• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Moterys kali lyg karalienės

Tarp Baltijos jūros regiono šalių kalėjimų būklė minimalius tarptautinius standartus atitinka tik Švedijoje ir Suomijoje - taip teigė per tarptautinį simpoziumą Vokietijos Greifsvaldo mieste kriminologas Fryderis Diunkelis. Blogiausia padėtis kalėjimuose yra trijose buvusiose sovietinėse Baltijos valstybėse bei Lenkijoje. To priežastis - lėtai vykdomos kalėjimų reformos. Apie 60 proc. kalinių buvusiose sovietinėse valstybėse susiduria su įvairiais sveikatos sutrikimais bei depresija. Kaliniai skundžiasi prastu oru, triukšmu, drėgme kamerose bei privatumo stoka, kadangi kai kuriose kamerose laikoma iki 55 kalinių. Visose minėtose regiono šalyse plačiai paplitusi problema - narkotikų ir alkoholio vartojimas kalėjimuose.

REKLAMA
REKLAMA

Daug geresnė padėtis moterų kalinimo įstaigose. Šioje srityje Lietuva padarė didelę pažangą. Pagal standartizuotas metodikas moterų kalinimo įstaigų tyrimas buvo atliktas Lietuvoje, Danijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Kroatijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Slovėnijoje ir Vokietijoje. Lietuvoje, Panevėžio moterų pataisos namuose, tyrimas buvo atliekamas pernai vasarą. Tuo metu bausmę atliko 190 moterų, 149 jų atsakė į tyrėjų klausimus. Buvo siekiama ištirti ir išanalizuoti tiek kalinimo, tiek darbo sąlygas tokiose įstaigose. Atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad pagal siūlomų programų, kvalifikacijos ir persikvalifikavimo kursų skaičių bei jų įvairumą Panevėžio moterų įkalinimo įstaiga užima vieną pirmaujančių vietų kartu su tokiomis pat įstaigomis Danijoje, Ispanijoje ir Vokietijoje, o šiomis programomis patenkintų moterų skaičius Lietuvoje yra didžiausias (87 proc.).

REKLAMA

Įkalinimo sąlygos Panevėžyje taip pat buvo įvertintos gana palankiai, nors didelis nuteistųjų skaičius vienoje patalpoje (iki 14 moterų) varžo privatumą. Danijoje, pavyzdžiui, visos nuteistosios kalinamos po vieną, pačios turi galimybę gamintis maistą.

Įkalintos moterys Lietuvoje pagal daugelį faktorių yra žymiai sudėtingesnėje situacijoje nei vyrai. Virš 50 procentų Lietuvoje įkalintų moterų atlieka laisvės atėmimo bausmę nuo 5 iki 10 metų. Tarp vyrų tokio dydžio bausmę atlieka tik ketvirtadalis įkalintųjų. Tokia situacija lemia tai, kad moterys dažniausiai įkalinamos už itin sunkius nusikaltimus. Jei tarp vyrų už nužudymą kali apie 20 proc. nuteistųjų, tai tokių moterų - net 35 procentai. Didžioji dalis - net 80 proc. - įkalintų moterų yra netekėjusios, išsiskyrusios arba našlės. Jei moterys laisvėje dažniausiai laukia savo nusikaltusių vyrų, tai vyrai numoja į jas ranka ir keliauja laimės ieškoti pas kitas. Panevėžyje bausmę atliekančios moterys per metus turi teisę į 4 ilgalaikius (iki 2 parų) ir 4 trumpalaikius (iki 6 valandų) pasimatymus. Deja, dažnai pasimatymų kambariai būna tušti. Į ilgalaikius pasimatymus vyrai atvyksta tik pas 7,5 proc. kalinčių moterų. O kaip tik moterims reikia daugiau dėmesio, šiltesnio žodžio ar palaikymo, nes dažna kalinė yra ne tik nusikaltėlė, bet ir auka. Todėl depresija, pyktis, savęs žeminimas, galų gale ir užslopintas seksualinis elgesys bei nepasitenkinimas paliečia vos ne kiekvieną moterį. 8 proc. jų, atlikdamos bausmę, prarado visus socialinius ryšius su artimaisiais. Visuomenė irgi nusikaltusią moterį visada smerkia labiau nei tokį patį nusikaltimą padariusį vyrą.

REKLAMA
REKLAMA

Nesenai Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmuose buvo surengta paroda, kurioje eksponuoti kalinių gaminiai: mokykliniai baldai, vaikiškos lovytės, drabužiai, spygliuotos vielos ir kiti gaminiai. Panevėžy kalinčios moterys parodai pateikė įvairiausių siuvinių: prijuosčių, marškinėlių, pižamų, policininkų liemenių. Moterys taip pat siuva uniformas savo prižiūrėtojams. Įkalintos moterys turi galimybę išmokti amato ir dirbti. Įkalinimo įstaigoje yra ir vaikų skyrius. Jame turi galimybę gyventi motinos su kūdikiais iki 3 metų. Po to mama turi pasirinkti: atiduoti vaiką giminėms, globėjams ar patalpinti jį į miesto kūdikio namus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visa ši medžiaga buvo analizuojama tarptautinėje konferencijoje "Moterų įkalinimas Europoje: situacijos ir poreikių analizė bei "geros praktikos" pavyzdžiai". Ten buvo pažymėta, kad moterų kalinimo įstaigose taikoma pasiteisinusi pozityvi praktika neretai tampa pavyzdžiu ir vyrų kalėjimams. Buvo pastebėta, kad moterų kalinimo įstaigose galima sėkmingiau išbandyti programas, nes įkalintos moterys lengviau priima naujoves.

Šiuo metu Panevėžyje bausmę atlieka apie 200 moterų. Prieš dešimtmečius tose pačiose patalpose kalėjo 5 kartus daugiau nuteistųjų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų