• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mirtis futbolo aikštėje

300 kalnakasių, susirinkusių stebėti rungtynes tarp dviejų futbolo mėgėjų komandų, tapo košmariško įvykio liudininkais. Grupė žaidėjų tiesiog aikštėje buvo nutrenkti elektros išlydžio. Du žmonės žuvo vietoje.

REKLAMA
REKLAMA

Tą dieną Peršotravenske (Ukraina, Dnepropetrovsko sritis) buvo labai karšta ir tvanku, gyvsidabrio stulpelis buvo pakilęs net iki 40 laipsnių padalos. Todėl po pietų pradėjusį krapnoti lietutį žmonės sutiko kaip palaimą. Vakare Pervomaiske turėjo vykti miesto lygio varžybos - Šachtos "Jubiliejinė" futbolo komanda lemiamame mače ketino kovoti dėl "Sveikatos" spartakiados apdovanojimų.

REKLAMA

Pirmosiose rungtynėse kapsint lietučiui sužaidė "Stepinės" ir I. Staškovo šachtų komandos. Kai į aikštę ruošėsi išeiti "Jubiliejinės" ir "Ternovo" šachtų futbolininkai mėgėjai, kažkur toli be griaustinio sužibo žaibai.

Rungtynės buvo nutrauktos vos prasidėjusios. Niekas net negirdėjo arbitro švilpuko. Jo ir nebuvo: nušvito žaibas ir susirinkę žiūrovai išvydo košmarišką vaizdelį - pačiame aikštės centre ant žemės nukrito ir nebesikėlė grupė žaidėjų. Kilus panikai dalis sirgalių pasileido bėgti iš stadiono, o kiti puolė į aikštę.

REKLAMA
REKLAMA

Per kelias minutes atvyko greitosios pagalbos automobilis ir vietiniai kalnų gelbėtojai. Jie sakė, kad aikštės centre gulėjo septyni vyrai. Du iš jų - "Jubiliejinės" žaidėjas Vitalijus Golubevas ir "Ternovo" futbolininkas Aleksandras Gusiukas - neberodė gyvybės ženklų. Sportininkus bandė gelbėti tiesiog aikštėje, tačiau visos pastangos buvo bergždžios - juos užmušė elektros iškrova. Dar penkis futbolininkus gelbėtojai nedelsdami nuvežė į vietos ligoninę. Du - Igorį Nikitenką ir Vladimirą Nikolajevą - teko hospitalizuoti dėl kontuzijos elektros srove. Nors sveikatai pavojus jau nebegresia, sportininkus dar ilgai persekios patirtas šokas. Patys futbolininkai pasakojo iš pradžių net nesupratę, kas atsitiko. Sužibo žaibas, po to "lyg kažkas kirvakočiu per galvą trenkė, o kojos, atrodė, iki kelių susmigo į žemę". Vyrams pasirodė, kad aikštės centre sugulė visi - ir žaidėjai, ir teisėjai. Pribėgęs šoninis arbitras padėjo atsikelti ir pasakė, kad į juos pataikė žaibas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiekvienam suprakaitavusiam ir sulytam žaidėjui teko tam tikra elektros iškrovos porcija. Tie, kuriems kliuvo mažesnė dalelė, išgyveno. Vitalijui Golubevui ir Aleksandrui Gusiukui dangiškosios elektros teko labai daug...

Kalbama, kad žaibas į "Jubiliejinės" šachtos stadioną trenkė todėl, kad čia nebuvo įrengti žaibolaidžiai. Žaibolaidžiai, esantys ant šalia stovinčios pastotės, stadiono neapsaugojo. Varžybų teisėjas Vasilijus Paziukas mano, kad įvykusi tragedija - kvailas ir siaubingas atsitiktinumas: žuvo vaikinai, kurie nejudėdami stovėjo įmirkusioje futbolo aikštėje.

REKLAMA

Dažniausiai audros iškrovos pataiko į aukščiausius pastatus, antenas ar vienišus medžius. Stadione tokiu "magnetu", traukiančiu žaibus, turėjo būti aukštokas apšvietimo bokštas su prožektoriais arba metaliniai vartų rėmai. Žaidžiant lijo, o vanduo - puikus elektros laidininkas, todėl žaibas lengvai "prišliaužė" prie futbolininkų. Labiausiai nukentėjo tuo momentu stovėjusieji nedidelėse balutėse.

REKLAMA

Futbolininkai nuo žaibų smūgių žūsta dažniau nei kiti sportininkai, nes stadionuose neįrengti žaibolaidžiai, o žaisti lietui lyjant nedraudžiama.

Vienas pirmųjų žuvo anglas Džonas Vaitas. 1964 metais Londono "Tottenhemo" žvaigždė, žaisdamas Enfildo mieste, buvo pakirstas žaibo.

Tragedija įvyko ir pernai. Net šeši 13-14 metų futbolininkai žuvo nuo žaibo iškrovos Meksikoje, kai treniravosi Morelijos miestelio sporto komplekse. Prasidėjus stipriai liūčiai vaikai, savo nelaimei, pasislėpė po didžiuliu medžiu, kuris augo šalia futbolo aikštės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Malaizijoje, Džochobaro mieste, praėjusių metų gegužės mėnesį žaibas užmušė du futbolininkus studentus. Dar keturi žaidėjai buvo sužeisti. Kiek anksčiau tame pat mieste nuo iškrovos žuvo dar vienas futbolininkas mėgėjas, o du buvo sužeisti.

Gvatemaloje žaibas mirtinai nutrenkė du žaidėjus, o dar dešimt stipriai apdegė. Visa tai įvyko per trečiojo diviziono klubų rungtynes Čikimuliljos miesto stadione. Antrame kėlinyje prasidėjo audra ir rungtynės buvo nutrauktos. Greitai lietus aprimo, tad teisėjai nusprendė varžybas tęsti, tačiau netikėtai sužaibavo ir žaibas pataikė į metalinį aikštės aptvarą - susidarė savotiškas elektros iškrovos žiedas, kuris per kelias sekundes apdegino tuziną žaidėjų, trenerių ir teisėjų. Tribūnose sėdėję žiūrovai liko sveikut sveikutėliai.

REKLAMA

2001 metais žaibas nutrenkė vieną pagrindinių Jugoslavijos "Randički" futbolo komandos žaidėjų devyniolikametį Ivaną Krističių.

Kaip apsisaugoti nuo žaibo?

Jeigu jūs gatvėje, negalima slėptis po aukštais ir atskirai augančiais medžiais. Žaibas dažniausiai trenkia į ąžuolus, tuopas, egles ir pušis. Rečiau - į beržus ir klevus. Negalima bėgti, stovėti greta metalinių objektų ar aukštumoje. Kūnas turi kuo mažiau liestis su žeme. Per audrą negalima maudytis. Jeigu važiuojate automobiliu, geriau sustokite ir palaukite, kol audra baigsis.

REKLAMA

Jei žaibuojant jūs namie:

nestovėkite prie atviro lango, ištraukite televizoriaus ir radijo imtuvo antenas, nelieskite metalinių daiktų.

Kaip suteikti pirmąją pagalbą.

Jei nukentėjėlis nekvėpuoja, atlikite dirbtinį kvėpavimą. Jei negirdėti širdies plakimo, būtinas netiesioginis širdies masažas. Jei to daryti nemokate, geriau skubiai susiraskite labiau patyrusį žmogų. Duokite nukentėjėliui pauostyti amoniako. Ištrinkite nelaimėlį spiritu ar degtine ir įsukite į kokį nors šiltą apklotą. Uždėkite sterilų tvarstį ant traumuotos vietos.

Ko negalima daryti.

Jokiu būdu negalima nutrenktojo žaibo užkasinėti į žemę - taip tik gaištamas brangus laikas. Nepilkite nukentėjėliui į burną nei vandens, nei degtinės. Nekiškite į burną validolio ar kitokių tablečių - žmogus gali uždusti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų