• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Moterų priklausomybės ligos

"Dalis viskuo nusivylusių žmonių savo problemas sprendžia vartodami alkoholį ir narkotikus, kurie plinta tarp moterų ir jaunimo. Tai pažeidžiamiausi visuomenės sluoksniai. Alkoholizmas plinta neprognozuojamai. Pagal literatūroje skelbtus duomenis, daugiau nei pusė moterų alkoholikių teigia geriančios vienos ir tik likusi dalis - su kompanija ar su vyriškiu", - sako Kauno visuomenės sveikatos centro Sveikatos stiprinimo skyriaus psichologė Rasa Vaitkienė.

REKLAMA
REKLAMA

Šią situaciją patvirtina Lietuvoje atlikti įvairūs gyvensenos tyrimai. Kauno apskrities priklausomybių ligų centro (KPLC) duomenimis, 2002 - 2003 metais iš visų sirgusiųjų priklausomybe nuo alkoholio daugiau kaip 20 procentų buvo moterys.

REKLAMA

Nuolat mažėja 15-16 metų abstinentų gretos, tvirtina 2003 metų alkoholio ir kitų narkotikų tyrimo Europos mokyklose (ESPAD) projekto vykdytojai. Beveik pusė apklaustų bendrojo lavinimo mokyklas lankančių berniukų ir net trečdalis mergaičių yra vartoję alkoholį 40 ir daugiau kartų. Tyrime dalyvavo 5 036 moksleiviai.

REKLAMA
REKLAMA

Didelį susirūpinimą Kauno visuomenės sveikatos centro (KVSC) specialistams kelia 2004 metais jų pačių atliktų tyrimų išvados. Apklausus 394 vyrus ir 708 moteris, gyvenančius Kaune, Elektrėnuose ir Kėdainiuose, paaiškėjo, kad beveik 20 procentų 15-24 metų vaikinų ir 13 procentų merginų alkoholį vartoja net 1-3 kartus per savaitę. Apie 10 procentų jaunų vyrų alkoholį geria 4-6 kartus per savaitę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Kauno visuomenės sveikatos centro specialistų, moterų alkoholizmas turi specifinių bruožų. Moterų priklausomybė dažniausiai atsiranda vėliau nei vyrų, pagalbos į gydymo įstaigą dauguma kreipiasi sulaukusios 40 metų, jau priklausomos nuo svaigalų. Jei piktnaudžiavimo alkoholiu požymiai ima ryškėti vyresniame amžiuje, dažniausiai jie lydi anksčiau prasidėjusią depresiją. Sulaukusios 50-60 metų moterys, skirtingai nei vyrai, žymiai rečiau nustoja gerti savo pastangomis.

REKLAMA

Moterys dažniausiai pateikia šias nesaikingo alkoholio vartojimo priežastis: pogimdyminė depresija, nevaisingumas, abortas, gimdos pašalinimas, persileidimas, lytinis šaltumas; psichologinės traumos - artimųjų mirtis, skyrybos; ekonominės ir socialinės gerovės stoka - pinigų stygius, kasdieninė rutina, sekinanti mažų vaikų priežiūra.

REKLAMA

Specialistų nuomone, moteris į alkoholizmą gali pastūmėti vieno arba abiejų tėvų netektis ankstyvoje vaikystėje, tėvų, o ypač motinos, šiurkštumas, priešiškumas savo vaikui. Įtakos turi neadekvatūs jausmai: savęs nuvertinimas, kasdieninė įtampa, nesaugumas, susipainiojimas jausmuose ir t. t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai jau seniai domisi, ar alkoholizmas nėra paveldima liga. Užsienio mokslininkų tyrimai parodė, kad alkoholikų vaikai, palyginti su visa populiacija, turi 4 kartus didesnę tikimybę susirgti alkoholizmu. Didžiausias pavojus tyko asmenų, kurių abu tėvai alkoholikai arba šia liga serga motina. Polinkį į alkoholį dažniau paveldi berniukai.

REKLAMA

Priklausomybės ligų tyrinėtojai pripažįsta, jog nuo alkoholio ar narkotikų priklausomas žmogus tik susilaikydamas negali visiškai pasveikti. Tokiam asmeniui būtinos psichologo bei psichoterapeuto konsultacijos ar dalyvavimas savitarpio anoniminėse pagalbos grupėse.

REKLAMA

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai kaip vieną iš didžiausių blogybių įvardija labai pavėluotą sergančiųjų priklausomybe kreipimąsi į specialistus. Tuomet asmenis jau būna ištikusi krizė, jie nebegali negerti, yra praradę darbą ir šeimą. Greičiau pasveikti trukdo negatyvus visuomenės požiūris į juos, ekonominės ir socialinės problemos. Gydymo ir reabilitacijos metu paslydę asmenys mokomi, kaip gyventi su šia nepagydoma liga.

Pasak specialistų, asmens piktnaudžiavimą alkoholiu gali padėti nustatyti pasaulyje gana paplitęs testas. Reikia sąžiningai atsakyti į keturis klausimus: "Ar jums kilo mintis, jog reikėtų sumažinti alkoholinių gėrimų vartojimą?", "Ar aplinkinių kritika dėl jūsų svaiginimosi alkoholiu jus kada nors erzino?", "Ar jautėtės kada nors kaltas dėl alkoholinių gėrimų vartojimo?", "Ar esate kada nors ryte išgėręs vien tam, kad nusiramintumėte ir pagerintumėte savijautą?" Jei nors į du klausimus atsakėte teigiamai, yra rimtas pavojus, jog jau turite alkoholizmo požymių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų