• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Narkomanų ir alkoholikų atominėje mažėja

Albertas ONIŪNAS

Visa, kas vyksta Ignalinos atominėje elektrinėje, itin domina visuomenę. Todėl kai žiniasklaidon prasprūsta pranešimų apie sulaikytą jėgainės darbuotoją narkomaną ar jo kolegą, laisvu nuo darbo metu aktyviai platinusį narkotikus Visagine, vaizduotė ima piešti kraupius vaizdus - darbo vietoje įsigijęs kvaišalų, kurie pradavinėjami už kiekvieno kampo, narkomanas prieina prie itin svarbaus valdymo pulto ir ima spaudinėti visokius mygtukus, o tada jau... Bet realybė nėra tokia panaši į siaubo filmą. Per pastaruosius porą metų sulaikyti du elektrinės darbuotojai, kaltinami narkotikų platinimu. Tačiau šitai jie darė ne elektrinės teritorijoje, nes tai būtų niekuo nepateisinama rizika. Per tą patį laikotarpį buvo sulaikytas tik vienas jėgainės darbuotojas, darban atėjęs apkvaišęs. Operatyviniais duomenimis, šiuo metu elektrinėje dirba dar mažiausiai du narkotikus vartoję asmenys, tačiau jie neseniai gydėsi ir šiuo metu stebimi, ar nepradės vartoti vėl. Alkoholio vartojimo problema aktualesnė, tačiau ne tokia, kaip prieš kokius 6 metus.

REKLAMA
REKLAMA

R. Andrikis gina šaltkalvį

Jau antri metai kaip išaiškinta, kad IAE operatyvios poligrafijos cecho spaustuvininkas Sergejus Grigorjevas (29 m.) laikė ir platino įvairias narkotines medžiagas - heroiną, amfetaminą, kanapes. Sulaikytas S. Grigorjevas buvo panaudojus nusikalstamos veikos imitacijos elgesio modelį, sankcionuotą Generalinėje prokuratūroje. Šiuo metu jis yra teisiamas už šešis narkotikų platinimo epizodus, tačiau teismas kažkodėl stringa. Galbūt advokato R. Andrikio autoritetas gąsdina provincijos teisėjus? Įdomu tai, kad Visagino nusikaltėlių autoritetu laikomą ir nužudymu kaltinamą Sergejų Tatarelį, kurio gynybai turėtų būti naudojami "obščako" pinigai, gina mažai kam žinomas advokatas. Tuo tarpu paprastą elektrinės šaltkalvį - garsenybė, kurios paslaugos kainuoja itin brangiai. Veikiausiai čia turi įtakos ta aplinkybė, kad S. Grigorjevas neišdavė narkotikus jam tiekusių bei prekiautojų tinklą organizavusių asmenų.

REKLAMA

Elektrinėje narkotikai neparduodami

Beje, S. Grigorjevas iki šiol tebedirba elektrinėje - kol bus nuteistas ir įsigalios teismo nuosprendis. Jau šiais metais sulaikytas dar vienas šaltkalvis Grigorjevas - Nikolajus (32 m.). Jis dirba IAE technologinio azoto ir deguonies ceche. Jam pateikti menkesni kaltinimai - įsigijo šiek tiek kanapių bei metamfetamino, laikė narkotikus namuose, o vėliau pardavė "dozę" policijos agentui. Byla baigta ir perduota teismui. Nė vienu iš abiejų atvejų nėra nustatyta, kad narkotikai būtų platinami IAE teritorijoje. Kaip sako Valstybės saugumo departamento pareigūnai, būtų kvaila pradavinėti kvaišalus elektrinėje, kur darbuotojai kontroliuojami, teritorija filmuojama vaizdo kameromis. Viena ar kita dozė elektrinėn gali būti įnešta savo reikmėms. Prieš kelerius metus buvo rasti panaudoti vienkartiniai švirkštai. Kai VSD gauna informaciją apie kvaišalus vartojančius elektrinės darbuotojus, iškart atima tokiems leidimus patekti į teritoriją. O atleidimo iš darbo ar nuobaudų klausimus sprendžia IAE generalinio direktoriaus V. Ševaldino vadovaujama komisija. Kiek tokių atvejų buvo - nekonkretizuojama. Pasak pareigūnų, narkomanų elektrinėje negali būti daug, nes apkvaišus neįmanoma išsisaugoti, likti nepastebėtam ilgą laiką.

REKLAMA
REKLAMA

Šunys uosto spinteles

Elektrinę saugo Valstybinės sienos apsaugos tarnybos IAE apsaugos rinktinė. Paprasčiau tariant - pasieniečiai. Elektrinės perimetras yra daugiau nei 5 kilometrai, daug praleidimo punktų. Pasak rinktinės vado vyriausiojo komisaro Vladimiro Ščiajevo, dėl griežtos kontrolės neįmanomas atvejis, kad narkotikais besisvaiginąs darbuotojas pakliūtų į ypač svarbų - operatyvinį - elektrinės personalą. Na, o jei toks šluoja kokį ūkinio padalinio kiemą, tai tiek to pavojaus elektrinės saugumui. Darbuotojams išduodami kelių rūšių leidimai. Tokių, su kuriais galima vaikščioti visur, - labai nedaug, o didžioji dauguma leidžia būti tik savo darbo vietoje. Jei savo leidimą kyštelėsi į duris, už kurių tau jau negalima būti, sistema ne tik neatidarys užrakto, bet ir užfiksuos bei nufilmuos tave, o vėliau lauks nemalonus pokalbis su administracija. Ne per seniausiai pasieniečiai įvedė naują patikrinimo būdą - su specialiai narkotikams rasti treniruotais šunimis eina per patalpas, tikrina darbuotojų persirengimo spinteles. Kol kas šunims narkotikų rasti nepavyko - tik psichotropinių vaistų, kuriuos viena darbuotoja vartojo pagal gydytojo receptą. Ji tai slėpė bijodama netekti darbo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rezultatai - netiesioginiai

Paklaustas, kokią konkrečią naudą duoda žygiai su šunimis, jei rezultatų nėra, IAE generalinio direktoriaus pavaduotojas fizinės saugos klausimais Vytautas Šlaustas atsakė, kad rezultatai būna ir netiesioginiai. Apie rastus vaistus sužinojo visi darbuotojai, tad kas dabar ryšis spintelėje "dozę" laikyti? Ir ant drabužių juk lieka mikroskopinių narkotikų dalelių, jei juos vartoji. Šuniukas juk būtinai suuos. Be to, yra operatyvinės informacijos, kad po pirmosios akcijos su šunimis du darbuotojai pasiėmė neapmokamų atostogų ir skubiai išvyko gydytis nuo priklausomybės narkotikams. Pasigydė, sugrįžo, dirba toliau. Elektrinėje dirba 4 500 žmonių, tarp jų gali visokių pasitaikyti.

REKLAMA

Įtampa

Tačiau ne narkomanai yra didžiausia problema. Nuolat mažinant personalo skaičių, tvyro didžiulė psichologinė įtampa. Dabar pirmoji mažinimo banga praėjo ir atslūgo, bet laukia pirmojo reaktoriaus uždarymas. Lapeliai apie atleidimą darbuotojams bus įteikti, kaip reikalauja įstatymai, prieš du mėnesius. Tačiau kaip tas darbuotojas dirbs, sužinojęs, kad liko du mėnesiai? Dabar, jei numatoma žmogų atleisti neigiamais motyvais, pirmiausia jam uždaromas leidimas patekti į teritoriją, o po to jau pranešama apie atleidimą. Kad ko nors neprognozuojamo neiškrėstų. V. Šlaustas pripažįsta, kad dažniausiai prasikaltęs darbuotojas parašo pareiškimą išeiti iš darbo savo noru ir tas pareiškimas tenkinamas, kad būtų išvengta teismų ir pan., nes profsąjunga praktiškai niekada neduoda sutikimo atleisti žmogų. Paklaustas, o kokiu būdu elektrinėje dar dirba narkotikų platinimu kaltinamas S. Grigorjevas, V. Šlaustas paaiškino, kad visų pirma galioja nekaltumo prezumpcija. Antra, V. Grigorjevas dirba spaustuvėje, kuri nėra saugomoje elektrinės teritorijoje, o šalia jos. Tokiu būdu jis į teritoriją patekti neturi galimybės.

REKLAMA

"Savo noru"

Pasieniečių vadas V. Ščiajevas ir fizinės saugos specialistas V. Šlaustas teigia, kad sumažėjo ir alkoholio vartojimo problema. Prieš šešerius metus būdavo išaiškinama 80-100 atvejų. Per pirmąjį šių metų pusmetį tokių buvo tik 12. Iš jų 7 - elektrinės darbuotojai, kiti - iš rangovinių organizacijų. Iš tų septynių du išėjo iš darbo savo noru. Pagrindiniai gėrovai jau seniai atleisti. Dabar daugiausia pasitaiko tokių, kurie išvakarėse kiek "padaugino" ir į darbą atėjo pagiringi. Leistinas girtumas elektrinėje - 0,15 promilės. Jei žmogus ateina su kvapeliu ir jam nustatoma 0,40 promilės girtumas, pasiūloma lauke kurį laiką pabėgioti, pasimankštinti, o tada ir vėl pasitikrinti. Jei promilių sumažės iki normos, dirbti bus leista, tik fiksuojamas pavėlavimas į darbą. Kai kurie bando apgauti neblogą uoslę turinčius pasieniečius - kontrolės praleidimo poste įtraukia orą ir bando nekvėpuodami praeiti. Tada pareigūnas užduoda kokį klausimą ir žmogelis priverstas atsakyti. Šitaip jis išpučia orą ir aplink "pakvimpa".

"Akistatos" pakalbintas neseniai "savo noru" iš elektrinės išėjęs remonto cecho suvirintojas Valerijus B. savo buvusį darbą pavadino kalėjimu: "Kol pereini per du kontrolės punktus, tai gali uždusti. Jei vakar normaliai pailsėjai, tai kas čia tokio, jei sklinda šioks toks kvapelis? Uosto anie ne blogiau kaip jų šunys mūsų spinteles. Aš kalėjime nebuvau, bet manau, kad elektrinė - kaip kalėjimas. O jei pasieniečiai nepagaus, tai, žiūrėk, kad koks iš savų neįduotų. Dabar dirbu Rygos dokuose, normaliai su kompanija ir išlenkiam buteliuką, ir padirbam..."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų