Laikraščio skaitytoja J. Sakalauskienė iš Alytaus rajono prašo paaiškinti, kodėl reikėjo keisti senuosius civilinės būklės aktų liudijimus naujais, ar šiuo metu galioja senojo pavyzdžio civiliniai dokumentai, ar juos būtina keisti į naujus? Laiško autorė taip pat domisi, ar kaimiškosios seniūnijos seniūnas gali išduoti mirties liudijimą?
Teisingumo ministerijos atstovo Dainiaus Radzevičiaus teigimu, šiais metais Lietuvos gyventojai jau pradėjo gauti naujus, modernius santuokos sudarymo, ištuokos, gimimo bei mirties liudijimus. Šie dokumentai pagaminti Teisingumo ministerijos užsakymu. Nauji dokumentai bus išduodami, tačiau privalomai keisti senųjų į naujuosius nereikės, nes galios tiek senieji, tiek naujojo pavyzdžio dokumentai. Apie tai informuotos ir užsienio šalyse esančios Lietuvos konsulinės įstaigos bei kitų valstybių atsakingos institucijos. Beje, pirmieji naujuosius liudijimus gavo Alytaus ir Radviliškio gyventojai, nes šiems rajonams, pasibaigus seniesiems blankams, ir buvo išsiųsti nauji dokumentai.
Naujieji dokumentai labiau apsaugoti nuo galimo klastojimo. Naujuose blankuose panaudota net 16 įvairaus sudėtingumo apsaugos priemonių. Dokumentus spausdinusi spaustuvė "Lodvila" pirmą kartą panaudojo vadinamąją vaivorykštinę spausdinimo technologiją.
Kodėl senuosius dokumentus reikėjo keisti naujais? Todėl, kad iki 1990 metų pabaigos Lietuvoje buvo išduodami tarybiniai civilinės būklės aktų liudijimai. Liudijimų pavadinimai ir skiltys buvo spausdinamos lietuvių ir rusų kalbomis. Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę dar beveik 8 mėnesius buvo naudojami tarybiniai liudijimai, tačiau jie buvo išrašomi tik lietuvių kalba ir antspauduojami antspaudu su Vyčio atvaizdu. 2003 metų birželį Seimui priėmus Vertybinių popierių, dokumentų blankų, banderolių, oficialių žymėjimo ženklų gamybos įstatymą ir specialiai komisijai nustačius žymiai aukštesnį šių dokumentų blankų apsaugos lygį, blankus teko projektuoti iš naujo. Teisingumo ministerijos vadovybė nusprendė, kad ta pačia proga reikia pagerinti ir estetinę liudijimų blankų išvaizdą.
Civiliniame kodekse nustatyta, kad gimimą, santuoką, santuokos nutraukimą ir mirtį registruoja bei atitinkamus civilinės būklės aktų liudijimus išduoda miestų ir rajonų savivaldybių civilinės metrikacijos įstaigos. Kaimiškųjų seniūnijų seniūnai turi teisę registruoti mirtį ir išduoti mirties liudijimus, tačiau kai kurių savivaldybių kaimiškųjų seniūnijų seniūnai šios teisės atsisakė.