ypač suaugusiems, išformuoti batų padai - tai puikus palengvinimas pėdai. Įdėkliukus į tokius padus galima įsigyti parduotuvėse ar vaistinėse. Specialius ortopedinius įdėkliukus gamina ortopedijos įmonės, tačiau jie naudojami išskirtiniais atvejais, kuomet reikalingas rimtas medicininis gydymas. Savo kojomis turėtų itin susirūpinti moterys, avinčios batelius aukštesne pakulne. Beje, mokslininkai yra ištyrę ir paskelbę duomenis, jog pėdai tenka maždaug 3-4 kartus didesnis svoris, nei iš tikrųjų sveria žmogus. Pavyzdžiui, jei moteris sveria 60 kilogramų, jos pėdoms tenkanti apkrova išauga iki maždaug 240 kilogramų. Deja, žmonės apie pėdas negalvoja tol, kol nepradeda jų skaudėti. Tuo ypač turėtų susirūpinti kūdikio besilaukiančios moterys, nes priaugusios po keliolika ar net keletą dešimčių kilogramų labai pakenkia savo pėdoms, ypač, jei nepasirenka tinkamos avalynės... Neretai dėl didžiulės apkrovos ar kojai nepritaikytos avalynės ištinka įvairios bėdos - ne tik atsiranda nuospaudos, bet ir į išorę ima krypti nykštys, deformuojasi pėda. Vyresniojo amžiaus žmonėms gali atsirasti artrozinių pakitimų pėdikaulių galvutėse, dažnai susidaro nuospaudos. Tai ne tik nemalonu, bet ir skausminga... Beje, tinkama avalyne rimtai turėtų rūpintis tiek vyrai, tiek moterys, dirbantys stovimą ir sėdimą darbą. Tokiu atveju galėtų pagelbėti ir įvairios ortopedinės priemonės, tačiau yra manančių, jog iškilus tokiai problemai - deformuotas pėdas, o ypač - iškrypusius didžiuosius pirštus, gali pataisyti operacija. Deja, medikai (o ypač apie tai garsiai kalba šveicarai) įspėja, jog ne visada ir ne visiems pacientams šios operacijos, būna visiškai sėkmingos. Be to, nereikėtų pamiršti, jog pooperacinis laikotarpis yra gana ilgas ir sudėtingas... Beje, jeigu jau šiek tiek iškrypę kojų pirštai linksta į šonus, į tarpupirščius galima įdėti silikoninius intarpus. Tada pirštai išsitiesina. Tokios priemonės bent palengvins eiseną, koja ne taip greit deformuosis.
Gydytoja ortopedė-traumatologė S. Averkina džiaugiasi, jog pagaliau praeina mada avėti siaurus ilgasmailius batelius. Kojoms jie tikrai nebuvo naudingi. Siauri bateliai ne tik deformuoja pėdą, bet ir leidžia susidaryti nuospaudoms. Beje, jeigu kartais sunku atsisakyti pagundos nusipirkti labai patikusius, bet šiek tiek siaurokus batelius, galima bandyti juos ištempti (natūrali oda tempimui lengvai pasiduoda). Na, o vakare "švinines" kojas puikiai atgaivina, nuramina ir "palengvina" įvairios vonelės. Ypač naudingos - jūros druskos, nes puikiai gerina kraujotaką. Na, o kartais pakanka paprasčiausiai atsigulti ir bent 10-15 palaikyti aukščiau pakeltas kojas. Gana greitai pajusite palengvėjimą. Be to, pavargusias kojas labai puikiai ramina įvairūs geliai...
Vasara - didžiųjų kelionių metas. Gydytoja S. Averkina primena, jog išvykstant pailsėti į tolimesnę kelionę, galima padaryti nedovanotiną klaidą, pasiėmus naują, ką tik įsigytą avalynę. Ji turi būti "išbandyta", nesiaura, kokybiška ir patogi. Išvengti kojų tinimo padeda ir specialios kojinės. Jas naudinga mūvėti ne tik ilgai keliaunat autobusu, lėktuvu ar daug vaikštinėjant, bet ir dirbant stovimą darbą. Gydytoja prisiminė atvejį, kuomet viena iš kelionės po Italiją grįžusi pacientė atskubėjo pas medikę skųsdamasi stipriu pėdos skausmu. Moteris tikino, jog geliantis skausmas atsirado po pirmųjų intensyvaus keliavimo pėsčiomis dienų. Paaiškėjo, jog dėl netinkamos avalynės moteris ne tik nuvargino savo kojas, bet ir patyrė traumą - jai buvo skilęs pėdikaulis.